Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Вековен дъб от Трънско се бори за титлата "Европейско дърво 2019"

Дървото живее три века с митове и легенди за добра енергия и лечебна сила

Трънският дъб от село Рани луг спечели конкурса "Дърво на годината на България, 2018". Така той стана един от претендентите за титлата "Европейско дърво на годината" 2019.  

Гласуването става от линка, като трябва да се избере с отметка българското дърво, но и още едно от друга държава. Важно е да се уточни, че може да се гласува само веднъж от един и същ mail. Българското дърво е на близо 340 години. Расте на място, което се смята за свещено и пази много истории на местните хора.

През 1983 година, възрастта на дъба от село Рани луг е изчислена на 300 години, височината - 20 метра, а периметърът му 4.6. Дъбът расте на място, което е почитано от местните жители като свещено и сякаш се намира между два свята, защото е близо до църква и гробище, а в миналото там са лекувани хора. За митовете в историята на вековното дърво, разказва Людмила Гюрова, чието семейство прави номинамията в българската част от конкурса за дърво на годината.

Местните лечители са провеждали ритуали за оздравяване от обриви. Лечебните заклинания се помнят и до днес, споделя Людмила Гюрова и хората продължават да вярват, че това дърво е свещено. Вярва се също и в (гонетки-приказки) за "дяволетини" - митични същества, които са с образ на коза или гола жена, които си правят шеги с хората. Те са се появявали и са въздействали точно в местността, където живее вековното дърво от село Рани луг.

За радост в Трънския край има много широколистни вековни дървета, които са оцелели във времето, почитат се и хората и до ден днешен ги почитат на празници, защото дават енергия, разказва Людмила Гюрова.

Вниманието към дървото продължава и до днес, тъй като наскоро община Трън, Трънско туристическо дружество и хора от селото изчистиха от храсталаците района около дървото. Сложиха нова метална табела, указваща, че то е вековно и защитено от закона, а от общината ще поставят голяма метална табела на главния път, която да служи за упътване за вековните дъбове в Рани луг и Насалевци.

Последвайте Радио София в Instagram. Харесайте и страницата ни във Facebook.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Иван Симов на технически съвет

Историята оживява: Радиото - инж. Иван Симов, Първо студио

На 25 януари 2025 година, Българско национално радио отбелязва 90 години от издаването на Указ номер 25, подписан от Цар Борис III. С тази наредба-закон радиоразпръскването в България става държавна собственост. Тази дата се възприема за начало на професионалното радио в България: Запис от разговор с инж. Симов ни предостави друг емблематичен..

публикувано на 18.01.25 в 16:00

Софийски разкази - Велизар Пеев и шоколадената фабрика

Велизар Пеев и шоколадената фабрика са в центъра на нашия интерес днес: На 7.11.1901, Велизар Пеев отваря врати първата шоколадова фабрика в България. Какаовите зърна се внасят от Латинска Америка. Първият уред за разбъркване на шоколадовата смес му се изпраща от самия Линдт. На шоколада не пише, че е произведен в България. Защо, както и к акви са..

публикувано на 18.01.25 в 15:00
Пейо Яворов и Дора Габе

Адресите на любовта - Любовният триъгълник между Яворов, Дора Габе и Екатерина Ненчева

Днес ще ви раздипля патетичната любовна история на поетите Екатерина Ненчева, Пейо Яворов и Дора Габе. В Легендите на София съм разказвала и за тримата, но днес ще разкрия кой в кого е бил влюбен. И понеже за Екатерина Ненчева, първата българска писателка дръзнала да  вплете в стихове любовните си пориви, се знае сравнително малко, отделям повече..

публикувано на 18.01.25 в 14:00
Милена Илиева (сценарист) и Силвия Пешева (режисьор)

В трудното има любов и доброта

„ Градината на доброто “ е не просто  документален филм с благотворителна цел. Милена Илиева (сценарист) и Силвия Пешева (режисьор) ни разказват историята: "Филмът е за Милена Боева. Тя прави тази градина " Вдъхновение " в Божурище и създава 15 работни места за младежи в неравностойно положение. Работата им помага да бъдат самостоятелни. В тази..

публикувано на 18.01.25 в 12:08

Изненадите на фениксите

Тодор Адамски, основател на групата "Феникс" за промоцията на албума им "Ритуал" с участието на група "Графит":  "Ние сме доста древна ъндърграунд група още от 1984, в 2012 се събрахме отново с променени членове и скромна дискография. Към момента сме петима. В заглавната песен тази вечер доктор по българска филология участва с кавал. Вкарали сме..

публикувано на 18.01.25 в 10:56

Вкусът на киното

Започва Менар филм фест със специално събитие – поканата е от Здравко Григоров: "До 30 януари продължава фестивалът. Съботната вечер е много интензивна - паралелно са 4 много силни филма (подробности в звуковия файл). Тази година разширяваме границите със Саудиска Арабия. В неделя следобед заедно с инициативата "Храна за размисъл" ще се опитаме да..

публикувано на 18.01.25 в 10:43

Награди за ценностите и културата

Започва кандидатстването за осмите годишни награди „Employer Branding awards” – подробности от Надя Маринова, главен редактор на B2B media, организатори на събитието: "Това са награди за успешно изграждане на работодателския бранд. Има какво да се покаже заради технологичния напредък, успяваме да уловим тези, които ги прилагат и да ги покажем. Имаме..

публикувано на 18.01.25 в 10:28