Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Костадин Николов тръгва на велопоход, за да събере пари за ремонт на дом „Майка и бебе“ в Габрово

Има хора, които са си самодостатъчни. Живеят в собствен свят и това им стига. Има обаче един друг вид индивиди, за които това, че те самите са добре, не означава, че всичко е наред. Те живеят с широко отворени очи за чуждата болка и нуждите на другите. Е, героят ни от последното издание на "Моята история за доброто" е точно от тези - вторите. Мечтае и успява да помага. 

Костадин Николов е роден във Велинград, поставил си е задача да помогне на нуждаещи се в Габрово. За тази цел организира благотворителен велопоход из България и Македония.

Помощта отива не при един, а много други. Другите, които живеят в център „Майки и бебе“ в Габрово. Костадин избира с парите от велопохода да реновира сградата, в която много жени се учат да бъдат майки и много бебета намират подслон, който родителите не могат да им осигурят. В дома живеят хора, които имат нужда от топлота. Топлота, която не успяват да получат, защото за нея пари няма.

Защо дом „Майка и бебе“?
Центърът е социална услуга, която осигурява временно пребиваване на бременни, майки и техните деца.

Там те пребивават за период до шест месеца, през които им се предоставя подслон, психологическа подкрепа, достъп до здравни услуги, консултации, свързани с подобрение на връзката майка - дете, помощ при намирането на работа. Социалните работници в център „Майка и бебе“ полагат постоянни усилия в посока на превенцията на изоставянето на деца.
Какъв е проблемът?

Проблемите са много. Някои от тях са по-прозаични от други. Нещата отново опират до пари. Или по-скоро до тяхната липса.
Представете си, че имате бебе на няколко месеца. Партньорът ви е изоставил съвсем сами. Семейството ви се е отрекло от вас. Отгоре на всичко нямате и пукната пара.

Тук се намесват “SOS детски селища България”, като предлагат временно пребиваване и подкрепа в кризисния център, построен за целта.

Обаче въпросният кризисен център не може да предложи домашен уют и топлота. Защо? Няма пари.
Дограмата е стара и изгнила, стъклата са изпочупени, а баните и общите помещения изглеждат потресаващо. Представете си, че трябва да се грижите за новороденото си в стаи с изронена от влагата мазилка и без необходимото отопление. Поддръжката на елементарна хигиена също е проблемна, тъй като липсват мивки и умивалници.

За да събере пари за ремонта, Костадин тръгва на велопоход, с продължителност близо половин месец и обхват от 1000 километра. Очаква го дълъг път, сили за който му дава идеята, че го прави, за да бъде полезен не на себе си, а на някой друг.

Идеята е на Костадин, приятелите му и работещите в СОС детски селища, към които се обръща за съвет. Реалната помощ, обаче, идва от хората - от непознатите, които даряват добро. Всеки желаещ да помогне, може да го направи чрез сайта "Карай колело, подари добро!"

Реалността в очите на Костадин е друга. В нея всички имаме нужда от мисия. От вярата, че действията ни значат нещо за някого. Всяко дете заслужава да расте в среда на любов, уважение и сигурност. Защото семейната среда предопределя живота ни. Може да ни отнеме вярата или да ни накара да живеем и мечтаем за нея.

Още - чуйте в звуковия файл.

Последвайте Радио София и в Instagram. Харесайте и страницата ни във Facebook.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Историята оживява - Радиотеатърът, части 1 и 2

Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът  е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..

публикувано на 01.02.25 в 16:00
Кино “Модерен театър”

Софийски разкази - Кино “Модерен театър”

Най-старият киносалон в България е “Модерен театър” (известно и като "Цанко Церковски" след 9 септември). Слушаме откъси от рекламен текст за откриването на Кино “Модерен театър”, както и откъси от спомените на Георги Каназирски - Верин за първия кинематограф в София и за първата кръчма, обърната в кино преди създаването на Кино “Модерен театър” в 1908...

публикувано на 01.02.25 в 15:00
Михаил и Кристина Белчеви

Адресите на любовта - Михаил и Кристина Белчеви

Кристина и Михаил Белчеви са заедно от 42 години, а са се разделяли за не повече от четири дни. Животът им е споделена нежност, изпята любов и музика, която докосва струните на душата. И предопределеност свише.  Криси чува песента на Лили Иванова “Самота” по текст на Мишо ден преди да се запознаят и си казва „Къде ли са тези сантиментални мъже, които..

публикувано на 01.02.25 в 13:55
Йосиф Аструков

Малките поколения са по-самотни

„Самотният зрител“ – огледало на обществото ли са новите сериали? Още по темата с Йосиф Аструков ,  Институт за изследване на изкуствата - БАН: "Темите не са нови, датират още от ТВ - хората са седнали заедно и гледат. Сега всеки се разцепва на малки екрани. Ако гледаш комедия и не ви е смешна, а цялата зала се тресе, и на теб ти става смешно...

публикувано на 01.02.25 в 11:46

“DEEP SEEK” ще помогне за по-добър BG GPT

Пускането на ИИ “DEEP SEEK” доведе до неочаквани реакции и събития – ЗАЩО?  Постига ли се наистина революция с този модел и повдига ли нови въпроси за надпреварата в разработването на технологията?  Събеседник по темата ни е д-р Димитър Димитров, част от Института „INSAIT” към СУ „Св. Климент Охридски“: “DEEP SEEK” е модел за разсъждение,..

публикувано на 01.02.25 в 10:53
Владимир Полеганов

Автентична емоционална палитра

Графичният роман „Mаус“ на Арт Спигелман  излиза за пръв път на български език. Представя ни го неговият преводач - Владимир Полеганов: "Комиксът е подценявана област на изкуството - смята се за явно популярна. Но чрез неочакваната форма се разказва история, която се говори и възприема много трудно. Авторът бавно е осъзнавал какво е да си син на..

публикувано на 01.02.25 в 10:15

"Форум", 31.01.25: ИИ и следващата технологична революция

В петък водещият Лъчезар Христов и гостите тази седмица  Георги Захариев – основател на Finance Academy, и  Алексей Пампоров - социолог от Института по философия и социология при БАН,  обобщиха всички теми от седмицата и коментираха в добавка: Държавната администрация и това какво се очаква от тях - бюджет, ефективност; Презастрояването в София..

публикувано на 31.01.25 в 18:35