Георги Тодоров – е еснаф от Сопот. Той е представител на доста рядък за България занаят. Майсторѝ лули.
Започнал е преди около 20 години в Прага. Но не е имало при кого да чиракува.
Самоук е, но късметът в случая е, че Георги е завършил специалност промишлен дизайн в Националната художествена академия и има достатъчно познания и умения за работа с материали.В България вече сме малка групичка майстори на лули, казва с усмивка Георги Тодоров. Като хоби и професия увлечените по този занаят са петима.
Иначе корените му са някъде от края на 17-и и началото на 18-и век. Меката е френското градче Сент Клод.
Днес за производството на лули се използва специален материал, който почти за нищо друго не намира приложение. Източникът е образувание между корените на едно растение, от рода на брястовете. Обработката е много специфична, докато стигне до майсторите на лули.Може би най-специфичното на дървесината е капилярната ѝ структура, която позволява на готовата лула „да диша“. Именно заради това и ръчно изработените лули не се лакират.
Георги Тодоров изброи и някои задължителни и предпочитани критерии за избор на лула: красив външен вид, да е съобразена с вида тютюнева смеска, но най-важното е тя да бъде добре конструирана и технически изпълнена.
При лулите се използва многократно по-качествен тютюн, отколкото при цигарите. Съществуват над 1200 вида смески за лула. С времето се изгражда особена връзка между самото приспособление за пушене и собственикът. Има своеобразна ритуалност при почистването, зареждането и пушенето.Чуйте целия разговор на Катя Василева с Георги Тодоров.
"Разговор с психолог. Разбиране и преработка на детските емоции" - е акцентът на организираната тематична среща от Фондация "За нашите деца", която ще се проведе на 22 ноември с родители на деца от 0 до 7 години. Детето показва своите емоции още в утробата на майката, без да има представа и да осъзнава какви са те, това разказа в..
Макар днес да живеем значително по-дълго от нашите предци, основните причини за смъртност остават все същите социално-значими заболявания - сърдечно-съдови, невродегенеративни и метаболитни нарушения. “Когато говорим за анализ на един сложен процес, какъвто е биологичното остаряване, на клетките, тъканите, органите на човешкото тяло и на всички..
Отбелязваме Световната седмица за повишаване осведомеността за правилната употреба на антибиотици. През тази година темата е: “Антимикробната резистентност е невидима, аз не съм“ и има за цел да повиши осведомеността за въздействието на антимикробната резистентност върху живота на хората, като поставя пациентите в центъра на дискусията. Прекомерната и..
Българският фонд за жените отбелазва своите 20 години, 20 години подкрепа за правата на жените в България. Фондът е основан през 2004година от Станимира Хаджичитова и нейни съмишленички. Международната конференция “Феминизмът е за всички“ събра на 14 ноември представители на организации, подкрепени от Българския фонд за жените (БФЖ),..
Фондация за достъп до права (FAR) се присъедини към 29 организации, за да предупреди, че Пактът на ЕС за миграцията и убежището рискува да не успее да защити непридружените деца на границите на Европа. Въпреки че Пактът на ЕС включва редица гаранции за защита на непридружените деца, на практика той вероятно ще изложи децата на още по-големи рискове...
"Мълчанието на майките" е дългоочакваното продължение на криминалната поредица за инспектор Елена Бланко, от испанската литературна сензация Кармен Мола. Също както в предишните три книги – „Кървавата годеница“, "Пурпурната мрежа“ и "Годината на свинята“, историята е едновременно ужасяваща и съкрушаваща. Преводът и този път е на Анелия..
Даниела Белчева е от Варна, живяла е и е работила в Скандинавските страни и откакто си е в България създава фина, елегантна и стилна музика, най-вече на територията на джаза, но не само. За нея 2024 година преминава под знака на третия й албум “Naïve”. Той беше представен в съпътстващата програма на Международния музикален фестивал „Варненско лято“,..