Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ивелин Михайлов - създател и директор на Исторически парк край Варна:

С отношението си към виното траките са изпреварили времето си

4
Част от парка, посветена на тракийската епоха
Снимка: ipark.bg
Продължава седмицата, която в Радиоприемница е посветена на виното и любовта.
От дълбока древност отношението към виното е като към сакрална напитка.
Може би неслучайно траките са вярвали в неговите магични свойства.

Оказва се, че и днес човек може да се докосне до древните ритуали, да ги преживее.
И за повече информация сме поканили Ивелин Михайлов - създател и изпълнителен директор на Исторически парк край Варна, замислен като своеобразно пътуване назад във времето през различни епохи от развитието на човешката цивилизация, случили се по нашите земи. 

Паркът се очаква да отвори врати през юни с 2-удневен фестивал на занаяти, обичаи и танци.
Идеята за него е от над 8 години.
Мястото е близко до летище, пристанище и магистрала. Събрани са всички епохи по нашите земи. ще бъдат разположени всички важни обекти в България – исторически, архитектурни и културни. Така един турист ще се запознае с тях и ще се запали да види прототипите, смята Ивелин Михайлов.

Създателите са се запознали и съобразили с мащабно международно изследване, което е показало какво харесват най-много посетителите на открити музеи и подобен тип паркове.

У нас имаме музеи за възрожденската култура, но за средновековната и за древната – липсват. Искаме да бъде интересно не само за нас самите, но и за туристите от чужбина. В етнографските части от парка посетителите няма да са само наблюдатели, а и участници - за да бъде преживяването пълно и запомнящо се. Като с машина на времето…

Така се е наливало винотоИвелин Михайлов разказва, че траките са сред древните народи, които са произвеждали и почитали виното и за разлика от други (гърците например) са го пиели чисто, не са го смесвали с вода. Правили са го със специален ритуал, с който се е постигала декантация и са се усещали пълноценно ароматите – използвайки ритони. Животното, вградено в самия съд, е символизирало каква сила приема пиещият.

Гостът донесе в радиостудиото реплики на тракийски съдове и обясни особеностите им, как са правени и нанасяни сцените, изобразени по тях.

При пресъздаването на съответните епохи създателите на парка са се консултирали със специалисти – археолози, историци – например за траките консултант е проф. Иван Маразов.

Относно любовта – траките са имали многоженство (не харем) – заради войните не е имало достатъчно мъже.
Всяка от жените се е борила да стане неговата любима и да бъде погребана заедно с него…
Имало е и монети с доста разкрепостени любовни сцени.

Чуйте целия разговор на Катя Василева с Ивелин Михайлов.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Ивайло Илиев и Тодор Терзиев

"Форум", 10.01.25: Мълчанието на партийните лидери не е непременно нещо лошо

В края на седмицата анализатори във "Форум" продължават да коментират последните стъпки на български политици в търсене на изход от кризата. Освен продължаващите преговори за редовно правителство, те се спряха на новината за официално полученото от Кирил Петков обвинение на прокуратурата за арестите на Борисов, Горанов и Арнаудова, можем ли..

публикувано на 10.01.25 в 18:10
Силвия Георгиева

Предизвикателствата пред общините: проектите, системата за отпадъци, преходът към еврозоната

През започналата 2025 г. общините са изправени пред три големи предизвикателства : 1. Изпълнението на проекти . Те са финансирани по три линии – от Инвестиционната програма, от Плана за възстановяване и устойчивост и от оперативните програми на ЕС. Предстои стартиране на програмата за селските райони; 2. Реформата в системата..

публикувано на 10.01.25 в 17:06

Как производители и купувачи посрещат повишаването на цените на хляба?

С настъпването на новата 2025 година една от основните храни на българската трапеза - хлябът, отчете ръст в цената си между 20 и 30 на сто. Като причина за ценовия скок се изтъква връщането на 20-те процента ДДС ставка, а според разчетите на Министерство на финансите става ясно, че завишаването на цената е с цел попълването на дупките в новият..

публикувано на 10.01.25 в 16:53
Посланикът на Република Полша в България Н. Пр. Мачей Шимански

Сигурността в Европа ще е основният приоритет на полското председателството на Съвета на ЕС

На 1 януари 2025 г. Полша пое председателството на Съвета на ЕС. Основен приоритет пред полското председателство ще е сигурността в Европа, каза пред Радио София посланикът на Република Полша в България Н. Пр. Мачей Шимански. "Хората искат да са сигурни от всякакви заплахи и искат да живеят добре“, посочи той. Н. Пр. Мачей Шимански..

публикувано на 10.01.25 в 16:11
Елена Телбис б БНР-Радио София

Насилието над жени в моноспектакъла "Prima Facie" на актрисата Елена Телбис

Тя е на световно ниво във всичко, което прави – по талант, по перо, справя се добре и като драматуррг, тя е Елена Телбис – мултифункионален плеймейкър в изкуството. В нейната скромност тя не желае да я наричат драматург, редом с големите имена като Константин Илиев и Стефан Цанев, но дебютът й за спектакъла “Боклук“ печели награда в..

публикувано на 10.01.25 в 15:45

Защо държавата трябва спешно да компенсира небитовите потребители на електроенергия?

Липсата на приет бюджет и удължителен закон създава сериозни проблеми за небитовите потребители на електроенергия. Няма регламентиран механизъм за компенсиране на свръхвисоките цени, което води до значително напрежение сред предприятията, стана ясно на среща с медиите на работодателските организации и представители на синдикатите...

публикувано на 10.01.25 в 15:20
Георги Киряков

Георги Киряков: А върху каква проектоуправленска програма преговарят партиите?

Трите партии ГЕРБ-СДС, БСП и ИТН не са достатъчни, за да се стигне до редовно правителство. Нужна е подкрепа от четвърта политическа сила , но тук се отваря поле за спекулациите. Това коментира пред БНР-Радио София политологът Георги Киряков . "Досега най-добре щеше да е, ако всяка страна от преговорите направи отстъпка. Но това не..

публикувано на 10.01.25 в 14:54