Предвид факта, че все по-голяма част от населението на света живее в градски условия, именно на градовете е отредена съществена роля за развитие. Градските управи, на свой ред, са изправени пред предизвикателството да осигурят най-високо качество на живот на своите граждани.
Всичко това обаче изисква целенасочена политика и стратегически действия. Помощ в тази посока оказва споделеният опит. Точно това се опитват да направят Виена и София с конференцията "Диалог за бъдещето". Една от презентациите, предизвикала сериозен интерес в първия ден от форума, е наречена „360-градусово насърчаване и финансиране на общинско ниво на стартиращи, малки и средни предприятия".
Нещо подобно се опитва да разработи и нашата Столична община. Вече стана популярна програмата „Акселератор Стартъп София”, който обединява усилията на Общинския гаранционен фонд за малки и средни предприятия, Столичната общинска агенция за приватизация и инвестиции и на общинската програма „Европа“. Кредити за над 120 млн. лева, гарантирани от Общинския гаранционен фонд, са усвоени и така са подпомогнати 650 малки и средни предприятия.
През 2018 г. започна да работи и Програма за финансиране на иновативни стартиращи предприятия в София. По Програмата "Финансиране на иновативни и/или стартиращи предприятия " (ФИСП) до момента са консултирани близо 30 бизнес проекта, като над 15 от тях са придвижени за кредитиране към банките партньори. Така че и българската столица се движи добре в тази посока.
Български компании също могат да кандидастват за подпомагане от Виенския фонд за стартъпи, обясни Габриеле Тацблергер от Виенската бизнес агенция.
Утре конференцията на градовете Виена и София е на тема „Творчески индустрии“.
Последвайте Радио София в Instagram. Харесайте и страницата ни във Facebook.
Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..
Историческите сгради на БНР са темата на днешното ни предаване в деня на 90-та годишнина на Радиото с главно "Р": "Oт "Бенковски", в спомените на Кирил Разсуканов за Родно радио , през "Московска", на ъгъла с "Бенковски" заедно със Здравко Петров, до "Драган Цанков" 4 - старата сграда, с разказа на Теодор Караколев от фондация "Български архитектурен..
В Лозенец още кънти споменът от чутовните кабарета на Сирак Скитник и жена му Олга. Къщата им на ул. „Борова гора“ е създадена по съновидение Старите лозенчани и до днес си спомнят за домашното кабаре на една от най-известните двойки в София преди войната Сирак Скитник (основател на БНР) и съпругата му Олга, наричана от всички Сирачката...
Човекът в радиото и изкуствения интелект - Трябва ли да преосмислим БНР заради новите технологии и трябва ли общественото радио да има по-различен подход към използването на ИИ в сравнение с останалите медии? Събеседници : Никола Тулечки (НТ), инженер, който се занимава с работа с данни. Основател на Сдружение „Данни за добро“ и водещ на..
10 въпроса към генералния директор на БНР по повод 90 годишнината на БНР – Милен Митев и синтез на отговорите му (пълните - в звуковия файл): Винаги бъдещето – Времето се изкривява – Трябва да се опитваме да правим нещата както ще се правят утре. – Традициите са слабата и силната ни страна – Журналистите са се опитвали да бъдат близо до..
Ерсин Мустафов от "JEREMY?" споделя пред Александра Илиева и Елисавета Белеганска за своите отношения с Радиото и мястото на българския език: " Различно е усещането да слушаш музиката си по радиото. Много уютно ми е да слушам на стар приемник. Много време търсехме място за запис, където музиката ни да не звучи зле и китаристът Косьо..
В деня на 90-та ни годишнина, в "Радиокафе" си говорим за любопитни и важни части от историята на радиото. Първият час е посветен на Гласовете на радиото – назад във времето, когато една от най-важните фигури в радиото за слушателите са говорителите . Златният ни фонд припомня гласа на първата говорителка на Радио София през 1933 г., Венче Добрева:..