България е там, където е светът, даже имаме по-добри статистики по отношение броя на жените, работещи в дигиталната индустрия - почти два пъти повече, отколкото в Европа. Все още обаче бизнес кариерата, лидерските позиции, особено предвид водещата роля на дигиталната икономика, има ясна нужда жените да разпознават таланта си, да следват идеите си, да имат самочувствието, че могат да развиват кариерата си според своите виждания, коментира пред Радио София Саша Безуханова.
Макар и да има първоначален предразсъдък към жени на високи позиции, обратната страна на медала е, че ако една жена покаже качества, плътност на идеите и на експертното ниво, това отваря по-широко вратите пред нея и по тази причина все повече жени имат самочувствие да поемат управленски роли. Днес проблемът с неравнопоставеността на половете, конкретно в бизнес средите, до голяма степен е преодолян. Все още има какво да се направи обаче по отношение на възнаграждението на жените.
Саша Безуханова подчерта, че в обществен план има една тревожна тенденция, която пролича и с противопоставянето по отношение на Истанбулската конвенция. Обществото ни няма достатъчно зрялост и чувствителност за това какво значи насилието и защо има нужда борбата срещу него да бъде покрепена нормативно. Важно е всички да сме чувствителни за това кой става жертва на домашно насилие и се грижим за по-добрата грамотност в тази област сред младите жени, особено в по-рискови общности.
В днешното време на трансформация заради глобалната дигитална свързаност и демократизацията на достъпа да информация, но и заради нарушения баланс между човека и природата, старите модели, по които бива управляван светът, стават неподходящи. Така настъпва моментът за нов морал и нова организация - отворените общности, колаборацията и съвместното създаване. Затова и основната цел на основаната от Саша Безуханова организация Move.bg е утвърждаване именно на тези нови модели.
Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..
Историческите сгради на БНР са темата на днешното ни предаване в деня на 90-та годишнина на Радиото с главно "Р": "Oт "Бенковски", в спомените на Кирил Разсуканов за Родно радио , през "Московска", на ъгъла с "Бенковски" заедно със Здравко Петров, до "Драган Цанков" 4 - старата сграда, с разказа на Теодор Караколев от фондация "Български архитектурен..
В Лозенец още кънти споменът от чутовните кабарета на Сирак Скитник и жена му Олга. Къщата им на ул. „Борова гора“ е създадена по съновидение Старите лозенчани и до днес си спомнят за домашното кабаре на една от най-известните двойки в София преди войната Сирак Скитник (основател на БНР) и съпругата му Олга, наричана от всички Сирачката...
Човекът в радиото и изкуствения интелект - Трябва ли да преосмислим БНР заради новите технологии и трябва ли общественото радио да има по-различен подход към използването на ИИ в сравнение с останалите медии? Събеседници : Никола Тулечки (НТ), инженер, който се занимава с работа с данни. Основател на Сдружение „Данни за добро“ и водещ на..
10 въпроса към генералния директор на БНР по повод 90 годишнината на БНР – Милен Митев и синтез на отговорите му (пълните - в звуковия файл): Винаги бъдещето – Времето се изкривява – Трябва да се опитваме да правим нещата както ще се правят утре. – Традициите са слабата и силната ни страна – Журналистите са се опитвали да бъдат близо до..
Ерсин Мустафов от "JEREMY?" споделя пред Александра Илиева и Елисавета Белеганска за своите отношения с Радиото и мястото на българския език: " Различно е усещането да слушаш музиката си по радиото. Много уютно ми е да слушам на стар приемник. Много време търсехме място за запис, където музиката ни да не звучи зле и китаристът Косьо..
В деня на 90-та ни годишнина, в "Радиокафе" си говорим за любопитни и важни части от историята на радиото. Първият час е посветен на Гласовете на радиото – назад във времето, когато една от най-важните фигури в радиото за слушателите са говорителите . Златният ни фонд припомня гласа на първата говорителка на Радио София през 1933 г., Венче Добрева:..