Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Идеалната майка - класическа домакиня с перфектна кариера

От съвременните жени се иска да са красиви, добри майки, перфектни домакини, които работят и никой не иска да им помага

Тази седмица предаването “Радиоприемница” е посветено на женските въпроси, защото през тези седем дни всичко покрай нас е една голяма мартенска осмица - цветя, подаръци, награди, тържества и усмихнати жени. Истинската причина за 8 март е една спечелена женска битка.

Днес предаването е посветено на майките - всички онези жени, които може би дори и в момента си задават въпроси, свързани с тяхното присъствие или отсъствие в обществото в най-смисленото им качество.

От жените се очаква да могат да правят много неща едновременно  - да гледат дете, да поддържат дома си, в същото време да не спират развитието на кариерата си и да изглеждат добре, което за мен е невъзможно, тъй като бременността е един тежък период, а самото майчинство изисква изцялото себеотдаване, грижи и безсънни нощи, казва Биляна Лавчева от фондация “Аме” и допълва, че след като е станала майка на нея вече са гледали като на съвсем различна категория човек. Никой не те обижда. Всички ти казват: “Гледай си детето”, но и никой не ми звъни да ме попита за консултация. Оставам в една трета глуха, въпреки че аз все още съм адвокат, все още мога да консултирам, но вече ролята ми е по-различна.

Напоследък все повече се говори за демографската криза в България. В един такъв контекст най-често жените започват отново от консервативни позиции да бъдат обвинявани за демографската криза, а не икономическата система или социалното подпомагане, не влошаването на публичните услуги, допълни социологът Леа Вайсова от групата “Лев фем”, която е и преподавател в Софийския университет.

Ако искаме традиционно християнско семейство, където жената е подчинена в класическия смисъл на това да си гледа домакинството, децата и мъжа, то тогава мъжът трябва да може да издържа нея и децата.
Според проучване у нас, 75% от българите смятат, че мъжът трябва да издържа семейството си, т.е. ако много български граждани смятат, че ролята на жената е да си седи в дома, това не върви с някаква мъжка привилегия, напротив точно обратното.

Леа Вайсова даде и друг пример с исканията на бизнеса да бъде намалено майчинството на българката, за да се върне по-бързо на работа, т.е. тя е необходима за работа, но се омаловажава трудът ѝ, защото общественото мнение е, че не там им е мястото на жените, а в домакинството.

Биляна Лавчева заяви, че за работодателите все още е проблем жената, която иска да има деца или тази, която вече има една дете и иска да има второ, защото за тях това е почти сигурно, че жената няма да ходи на работа. Затова се толерират мъже за повечето позиции”.
Адвокатката дори посочи примери от големи компании, които принуждават служителките си да подписват декларации, че няма да забременяват в следващите 5-10 години и ако това все пак стане, дължат обезщетения. Това води до обезценяване на труда на жените води и до понижената им самооценка.  

В момента за решаването на проблемите, свързани с равенството на жените, се занимават основно неправителствените организации. Ако става дума за държавата, то тя може да помага през социалното подпомагане. В момента жената, когато роди е силно зависима от семейството си, защото няма адекватно социално подпомагане и публични услуги, които да ѝ помагат, например безплатна детска градина или ясла, достатъчно високи майчински или безплатна детска кухня, намаления за децата до определена възраст.

Не е вярно, че жените не са толкова борбени или че не вървят толкова напред, колкото мъжете и в исторически план има много примери за борбени жени, но държавата трябва да прави повече за майките си, категорична е Биляна Лавчева.
“Лев фем” вече са излезли с искания за безплатни ясли и детски градини и в момента в 12 общини това вече е въведено. Това е важно за жените, за да имат те повече свобода. Леа Вайсова заяви, че е дошло време жените отново да се обърнат към феминизма, защото непрекъснат губят от правата си и неща, които доскоро са ни изглеждали абсурдни като забрана за аборти и плащане на ергенски данък, отново са на дневен ред.

Преди всичко обаче е важно жените да бъдат солидарни една към друга, защото заедно могат да постигнат целите си, както много пъти досега се е случвало.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Иван Симов на технически съвет

Историята оживява: Радиото - инж. Иван Симов, Първо студио

На 25 януари 2025 година, Българско национално радио отбелязва 90 години от издаването на Указ номер 25, подписан от Цар Борис III. С тази наредба-закон радиоразпръскването в България става държавна собственост. Тази дата се възприема за начало на професионалното радио в България: Запис от разговор с инж. Симов ни предостави друг емблематичен..

публикувано на 18.01.25 в 16:00

Софийски разкази - Велизар Пеев и шоколадената фабрика

Велизар Пеев и шоколадената фабрика са в центъра на нашия интерес днес: На 7.11.1901, Велизар Пеев отваря врати първата шоколадова фабрика в България. Какаовите зърна се внасят от Латинска Америка. Първият уред за разбъркване на шоколадовата смес му се изпраща от самия Линдт. На шоколада не пише, че е произведен в България. Защо, както и к акви са..

публикувано на 18.01.25 в 15:00
Пейо Яворов и Дора Габе

Адресите на любовта - Любовният триъгълник между Яворов, Дора Габе и Екатерина Ненчева

Днес ще ви раздипля патетичната любовна история на поетите Екатерина Ненчева, Пейо Яворов и Дора Габе. В Легендите на София съм разказвала и за тримата, но днес ще разкрия кой в кого е бил влюбен. И понеже за Екатерина Ненчева, първата българска писателка дръзнала да  вплете в стихове любовните си пориви, се знае сравнително малко, отделям повече..

публикувано на 18.01.25 в 14:00
Милена Илиева (сценарист) и Силвия Пешева (режисьор)

В трудното има любов и доброта

„ Градината на доброто “ е не просто  документален филм с благотворителна цел. Милена Илиева (сценарист) и Силвия Пешева (режисьор) ни разказват историята: "Филмът е за Милена Боева. Тя прави тази градина " Вдъхновение " в Божурище и създава 15 работни места за младежи в неравностойно положение. Работата им помага да бъдат самостоятелни. В тази..

публикувано на 18.01.25 в 12:08

Изненадите на фениксите

Тодор Адамски, основател на групата "Феникс" за промоцията на албума им "Ритуал" с участието на група "Графит":  "Ние сме доста древна ъндърграунд група още от 1984, в 2012 се събрахме отново с променени членове и скромна дискография. Към момента сме петима. В заглавната песен тази вечер доктор по българска филология участва с кавал. Вкарали сме..

публикувано на 18.01.25 в 10:56

Вкусът на киното

Започва Менар филм фест със специално събитие – поканата е от Здравко Григоров: "До 30 януари продължава фестивалът. Съботната вечер е много интензивна - паралелно са 4 много силни филма (подробности в звуковия файл). Тази година разширяваме границите със Саудиска Арабия. В неделя следобед заедно с инициативата "Храна за размисъл" ще се опитаме да..

публикувано на 18.01.25 в 10:43

Награди за ценностите и културата

Започва кандидатстването за осмите годишни награди „Employer Branding awards” – подробности от Надя Маринова, главен редактор на B2B media, организатори на събитието: "Това са награди за успешно изграждане на работодателския бранд. Има какво да се покаже заради технологичния напредък, успяваме да уловим тези, които ги прилагат и да ги покажем. Имаме..

публикувано на 18.01.25 в 10:28