Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пътната карта за дигитално образование се справя с функционалната неграмотност

Меморандум с предложения и пътна карта как да бъде постигнато дигиталното образование в следващите две години представиха ученици, родители и учители на Министерството на образованието. Това се случи по време на национална конференция по темата, като срещата беше обобщаваща след поредица от такива форуми, организирани с всяка една от ангажираните групи.

От своя страна, ресорният министър Красимир Вълчев отбеляза, че дигитализацията на образованието изисква  обществена, финансова и институционална подкрепа.

През последната година бяха проведени няколко дискусии с ученици, родители и учители, които да изложат какви са стъпките за постигането на дигитално образование. Представени като меморандум, предложенията целят да насочат децата към тази професионална ориентация, която да дава висока добавена стойност, като получат и нужните знания за позициониране в глобалната дигитална среда.

Обучението с онлайн съдържание и чрез специални материали и устройства, както и преодоляване на функционалната неграмотност, са само част от набелязаните стъпки в пътната карта за постигането на дигитално образование, посочи Гергана Паси, председател на Дигиталната национална коалиция.

Министър Вълчев заяви, че се подготвя нов стандарт за физическата среда в училище и ще бъдат разчупени дори видът и подредбата в класните стаи. Той отбеляза още, че най-вероятно до средата на годината всяко училище в страната ще има безплатна безжична мрежа, като такава се изгражда в последните 600 учебни заведения, в които няма интернет. Важно е обаче мрежите да са със защитена среда и интернетът в училище да е насочен към полезно образователно съдържание, открои министърът.

Министърът на образованието и науката Красимир Вълчев коментира и инструмента за самооценка за дигитална готовност SELFIE, разпространен в 900 български училища и изготвен от Европейската комисия, и по-специално предизвикалият дискусия въпрос за това какъв пол са учениците. Вариантите в анкетата са четири - „момче“, „момиче“, „друго“ и „предпочитам да не казвам“.

Последвайте Радио София и в Instagram. Харесайте и страницата ни във Facebook.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Диригентът Саша Мякиля, композиторът Минко Ламбов и цигуларят Светлин Русев в подготовка за премиерата

Концерт "Вдъхновение"

Минко Ламбов за предстоящата премиера  на концерта му за цигулка, акордеон и оркестър със солисти Светлин Русев и Вероника Тодорова: "На 29 януари от 19 ч. в Централния военен клуб е премиерата с оркестър Симфониета. Светлин е божество на цигулката, често го сравнявам със самурай. Запознахме се на един образователен концерт на Филхармонията,..

публикувано на 26.01.25 в 11:55

В очакване на Анна Нетребко

Кремена Николова - Флор от Софийската филхармония за предстоящия концерт на Филхармонията с полемичната за връзката си с Путин оперна дива Анна Нетребко: "Изключително щастливи сме да сме партньори на концерта на Анна Нетребко като съпровождащ оркестър. Изборът на нашия оркестър не е случаен, партнирахме ѝ в Букурещ с почти същата програма, основно -..

публикувано на 26.01.25 в 10:51

Музиката в картините от изложбата "Европа в България"

Проф. Илия Граматиков от Музикалната академия за лекцията си в СГХГ към изложбата "Европа в България" на 29.1 в 18 ч.: "Важно е да се подчертае, че това няма да е специализирана музиколожка лекция, тя е отворена до широка публика. Провокация и вдъхновение за мен бе изложбата. Доколко присъства музиката в тези картини?  Кога и как се осмисля..

публикувано на 26.01.25 в 10:27

Историята оживява - Радиотеатърът, част 1

Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът  е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..

публикувано на 25.01.25 в 16:00

Софийски разкази - Историческите сгради на БНР

Историческите сгради на БНР са темата на днешното ни предаване в деня на 90-та годишнина на Радиото с главно "Р": "Oт "Бенковски", в спомените на Кирил Разсуканов за Родно радио , през "Московска", на ъгъла с "Бенковски" заедно със Здравко Петров, до "Драган Цанков" 4 - старата сграда, с разказа на Теодор Караколев от фондация "Български архитектурен..

публикувано на 25.01.25 в 15:00
Сирак Скитник

Адресите на любовта - Сирак Скитник

В Лозенец още кънти споменът от чутовните кабарета на Сирак Скитник и жена му Олга.  Къщата им на ул. „Борова гора“ е създадена по съновидение Старите лозенчани и до днес си спомнят за домашното кабаре на една от най-известните двойки в София преди войната  Сирак Скитник (основател на БНР) и съпругата му Олга, наричана от всички Сирачката...

публикувано на 25.01.25 в 14:00
Никола Тулечки (вляво) с Даниел Ненчев

90 години БНР - ще ни вземе ли ИИ работата?

Човекът в радиото и изкуствения интелект - Трябва ли да преосмислим БНР заради новите технологии и трябва ли общественото радио да има по-различен подход към използването на ИИ в сравнение с останалите медии? Събеседници : Никола Тулечки (НТ), инженер, който се занимава с работа с данни. Основател на Сдружение „Данни за добро“ и водещ на подкаста..

публикувано на 25.01.25 в 12:03