България е на трето място по дълголетие и добро здравословно състояние сред 30 европейски държави.
Данни на Евростат за 2023 г. показват, че у нас хората живеят средно 68.6 години в добро здраве. Преди нас са само Малта и Италия.
Българските жени се нареждат дори по-високо в тази класация – на второ място. Те живеят средно 71 години в добро здраве, като са изпреварени единствено от жените в Малта – и то само с един месец.
Мъжете в България са на пето място в Европа с 66,3 години в добро здраве.
Най-здрави са мъжете в Малта със средно 71,7 години. В дъното на класацията се нареждат страни, като Швейцария, Дания и Латвия – с показатели около 54-55 години здрав живот, а за мъжете от Словакия и Естония, с едва 51 до 57 години.
Средно в Европейския съюз продължителността на живота в добро здраве е 63,1 години, като жените живеят с 5,3 по дълго от мъжете. Само в девет държави мъжете прекарват повече години в добро здраве от жените.
На фона на дългогодишните дебати за системните проблеми в българското здравеопазване, този резултат изглежда контрастиращ.
"Изненадана съм от данните. Знаем си проблемите и те продължават да съществуват", коментира пред БНР-Радио София Боряна Ботева - председател на УС на Сдружението за развитие на българското здравеопазване и председател на Организацията на пациентите с ревматологични заболявания в България.
По думите ѝ, това проучване е субективно, то предполага оценка на самия участващ в проучването.
"У нас хората не ходят на профилактичен преглед или отиват чак когато стане нетърпимо. Без преглед не знаем, че имаме здравословни проблеми. Понякога профилактичните прегледи са малко формални, за отбиване на номера. Моите родители са на 70 години, но ако ги попитате, ще кажат, че са добре, въпреки диабет и други заболявания. Хората, които са отговаряли в проучването, вероятно си обясняват неразположенията със стрес и временна преумора, а не на болест. Да напомним, че личните лекари невинаги дават направления за преглед при специалист. А дори с направление трудно се намира специалист, който работи с НЗОК и да е свободен за близките седмици. Да не говорим, че в страната има региони, където няма достатъчно и различни здравни специалисти", допълни Ботева.
Чуйте разговора на Данаил Конов.
Неотдавна тук ви представихме Красимир Недялков, който ни призна за сбъднатата си детска мечта. Но и друга негова такава също е реалност - той е организатор и водещ на 31-те награди в сферата на модата, шоуто и бизнеса, присъдени в петък 10 октомври. БНР е сред техните носители в 2 категории. С него и започваме: "Имах 10 години пътувания с..
Снежана Маринова за новото издание на книгата ѝ " Мозайка от миналото на Стара Загора ", чиято софийско представяне предстои: "Много теми останаха извън първото издание. Допълнихме го с 11 нови. За съжаление опожаряването на града в 1877 засяга и архивите. Оцелява само това, което е било извън града. Сега можем да обменяме с колегите дигитални копия,..
Гвардейският оркестър на България е първото музикално формирование в България, осъществил и първите записи в различни жанрове, които ще чуем тук. Историята на оркестъра е описана в книгата на д-р Галя Грозданова-Радева, тук е и Стефани Михайлова, съдействаща за съставянето и представянето на книгата:
Преводачката и журналистка Вера Балабанова е последната жена в живота на поета-символист Теодор Траянов. Тя остава с него до кончината му, въпреки че той редовно я води на гроба на голямата си любов, актрисата Дора Дюстабанова, и казва че иска да бъде положен до нея. Писателят признава пред своята Вера: „Не съм носил добро на жените, не съм…“..
От двора на БНР търсим 10 градски съкровища в интерактивната градска игра. Трудни ли са местата, които трябва да бъдат открити? С нас е и водещата в "Легендите на София" Магдалена Гигова. Нейна е идеята участниците да си включат крачкомерите и да не тичат, за да не се объркат с участниците в маратона.
Отличителна черта на най-стария музикален фестивал у нас – „Варненско лято“ е международния симпозиум , който за шеста поредна година събира изтъкнати европейски музиколози в морската ни столица със специално подготвени доклади. Досегашният път на темите, провокирали създаването на доклади минава през теми като „ Творческият процес през погледа..
В последния работен ден от седмицата, темите от деня в предаването "Форум“ коментираха политическият анализатор и преподавател в НБУ Любомир Стефанов и Пламен Димитров от Българското геополитичиско дружество. Заедно с водещия Лъчезар Христов, се спряха на следните теми: - Политически обзор на седмицата - кризата с боклука и последствията след..