Най-старото сведение за текстилна килимена орнаментика в България датира от края на ХІ в.
По българските земи килимарството достига своя разцвет през епохата на Възраждането (ХVІІІ – XIX в.).
Славата за килимарски центрове са спечелили Сливен, Габрово, Самоков, Панагюрище, Чипровци и Котел.
Най-известни са котленските и чипровските килими.
Днес чипровските са част от културното наследство на ЮНЕСКО.
Чипровските са гладки, ръчни килими – обясни в студиото на Радио София Велика Стоева (четвърто поколение в занаята, в който са въвлечени цялото нейно семейство, съпруг, родители, сестра, деца …). Нишките на основата са много гъсти. Двулицеви са.
Основният елемент в шарките е триъгълникът. На неговата база се изграждат всички останали фигурки. Други мотиви се заемат от флората и фауната.
Навремето килимът е бил подарък от момичето, което се задомява, обясни още Велика Стоева. В самите изображения са се вграждали посления и пожелания към съпруга и бъдещото семейство. И символиката обикновено е свързана с това – възпроизводството на рода изхранването и благополучието.
Първоначално багренето е било само с природни бои (от лук, коприва, орехи например). Химичните багрила навлизат и в този занаят в началото на ХХ век.
Хармонията се създава от личното усещане на създателя-тъкач.
Червеното се е наложил като основен цвят за чипровския килим, но в началото е имало охра, зелено, керемидено червено и бялото (естествения цвят на вълната).
Техниката на тъкане е различно, за килимите се използва вертикален стан.
Чуйте целия разговор на Катя Василева с Велика Стоева, за да научите още подробности за този занаят и да се убедите, че чипровският килим не е за всеки, а той е специфична стока за ценители.
Самата тя е оптимист за занаята. Обучава желаещи, чиято възраст варира от 11 до 75 години. И добавя: Важното е да има желание...
Две бързи производства за домашно насилие са започнати от служители на полицията в Перник през изминалото денонощие. 65- годишен мъж нанесъл побой над 63-годишната си съпруга, причинявайки й лека телесна повреда. Извършителят е задържан за до 24 ч. с полицейска мярка и действията по разследването продължават под надзора на прокуратурата. С лека..
Музикалният театър отбелязва юбилей на своя артист Пеньо Пирозов със спектакъла “Царицата на чардаша”, с която ден след житейския си празник, на 13 декември, ще отбележи 25 години творческа дейност и 55 житейски години. Почитателите му отново ще го видят в ролята на Едвин. Пеньо Пирозов е едно от най-популярните и обичани имена от трупата на..
Планината е много красива, но може да бъде и много опасна. Как да се подготвим за добро изкарване в зимната планина, обяснява планинският водач и спасител Ася Джамбазова. Според нея, лавинната опасност е свързана с много условности като релеф, надморска височина, изложение и наклон на склоновете, така че не може да се каже, че сега навсякъде е..
С различни инициативи, една от организациите за оползотворяване на отпадъците от опаковки, се стреми да подтикне обществото да се включи в опазването на планетата. Кампанията "Стани ЕкоЗвезда" е една от тях. В нея могат да се включат заведения за хранене, фитнеси, училища, барове, кафенета, каза пред Радио София Ива Стефанова от Образователен център..
Любителите на танците всяка година отбелязват Световния ден на тангото на 11 декември. Датата е избрана неслучайно, тъй като на нея са родени двама от най-емблематичните фигури на музикалния стил – Карлос Гардел и Хулио Де Каро. Карлос Гардел, роден през 1890 г., е бил певец, композитор и актьор, известен с изразителния си глас и страстните..
На 11 декември отбелязваме Световния ден на планините. През 2003 г. генералната асамблея на ООН фокусира вниманието към проблемите на развитието на планинските райони и необходимостта от оказване на помощ на хората, живеещи в планините. Планините са уязвими екосистеми, имащи глобално значение, като основен източник на световните запаси на прясна..
На 11 декември православната църква почита св. Даниил Стълпник. Той е роден през 410 г. в село Марута край град Самосата на река Ефрат в Сирия. Родителите му нямали деца и в молитвите си към Бога за рожба те обещали да посветят в служба на Бога детето, което би им се родило. А когато се сдобили със син, когото кръстили Даниил, те го отгледали с..