Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Инж. Алекси Кесяков: Успях да убедя челопечани да създадат гражданско общество

инж. Алекси Кесяков

Едно от най-важните ми постижения като кмет е това, че успях да накарам жителите да създадат гражданско общество, да се чувстват значими и да знаят, че от тях зависи нещо, заяви пред Радио София кметът на Челопеч инж. Алекси Кесяков:

Хората по принцип са обезверени след толкова време в новия вариант на строя, в надпреварата за натрупване на капитали, малкият човек остава встрани. Това определено е обезсърчаващо за всички. Затова беше важно хората да повярват, че трябва да говорят за проблемите. После стана важно не само да говорят, но да отсяват онова, което е важно за всички. Днес най-важният въпрос за жителите на Челопеч е работата. Погледнато по-общо основното, което интересува българите, е стабилността и сигурността. Имат ли сигурна работа и нормален социален статус, хората вече могат да започнат да мислят и за обществени дела.

Инж. Кесяков, носител на отличието "Кмет на годината" за 2018-а в категорията "Малка община", посочи, че безработицата в целия регион Средногорие е изключително ниска, благодарение на няколко големи промишлени предприятия. Техногенната специфика на действието им предопределя и известните трудности при намирането на работа от жените, тъй като естеството на дейност на тези предприятия е ориентирана към по-тежък физически труд.

Основен икономически двигател за развитието на Община Челопеч е наличието на подземен рудник и преработвателна фабрика, собственост на канадска фирма. Заплатите в предприятието са по-високи от средните за страната. На броени километри се намира и рудникът "Елаците мед" и медодобивен комбинат. Не малко от жителите на Челопеч работят и в панагюрския открит рудник "Асарел-Медет".

Главен фактор за превръщането на Община Челопеч в пример за подражание, е наличието на стратегия за инвестициите, създадена благодарение на добрия диалог между местната администрация и жителите, обясни кметът и добави:

С по-голямата част от парите се опитваме да изградим едно туристическо лице на Челопеч и да направим така, че хората, които живеят в нея, наистина да се чувстват европейци. През тази година  общината ще кандидатства по няколко европейски проекта в областта на туризма и образованието, като желанието е да бъде довършен ремонтът на училището и детската градина.

По отношение на развитието на Челопеч като туристическа дестинация, усилията са насочени към формиране на събитиен туризъм. През летния сезон всяка седмица се организират културни събития. Заедно с това рудодобивът в района води началото си от преди Новата ера, поради което са налични интересни останки и исторически факти, които могат да разкрият историята на рудодобива и бита на населението, което е живяло по тези земи. Друга любопитна страна е т. нар. "соц туризъм" със запазени землянки на партизани и истории за хора, които са им били ятаци. Използва се и мултимедия за пресъздаване на исторически събития. През март организира кукерският карнавал "Сирница", а през лятото предстои шестото издание на Международния фолклорен фестивал "Златен прах", който с годините се превръща в емблемата на Челопеч.     

Сн. Георги ПетровскиВажен елемент за напредъка на общините, на чиято територия има рудници, е промяната на закона преди години, която позволи немалка част от концесионното възнаграждение да остава на разположение на местната администрация. До голяма степен благодарение на тези средства инвестирахме последователно в различни проекти, които помогнаха Община Челопеч да се развие не само икономически, но и във всякакъв друг аспект. Все по-често напоследък се говори за обединение на общините от Средногорието - Пирдоп, Златица и Челопеч. Алекси Кесяков също вижда добър потенциал в тази идея, с уговорката, че е най-важно избирателите да осъзнаят ползата от подобен ход, а необходимо условие е да бъдат избрани прагматични, разумни и работещи кметове в тези населени места.

Инж. Алекси Кесяков е завършил Минно-геоложкия университет и е работил във Флотационната фабрика към рудодобивното предприятие в село Челопеч. След известно неразбирателство с ръководството става синдикален лидер, след това се кандидатира за общински съветник, но бива избран за кмет, какъвто е вече четвърти мандат.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Призив да отворим сетивата си за красотата в дебютния албум "Виж" на Uke Duo

„Виж“ е дебютният авторски албум на Петър Терзиев и Вилизар Гичев от Uke Duo. Двамата работят заедно от около 10 години. Пред Радио София те споделиха, че още през 2017 г. са записали албум с укулеле инструментали, но „Виж“ е първият им албум, в който и музиката, и текстовете са авторски. „Музиката, която сега представяме е много различна. Аз..

публикувано на 30.09.24 в 17:46

Втори СТЕМ център отварят в самоковско основно училище

Пет нови високотехнологични и оборудвани и свързани класни стаи отвориха врати с откриването на учебната година в самоковското основно училище „Митрополит Авксентий Велешки“. Те ще служат по различните учебни предмети – математика и информатика, биология и здравно образование, информационни технологии, природни науки. Това е вторият СТЕМ..

публикувано на 30.09.24 в 17:14
Иво Емануилов

България се включва в създаването на Кодекс за поведение в областта на ИИ с общо предназначение

България се включва в създаването на създаването на първия Кодекс за поведение в областта на изкуствения интелект (ИИ) с общо предназначение (general-purpose AI). Институтът GATE към СУ „Св. Климент Охридски“ е част от Работната група . Инициативата е на Европейската служба за ИИ - център на експертния опит в областта на ИИ съгласно..

публикувано на 30.09.24 в 15:54

80 г. история на архитектурното ни образование и неговото бъдеще

Чрез форум, изложба и трансформация на вътрешния двор на УАСГ до 6 октомври може да бъдат разгледани историята и проблематиката на архитектурното образование у нас. Събитието е озаглавено "Education works"  и е инициативата на фондация „Underschool“, която работи за подобряването на архитектурното образование чрез изследвания, намеси и..

публикувано на 30.09.24 в 15:25

“Bartók Gothic” - струнните квартети на Бела Барток през призмата на Готик културата и киното

На 1 октомври, струнни квартети № 1, ор.7 и № 4 на Бела Барток ще звучат на сцената на столичен клуб в изпълнение на Art&Shock String Quartet. Квартетът обединява млади музиканти от Симфоничния оркестър на БНР, камерен ансамбъл “Софийски солисти” и частни артистични организации. Проектът “Bartók Gothic” е посветен на красотата на струнните..

публикувано на 30.09.24 в 15:05

Красотата на камерната музика - тази вечер в Първо студио на БНР

Програмата е интересна и предизвикателна. Интригуваща, защото включва творба от сравнително непознатия у нас немски композитор от полски произход Филип Шарвенка, а предизвикателен – защото първото трио на Брамс (макар и написано, когато той е бил едва на 20 години) е мащабно „като катедрала“ по думите на пианистката Рада Чомакова, дългогодишен..

публикувано на 30.09.24 в 13:54

Случай на западнонилска треска е регистриран в София

Случай на западнонилска треска е регистриран в София. Това сочи справката на Столичната здравна инспекция за седмицата 23-29 септември. Според информацията на СРЗИ през този месец са потвърдени 15 случая на заболяването в столицата. През изминалата седмица са регистрирани и три случая на лаймска борелиоза, 6 случая на скарлатина, 7 случая на..

публикувано на 30.09.24 в 12:31