Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Здраве и стил на живот - избрано от печата

15 000 българи умират годишно заради мръсния въздух, по данни на Световната здравна организация. Страната ни е на първо място в Европейския съюз по замърсяване на въздуха с фини прахови частици, пише СЕГА. По данни на Световната здравна организация нивата на замърсяване на въздуха в България са близки до тези в Киргизстан, Таджикистан и Грузия. Данните бяха изнесени на форум за чистотата на въздуха и последствията върху здравето ни.  Само при едно вдишване поглъщаме почти 20 млн. фини прахови частици, а пулмологът д-р Александър Симидчиев добавя: "Един човек, който живее докъм 75 години, общо поглъща в белия си дроб около 4 килограма. Това е една тухла четворка". Праховите частици с диаметър по-малък от 2,5 микрометра проникват дълбоко в белите дробове. Въздействат ни на клетъчно ниво. След това достигат до всички останали органи и системи в тялото ни. По европейски стандарт нивата на фини прахови частици не бива да надвишават 25 микрограма на кубичен метър. Здравните препоръки обаче показват, че безопасни са до 10 микрограма.

Да се увеличи броят на избираемите часове в училища и да се предвиди възможност всяка година децата да учат различен предмет. Това ще предложи на образователното министерство председателят на Сдружението на директорите в средното образование и директор на столичното 51 СОУ „Елисавета Багряна“ Асен Александров, разказва МОНИТОР. Той обясни, че в момента само около 10% от часовете за учениците от 8-и до 10-и клас са избираеми, но според него броят им трябва да нарасне драстично – 5-6 седмично. Изборът им пък трябва да се случва година за година. „По този начин децата могат да разберат къде им е сила“, заяви Александров. Той разграничава тези избираеми предмети от клубовете по интереси, които също са по желание от учениците.

Въпреки хвалбите на управляващите за намаляване на административната тежест и тази година офисите на Агенцията по вписванията (АВ) в края на март бяха задръстени от десетки хиляди собственици и пълномощници на фирми, които трябва да подадат задължителната годишна декларация за липса на дейност. Декларации се изискват и от няколко десетки хиляди неправителствени организации (НПО). Това се случва за втора поредна година, без да има смислено обяснение защо се налага този тормоз. Крайният срок за внасяне на документа за "неактивност" по чл. 38, ал. 9, т. 2 от Закона за счетоводството изтича в края на месеца. Както обикновено, натоварването е най-голямо в столицата. Между 1.45 ч. и два часа стоене на крак отнема подаването на декларация за фирмите без дейност в централния офис на Агенцията по вписванията в София, установи СЕГА. Документите се приемаха на 13 гишета, като обработката отнемаше между 3 и 5 мин. на човек. Все пак е създадена организация бременни жени и майки с малки деца да бъдат обслужвани с предимство.

Никакъв интерес не проявяват циганите, че държавата е дала 1 млрд, . лева за тяхната интеграция с бюджет от различни програми и системи, пише ТРУД. Този и други факти, свързани с неуспялата интеграция, бяха съобщени по време на кръгла маса за циганизацията в България, организирана от заместник министър-председателя по обществен ред и сигурност Красимир Каракачанов. „Близо 1 млрд. лева са разходвани за интеграция на циганския (ромския) етнос с професори, академици, интелектуалци, артисти, представители на НПО-та и граждани. Каракачанов отчете, че прякото финансиране от държавния бюджет за периода 2007 – 2018 г. е малко над 196 млн. лева, а външно финансиране по оперативни програми – над 618 млн. лева. Те са изразходвани от 500 цигански НПО-та, които са „направени само да реализират парите от тези програми и после нищо особено не било свършено”.

По петима шофьори на ден са били глобявани заради износени гуми, с които са шофирали през зимата. Това показва справка на „Национална полиция“, цитирана от МОНИТОР. Според цифрите за зимния период, в който Пътна полиция е следила за каране с гуми, които са с не по-малко от 4 мм грайфер, със санкции от поне по 50 лева са се сдобили 613 души в цялата страна. Това е станало от 15 ноември 2018 година до 1 март 2019-а. „При осъществен контрол от страна на Пътна полиция за периода от 15 ноември 2018 година до 1 март 2019 година са издадени 141 наказателни постановления на водачи, за които е констатирано, че са се движили в нарушение на чл. 139, ал 1, т. 4. ЗдВП. Той гласи, че „Движещите се по пътя пътни превозни средства трябва да бъдат с гуми, предназначени за зимни условия, или с гуми с дълбочина на протектора не по-малка или равна на 4 мм през периода от 15 ноември до 1 март“, уточняват от КАТ.

