Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Тодор Кантарджиев призова родителите:

Малките деца не трябва да бъдат водени в страни, в които има морбили

В най-голям риск са бебетата до 13-месечна възраст и неваксинираните заради други заболявания деца

2
Снимка: Архив
Едно от ваксинопредотвратимите инфекциозни заболявания отново ни напомни за себе си през изтеклата седмица - морбили, наричано дребна шарка или брусница. Случаи на заболяването бяха регистрирани в област Благоевград, както и при 37-годишна жена от София, завърнала се от чужбина. От Министерството на здравеопазването заявиха, че към момента не може да се говори за епидемия, а за епидемичен взрив.

Здравните власти призоваха родителите да проверят дали децата им са ваксинирани и при пропуски да бъдат взети мерки. Ваксината се поставя от 13-месечна възраст, като има последваща реваксинация на 12 години. Тя е в състава на трикомпонентна ваксина, в която са включени и имунизации срещу заушка и рубеола. Заболяването морбили е силно заразно, заради което до наричат "болестта на първата среща". Инкубационният период - от контакта с болен до проявата на първите симптоми, обикновено е 1-2 седмици.

Проф. Тодор КантарджиевКърмачетата не бива да бъдат излагани на контакт с хора, пътували скоро в чужбина, а децата, навършили 13-месечна възраст трябва да бъдат ваксинирани, заяви пред Радио София директорът на Националния център по заразни и паразитни болести проф. Тодор Кантарджиев.

"В най-голям риск са две групи деца - неваксинираните деца, поради ненавършена възраст (13 месеца) и неваксинираните по медицински показания - например деца с астма. Затова съветът ми е: деца, които не са ваксинирани, не бива да бъдат водени в страни, в които има морбили в момента. Казвам за родители, които след месец и половина масово ще тръгнат до съседна нам страна за Великден".


Хората, които не са боледували и се връщат от чужбина, не бива поне седмица да се срещат с деца, а 21 дни след завръщането да не се срещат с деца до 13-месечна възраст, призова специалистът.

Не всички хора еднакво реагират на ангиненното дразнене на ваксина. Има известен процент от хора, които не реагират и не създават антитела. Именно затова се прави и втората ваксинация на 12-годишна възраст, обясни проф. Кантарджиев. Около 90 - 95 процента от ваксинираните имат траен имунитет за цял живот.

Още за заболяването - чуйте в прикачения звуков файл!


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 20.05.25: Какви са основните проблеми, пред които са изправени децата в България?

В предаването "Форум" тази седмица заедно с коментаторите Адриана Диканчева и Никола Атанасов, водещата Елена Пъневска коментира следните теми: София осъмна с работещ градски транспорт, но в столичния квартал “Люлин” ще функционира и предвидената линия за вътрешноквартален транспорт; Мнения след вчерашния протест в подкрепа на Терзиев, в..

публикувано на 20.05.25 в 18:20

УНСС чества 105 години от създаването си

В аулата на Университета за национално и световно стопанство се проведе тържествена церемония в чест на навършените 105 години от основаването на висшето учебно заведение. На мястото присъстваха председателят на Народното събрание доц. Наталия Киселова, министъра на образованието и науката Красимир Вълчев, българският Патриарх и софийски..

публикувано на 20.05.25 в 16:51

3.53 е оценката за грижата на държавата за децата

Национална мрежа за децата (НМД) представи днес пред политиците и медиите основни изводи, данни и оценката, която обществото дава на държавата в годишния доклад на “Бележник -2025“ по отношение на детските политики. Тази година в оценката на държавните политики по данни на Национална мрежа за децата са се включили рекорден брой от над 7 700..

публикувано на 20.05.25 в 16:26

В Столичната библиотека: премиера на поетична антология с 62-ма автори от 20 държави

Международният поетичен фестивал "Софийските метафори" и Столичната библиотека ни канят на премиера на международна поетична антология. В нея са включени стихотворения от 62-ма поети от 20 държави, участвали в Международния поетичен фестивал "Софийските метафори" в периода 2019 – 2025 година. Премиерата на сборника "Софийските метафори" ще се..

публикувано на 20.05.25 в 16:09

Колко богати са българските домакинства?

За първи път в края на 2024 г. богатството на българите надхвърля 1 трлн. лв., но 700 млрд. лв. от тях са инвестирани в жилища. Има ли дисбаланс в структурата на богатството и какви са показателите, измерващи това състояние, това обясни в ефира на “Ритъмът на столицата” Стоян Панчев , икономист, съосновател на Експертен клуб за икономика и..

публикувано на 20.05.25 в 15:38
Африканският ритъм ще ви завладее в Дома на киното

Премиерата на първия наш филм за африканската музика е на 21 май

Не търсете "Радио Африка" в честотния диапазонна своите апарати, защото това е първият български филм за африканската музика. Затова, ако искате да посетите премиерата му, отидете на 21 май, сряда, в столичния Дом на киното от 20 часа. Създателите на филма са журналистът и писател Стефан Стефанов и операторът Давид Вълков . Идеята се..

публикувано на 20.05.25 в 15:10
Родопското село Широка лъка

Едва около 10% от жилищата в България са застраховани

Природните бедствия и екстремните метеорологични явления зачестяват и в резултат се увеличават икономическите загуби от тях. На този фон, едва около 10% от жилищата в България са застраховани, пише БГНЕС. По данни на Munich Re, загубите за 2024 г. в световен мащаб възлизат на 320 млрд. долара, с 19,4% повече от 2023 г., като от тях застраховани са..

публикувано на 20.05.25 в 14:46