Проектът е финансиран по ОП "Развитие на човешките ресурси", приоритетна ос "Намаляване бедността и насърчаване на социалното включване" и цели осигуряване на комплексна подкрепа чрез интегрирани социални услуги на лица с увреждания и техните близки. За създаване на условия за новата усулуга е предвидено извършването на строително- монтажни работи в сградата на центъра, както и осигуряване на необходимото обзавеждане и оборудване, съобразно потребностите на целевата група.
Центърът за заместваща грижа ще даде възможност близки и роднини да оставят лицето с увреждане за определено време, за да може да свърши нещо и за самия себе си. Проектът е с трайност 18 месеца, като ремонтните дейности ще продължат 12 месеца, а шест месеца ще бъде самата заместваща грижа. Междувременно ще бъдат предприети стъпки тя да се превърне в държавно делегирана дейност. В центъра ще бъде назначен и професионален екип. Бюджетът на проекта е 1 млн. лева, а площта на сградата е достатъчна за целите на центъра.
Вяра Петрова обръна внимание и на промените в социалните грижи за хора с психични и умствени проблеми. Стремежът на Столичната община е тези хора да бъдат извеждани от досегашните социални заведения и да бъдат настанявани в малки къщички, в които ще се създава среда, близка до семейната. По този начин ще бъдат спазени основните разпоредби на Европейската конвенция за правата на човека и основните свободи:
Този проект, свързан с деинституционализацията на възрастните хора с увреждания, е с продължителност 24 месеца, бюджетът му е на стойност 5 милиона и 23 хиляди лева, които изцяло са безвъмездна финансова помощ. Средствата за реализирането му са реализирани по ОП "Региони в растеж". Предвижда се да бъдат изграден и обзаведени девет сгради за създаване на нови социални услуги. Реализирането на проекта ще даде възможност за достоен и пълноценен живот на 160 души с увреждания.
Теодор Войников е син на архитект Тодор Войников - автор на картата на Стара София към книгата “Драски по софийските работи”: "Идеята за картата на улицата започна преди 2 години. Баща ми е автор на тази карта, която вече е върху елтабло до сградата. Не бяхме сигурни как да реагираме - таблото имаше нелицеприятен вид. Имах идея да се изрисува от..
Борислав Виларов - историк, политолог, общественик и правнук на архитект Вельо Дебелянов, братовчед на Димчо Дебелянов, автор на повечето сгради по ул."Иван Асен Втори" от Орлов мост до пл. "Никола Гюзелев": "Имах ясни спомени от прадядо си, отраснал съм на коленете му. Беше обаятелна личност и като почваше да пее, полилеят трепереше. Разказвал ми..
Най-непоклатимият дует в българската музика - Ритон, разкрива в Адресите на любовта тайните на дълговечното съжителство, при което работа и семеен живот се врастват един в друг. Тази година Катя и Здравко отбелязват 50 години от запознанството си в Kонсерваторията и с типичното си чувство за хумор споделят лични истории, забавни случки,..
Жасмина Свиленова стана абсолютна световна шампионка по калистеника (стрийт фитнес) и ни гостува в студиото: "Сега вече съм трикратна абсолютна световна шампионка. Аз съм световна в моята категория, но съм взела и в другите категории. Няма значение дали си на 13 или 20. Имаше участници от цял свят. Упражненията са еднакви в цял свят. По-добрите имат..
НЧ "Христо Смирненски" кани на п ролетно почистване в жк "Лагера" - слушаме Йоана Лазарова, читалищен настоятел: "Инициативата е за пореден път, всеки път правим по едно. Идеята е какво да правим с омалелите дрехи на децата, разрастнахме се и сме за всички възрасти за всички вещи. Мотото ни е, че непотребното за едни е съкровище за други. Винаги..
Трети етап от доброволческата акция: заедно да възстановим парка зад Философския факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ (кв.Гео Милев) - Андрей Димитров, студент по политология, Софийски университет „Св. Климент Охридски“: "Прекарвам времето си във Философския факултет, разказваха ми за парка, скептицизмът на по-възрастните ме..
На 3-ти май, за девета поредна година ще се проведе кампанията на Българското дружество за защита на птиците (БДЗП) „Ние броим врабчетата“. В нея може да се включи всеки, като отдели само 10 минути на този ден между 9:00 и 12:00 часа и запише броя и вида на наблюдаваните врабчета на сайта birds.bg. Разговаряме по темата със Стойчо Стойчев, директор..