Антикорупционната комисия (КПКОНПИ) и приходната агенция (НАП) изведнъж решиха да разровят "от игла до конец" луксозните апартаменти на представители на властта, купени от строителната фирма "Артекс" на значително по-ниски цени, съобщава от първа страница СЕГА. След около месец ще има резултат от проверката. Анализът на НАП ще е готов до две седмици. Председателят на КПКОНПИ Пламен Георгиев заяви, че "идеята не е да претупаме нещата, ние изискваме всички документи, свързани с покупко-продажбата на жилища от фирма "Артекс" за 3-4 години назад". "Ще анализираме дали има и други лица, които също са купували от тази фирма. Ще се направи всеобхватна проверка, като се изискват всички разрешителни, издавани на фирмата за години назад, включително за небостъргача ("Златен век"), както и законопроектите, които са внесени и биха я облагодетелствали", обясни Георгиев и допълни, че "очевидно около тази фирма има притеснителни сигнали. Дали те ще се докажат, ще ви кажа, когато приключим".

Последвайте Радио София и в Instagram. Харесайте и страницата ни във Facebook.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Инспекцията по труда откри над 450 нарушения в строителния сектор

В края на януари 2025 г. Главна инспекция по труда започна интензивни проверки в строителния сектор заради наблюдавания голям обем от извършване на строително-монтажни работи и допуснатите трудови злополуки в сектора. Кампанията ще продължи до края на март 2025 г. От началото на кампанията са посетени 383 строителни обекта, на които са заварени..

публикувано на 10.02.25 в 18:20

Форум, 10.02.25: Какъв ефект да очакваме от бойкота на големите търговски вериги

В началото на седмицата фокусът на вниманието на водещата на "Форум" Елена Пъневска и нейните коментатори тази седмица - д-р Наталия Футекова и Ангел Георгиев, са привлечени от различни злободневни теми. Ето, някои от тях: Забрана на търговията с вейпове - част от целта да се регулира безконтролното предлагане на цигари и алкохол на деца;..

публикувано на 10.02.25 в 18:15

Общините се подготвят за преминаването към еврото

Подготовка за еврозоната: общини променят десетки наредби и правилници, за да преминат от лева към еврото. Преминаването от лев към евро вече виждаме в няколко общински администрации. Изискването за актуализиране на всички общински наредби, правилници, инструкции и подзаконови нормативни актове и актове на държавните органи трябва да се случи до 24..

публикувано на 10.02.25 в 17:25

Търговските вериги отдавна са нарушили всякакви принципи на пазарната икономика

За масов отказ от пазаруване в супермаркетите призоваха граждански организации. Организаторите апелират към бойкот на хранителните магазини този четвъртък, 13 февруари, по примера на някои от съседните ни държави, които проведоха такива акции, а при други предстои (Гърция, в Румъния и Косово се провеждат днес). Всичко започна в края на януари,..

публикувано на 10.02.25 в 16:50

Започват лекции на "нови идоли" за надскачане на предразсъдъците

Четири фрапиращи лекции за живота обещават организаторите на среща-семинар "Надскачане" , която предстои на 12 февруари. "Първите лектори ще ви обърнат поне една представа за живота и ще дадат поне една мотивация да осъзнаете, че можете всичко", твърдят от фондация "Деси, къде си?". Новият проект на организацията под наслов "Новите..

публикувано на 10.02.25 в 16:24

В България липсва механизъм за социална помощ след задължително лечение в психиатрия

Зачестиха случаите на опасни обществени прояви от хора с психични проблеми. Правните аспекти на проблема коментира адвокат Силвия Петкова. Първият проблем, който тя идентифицира е  недостатъчност на местата в специализираните психиатрични болници и недостатъчност на специалистите лекари - психиатри.   Показателен пример за този проблем е..

публикувано на 10.02.25 в 15:37
Проф. Христо Кожухаров

Категорично е необходима реформа в психиатричната помощ в страната

Психиатричната помощ у нас е недофинансирана, призна здравният министър доц. д-р Силви Кирилов. Той обеща повече пари за тази дейност през 2025 г. По думите му не се предвижда създаване на психиатрични клинични пътеки. Финансирането остава за сметка на здравното министерство. Категорично е необходима реформа в психиатричната помощ в страната. От над..

публикувано на 10.02.25 в 15:30