Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Курортът Семково - снежно бижу в сърцето на Рила

За първи път попаднах в Семково преди години, когато заради силния вятър лифтовете в Банско бяха затворени. По онова време пътят от Белица до Семково ми се стори безкрайно дълъг и труден. За това този път тръгнахме с високопроходим автомобил, кафе и храна за най-малко два дни. Напълно излишно, както се оказа в последствие.  

Полите на Южна Рила уютно са приютили курорта. Надморската височина е около 1600 м. Разстоянието от София е около 180 км, 90 км от Благоевград и 17 км от общинския град Белица.

На север от Семково се издигат красивите върхове на Рила планина (сред които Голям мечи връх, Узуница, Средния връх, Ангелов връх, Канарата, Реджепица), а на юг - върховете на величествения Пирин.

Курортът е обграден от смърчови и борови гори, осеян е с обширни, слънчеви поляни. Само на няколко часа пешеходен преход от Семково се намират едни от най-живописните местности в тази част на страната. В района има и други възможности за туризъм. През лятото опитните планинари могат да направят преходи до Голям и Малък мечи връх, Ангелов връх, Средния връх, Сухото езеро, Вапски езера и Скалишките езера.

Целта на това пътуване обаче, беше да проверим какви са възможностите за зимна почивка в Семково. Първата приятна изненада беше добре изчистения 17-километров път от Белица до курорта. Заледени участъци нямаше, а по пътя се разминахме с много малко коли. Познатият ни от миналото хотел "Рила" в момента е затворен, а единствената алтернативата е хотел "Бор".
Пред хотела има малка, детска писта с влек, който работи през уикенда. Общо работещите към настоящия момент ски писти са 5. Ски оборудване можете да се наеме на място, срещу символичните 5 лева. Красивите, слънчеви поляни са чудесни за снежни игри и спускане със шейни.

Паркът за танцуващи мечки край Белица вероятно е една от най-интересните атракции в региона. Разположен е на около 12 км от Белица в местността "Андрианов чарк". Ако желаете да разгледате парка, можете да го направите между април и декември. Обитателите в момента са 26 и всички спят зимен сън.

Последните няколко години се опитваме да възвърнем старата слава на курорта и да провокираме интереса на любителите на ски спортовете. На времето Семково е бил планиран като студентски курорт, там има бази на Техническия университет и УАСГ, разказва Радослав Ревански, кмет на община Белица.

Курортът не е към Общината, но въпреки всичко имаме добрата воля да създаваме добри условия и достъпност. Държим курорта да стане общинска собственост. В момента е държавен горски фонд и не е на това ниво, на което искаме да бъде, допълва той.

На 23 февруари (събота) за четвърти пореден път ще се проведе Зимен празник "Белица-Семково".  Организаторите канят всички любители на ски спусканията и спортните игри от цяла България да вземат участие в спортните надпревари. Известни народни певци и Мъжката фолклорна група от село Годлево също ще се включат в програмата.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Историята оживява - Радиотеатърът, част 1

Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът  е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..

публикувано на 25.01.25 в 16:00

Софийски разкази - Историческите сгради на БНР

Историческите сгради на БНР са темата на днешното ни предаване в деня на 90-та годишнина на Радиото с главно "Р": "Oт "Бенковски", в спомените на Кирил Разсуканов за Родно радио , през "Московска", на ъгъла с "Бенковски" заедно със Здравко Петров, до "Драган Цанков" 4 - старата сграда, с разказа на Теодор Караколев от фондация "Български архитектурен..

публикувано на 25.01.25 в 15:00
Сирак Скитник

Адресите на любовта - Сирак Скитник

В Лозенец още кънти споменът от чутовните кабарета на Сирак Скитник и жена му Олга.  Къщата им на ул. „Борова гора“ е създадена по съновидение Старите лозенчани и до днес си спомнят за домашното кабаре на една от най-известните двойки в София преди войната  Сирак Скитник (основател на БНР) и съпругата му Олга, наричана от всички Сирачката...

публикувано на 25.01.25 в 14:00
Никола Тулечки (вляво) с Даниел Ненчев

90 години БНР - ще ни вземе ли ИИ работата?

Човекът в радиото и изкуствения интелект - Трябва ли да преосмислим БНР заради новите технологии и трябва ли общественото радио да има по-различен подход към използването на ИИ в сравнение с останалите медии?  Събеседници : Никола Тулечки (НТ), инженер, който се занимава с работа с данни. Основател на Сдружение „Данни за добро“ и водещ на..

публикувано на 25.01.25 в 12:03

90 години БНР - в 10-те отговора на Генералния директор Милен Митев

10 въпроса към генералния директор на БНР по повод 90 годишнината на БНР – Милен Митев и синтез на отговорите му (пълните - в звуковия файл): Винаги бъдещето – Времето се изкривява – Трябва да се опитваме да правим нещата както ще се правят утре. – Традициите са слабата и силната ни страна – Журналистите са се опитвали да бъдат близо до..

публикувано на 25.01.25 в 11:34

90 години БНР - музиката е полет

Ерсин Мустафов от "JEREMY?" споделя пред Александра Илиева и Елисавета Белеганска за своите отношения с Радиото и мястото на българския език: " Различно е усещането да слушаш музиката си по радиото. Много уютно ми е да слушам на стар приемник. Много време търсехме място за запис, където музиката ни да не звучи зле и китаристът Косьо..

публикувано на 25.01.25 в 11:23

90 години БНР - гласовете с отношение

В деня на 90-та ни годишнина, в "Радиокафе" си говорим за любопитни и важни части от историята на радиото. Първият час е посветен на Гласовете на радиото – назад във времето, когато една от най-важните фигури в радиото за слушателите са говорителите . Златният ни фонд припомня гласа на първата говорителка на Радио София през 1933 г., Венче Добрева:..

публикувано на 25.01.25 в 10:01