Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Когато спешната медицинска помощ премахва границите в ЕС

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Това е името на един трансграничен проект, подкрепен с европейски средства, въз основа на който в Брюксел бе подписан меморандум от страна на еврокомисарите Корина Крецу и Витянис Андрюкайтис. Самият проект бе представен в рамките на кръгла маса в Европейската комисия, на която бе разяснено какви иницативи са били подкрепени в сферата на здравеопазването от 2014 година досега и кои държави са били най-активни, както и тези, които са усвоили най-много средства, и бе даден за пример, който да бъде следван на общоевропейско и на национално ниво.

Какво представлява “When medical emergency systems erase borders”?! Това е проект, подкрепен от Европейския фонд за регионално развитие и сега е във втората си фаза (предвидено е да бъде завършен в средата на годината). Действието се развива в Пиринеите в граничен район и има за цел да осигури най-бързата медицинска помощ за живеещите в региона, независимо дали тя ще бъде предоставена от другата страна на границата. Тук говорим за граничната зона между Испания и Франция (и малка част от Андора). В момента се договарят взаимно споразумения между докторските сдружения в испанските и френските погранични региони и в крайна сметка от реализацията на този проект ще се подобри достъпа до спешна медицинска помощ за 15 милиона европейци - тоест, ако имат нужда,  ще бъдат лекувани от доктори от най-близката болница, дори тя да е в съседната държава. Тук можем да добавим, че над 30 процента от територията на ЕС е гранична между отделните страни и неслучайно се счита, че това е европейското бъдеще в здравеопазването. Затова и има идея през следващия програмен период (2021-2027) да се отделят 15 % от всяка от програмните за трансгранично сътрудничесвто за преодоляване на адмнинистративните и законовите пречки в съответните региони.

След кръглата маса комисарите Крецу и Андрюкайтис споделиха, че е започнато обсъждането на бъдещите инвестиции на ЕС в здравеопазването, взимайки предвид факта, че според последните проучвания на "Евростат" 70 % от европейците считат, че Евросъюзът би следвало да направи нещо повече в тази насока.

"Инвестициите в здравеопазването трябва да са стратегически и много добре обмислени, като много важни са и така-наречените "меки инвестиции" - не конкретно в здравеопазването, но в свързаните сектори" - подчерта Витянис Андрюкайтис. Корина Крецу добави, че започват и обсъжданията в ЕП, където тя ще защитава с всички сили предвидените средства за политиката за сближаване, които са най-големите в историята на ЕС. Тя заяви, че друг изключително важен за нея момент е максималното опростяване на процеса на кандидатстване, за да не се отказват младите хора.

Повече подробности за важните решения в Брюксел чуйте от Лили Големинова от белгийската столица.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
С Константин Драгов и Сана Драгова

Медитацията е начин да се чувстваме нормално

Шри – Шри Рави Шанкар гостува отново в България – Константин Драгов и Сана Драгова: "Той е основателят на фондация "Изкуството да живееш", тя е в над 180 държави. Учителят ще има лекция с възможност за въпроси и отговори и най-вече, ще има медитация в залата (НДК - зала 1). Ще е като на концерт. Заедно ще преминем отвъд хаоса. Блаженството е..

публикувано на 19.07.25 в 11:54

Киното е лесен път за предаване на култура

Филмът „Гунди“ влиза в британската разпространителска мрежа – режисьорът Димитър Димитров с подробностите: "Много е важно, че филмът продължава като част от програмата на британските кина от веригата "Орион". Тя е достъпна в сайта им и те са си направили сметка, че не само българи ще го гледат. Като студент там не съм си и мечтал, че някой ден мой..

публикувано на 19.07.25 в 11:02

Мост между поколенията

Голямата маса: Градски дворове – Божидар Емануилов, зам.-кмет на "Оборище":  "Има най-различни работилници за деца и възрастни в един от дворовете, гаражна разпродажба в друг, жива музика. Градските дворове е изчезваща среда, тези, които сме израснали в центъра ги помним. Те са мост между поколенията. Има и хора, които негодуват заради ограничения..

публикувано на 19.07.25 в 10:11

Уличното изкуство дава свобода

Уикенд с „ Мале-мале“ – второ издание на мини фестивала в Южния парк, гост по този повод ни е Петринел Денев: "Програмата ни е малка, първото издание бе изцяло за деца. Хуморът е подходящ и за възрастните. Предвидили сме и уъркшоп за улична клоунада - така и ние започнахме с "Мале-мале". Уличното изкуство дава свобода - да пробваш, да..

публикувано на 19.07.25 в 10:00

Приетите 8-окласници в София на втория етап на класиране обявяват на 21 юли

Макар през последните години училищата с природоматематически профил и езиково обучение да запазват челните позиции сред бъдещите осмокласници, тези за професионално обучение, стават все по-предпочитани. Това поясни  пред БНР-Радио София Ваня Станчева , старши експерт по организация на средното образовани в Регионалното управление на..

публикувано на 18.07.25 в 17:21

Инициативата "Голямата маса" се завръща с поредно издание

Инициативата "Голямата маса“ се завръща с поредно издание. Тази събота (19 юли), съседи и приятели от столичния район "Оборище“ отново ще седнат една маса. Събитието ще се проведе на ул. "Васил Друмев", в отсечката от ул. "Оборище" до ул. "Русалка", от 11.00 до 22.00 часа. Акцент във второто издание на "Голямата маса“ 2025 е един от..

публикувано на 18.07.25 в 16:56

Започва ваксинацията на момичета и момчета срещу HPV по новата програма

Човешкият папилома вирус (HPV) е най-честият причинител на сексуално-предавана инфекция и е причина за появата на кожни брадавици, аногенитални брадавици и папиломни образувания на дихателните пътища. Освен това обаче HPV причиняват 5% от всички онкологични заболявания при жените и мъжете по света, като напр. рак на маточната шийка, рак на..

публикувано на 18.07.25 в 16:30