Хърватските магистрали са добре направени и добре поддържани и позволяват да бъдат преодолявани бързо големите разстояния. Заедно с това има много живописни малки пътища, през които може да се спести плащането на тол такси и да се насладят туристите на изключително красиви гледки. Важен въпрос е и къде можем да нощуваме. За една държава с над 160-годишна история в туризма отговорите могат да бъдат много. Основното правило е да си определим бюджет и да си търсим място спрямо него. Има най-различни хотели - суперлуксозни петзвездни, но и двузвездни на добри цени.
Много са възможностите за туристите, които предлага хърватската столица Загреб - най-разнообразни музеи, уютни паркове, заведения с традицинна кухня, местни пазари, нощен живот. Северно от столицата пък може да бъдат разгледани много любопитни градчета със запазена барокова архитектура, както и етноселца, оформени като туристически обекти. Има и хубави спа комплекси с минерална вода.
Най-притегателна част все пак е крайбрежието на Адриатическо море - 1800 километра в континенталната част, ако се прибавят и обиколките на островите, крайбрежната ивица достига над 6000 километра. Важно е да се направи уточнението, че много от островите са съвсем малки и ненаселени.
Един от най-известните острови е Хвар - островът на лавандулата. Популярен е с хубави плажове, много заведения, качествен нощен живот, добри хотели, но и с това, че там цъфтят най-различни видове. Още със слизането от ферибота ароматът на билки пленява туриста. В северната част на крайбрежието, в района на Риека, се намират най-големите хърватски острови Црез и Крк. Те имат характерна природа и богата фауна.
Хърватия има няколко забележителни национални паркове, различни един от друг и всеки със собствено очарование. Такива са Плитвички езера и Крка, които са с много езера, преливащи едно в друго с водопади.
Ако сте се наситили на културни забележителности от древноста, може да посетите град Задар, където е изградена съвременната инсталация "Морски орган" - бетонна конструкция с кухини, в които навлиза морската вода и създава разнообразни звуци. Недалеч от него се намира фотосоларният кръг "Поздравът на слънцето" - друга авангардна инсталация, която денем се зарежда от слънцето, а нощем свети в различни цветове.
Големият пристанищен град Сплит е изходна точка за някои от островите, но самият той има какво да покаже на туристите. Старата му част представлява лабиринт от улички, израснали вътре в укрепленията на някогашния римски дворец на император Диоклециан. Точно там са снимани много серии от поредицата "Игра на тронове".
Пътувайки от Сплит към Дубровник се преминава през много малка част от босненското крайбрежие - 8 километра излаз на Адриатическо море, тоест пресича се граница. Понякога там се образуват опашки. В момента хърватите строят мост, за да може да се преминава от континентална Хърватия до полуострова Пелешац, който заобикаля тази босненска част.
Продължаваме кюстендилските си срещи с Евгени Серафимов, автор на концепцията за нетрадиционната коледна елха, предизвикала оживени дискусии в града: "Кюстендилци са много ревниви към града си, разбират от красивото. Елхата бе композиционен център, площадът като че ли порастна. Получи се европейски площад. Самоцелното оригиналничене не е моят път...
Тромпетистът Михаил Йосифов за връзката си с Осоговската планина: "Музикалната ми пиеса "Отново в джаза" е като ефект на пеперудата. Мишо написа музиката на спектакъла, това е за мен проекта на годината. В един разговор за джаз музиката на бенда ме помете като вълна. Представих си какво ще е за публиката, ако успея да го прехвърля на театрална сцена...
Първото неделно "Радиокафе" за годината гостува на Кюстендил, а пръв в него гостува самият кмет, г-н Огнян Атанасов: "Смело се заявихме като културната столица на Западна България. Културата е основен двигател в един град да има добър живот. Работим и за местното население, и за туристическия интерес. Съхраняваме и представяме традицията, но сме с..
Изключителна клавирна педагожка - личност, родена да дарява знание. Виртуозна пианистка, която впечатлява с талант, техника и отношение. Прави го със замах, както в родината си, така и из цяла Европа. Тя се казва професор Панка Пелишек. С разказ за нейния 90-годишен път откриваме поредицата “Историята оживява” за Новата 2025-а година: Слушаме..
Имало ли е примитивни пивоварници в София преди фабриката на братя Прошек? По колко бурета дневно се е пило в София? Кои поети и писатели са били сред посетителите на "Дълбок зимник" и какво е свързвало кръчмата с пивоварната? Освен отговори на тези основни въпроси, напомняме и другите дела на двамата братя и кой от тях е бил личен приятел на Левски -..
Фестивалът „Сурва“ гостува в Борисовата градина на 5 януари. Подробностите от заместник-кмета на община Перник Стефан Кръстев и Борис Радев: "Очакваме да доставим голяма радост с шест от най-награждаваните групи на "Сурва Перник". Те са от област Перник, три са от община "Перник", като две от групите са носители на най-голямата награда "Златната..
СВОБОДНА ЗОНА - Гледна точка , изложба,организирана с благодарност към проф. Иван Кирков. Представя ни я Валентин Щинков: "За 4-5 поредна година организираме това събитие за човека-явление в българската действителност. Няма нещо в сферата на изкуствата, с която да не се е занимавал. Филип Зидаров го нарича "необходимият художник" - дава сили на..