Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Веселина Кавръкова: Все повече хора са съпричастни с "Часът на Земята"

Часът на Земята е може би най-голямата гражданска инициатива, която мобилизира милиони хора по целия свят с едно символично действие - притъмняване на знакови сгради по целия свят в последната събота на месец март от 20.30 до 21.30 часа, като заедно с това много хора гасят осветлението в домовете си. Целта на това действие не е да бъде спестена електрическа енергия, а да бъде обърнато внимание на посланието, че сме информирани за проблемите с природата и сме съпричастни с нейното опазване. Това обясни пред Радио София Веселина Кавръкова - изпълнителен директор на  "WWF България". По думите й това е кампания на хората, не само на правителствата или бизнеса, а на всеки един човек, който може да участва, както намери за добре. А големите решения стават факт именно благодарение на малките, простички стъпки, направени от много хора.
     
15-годишната ученичка от софийско училище Елена Младенова е един от посланиците на организацията. Тя изнася лекции в своето училище и предприема инициативата за поставяне на кошчета за разделно събиране там, посветена на Часа на Земята. Важна е ролята и на скаутите, като всичките им клубове в страната са планирали специални мероприятия. Децата ще бъдат навън сред природата, като ще чистят, ще садят дървета и растения, ще се учат на отговорно поведение към природата и за нейното опазване. Важно е да бъде отбелязано също, че над 60 общини от цялата страна са заявили участие в инициативата "Часът на Земята". В много от тях се провеждат и допълнителни инициативи от всякакъв характер, като по този начин България заема много сериозно място и в глобалната инициатива. 

Всичко това показва колко важен е личният пример и ангажираност с опазването на природата, изтъкна Веселина Кавръкова. И всеки от нас трябва да има активна гражданска позиция и да разбира какво може да направи сам. Когато види някакво нарушение, от типа на сеч например, да се информира как да сигнализира на институциите и да бъде сигурен, че ще бъдат предприети нужните мерки.

Природата често е нещо абстрактно за хората, живеещи в градовете. Истинската й стойност обаче за качествения живот има дори реални икономически измерения - тя се оценява на 125 трилиона долара, тъй като от нея получаваме т. нар. "услуги", които приемаме за даденост и за нещо безплатно. Това са чистият въздух, който дишаме, питейната вода, която използваме, почвеното плодородие и храната, която отглеждаме, благодарение на него, регулацията на климата и предотвратяването на катастрофални явления.

Инициативата "Часът на Земята" вече има немалко редица конкретни резултати:
   
- След подписка, подкрепена от 250 000 руски граждани, руската Дума одобрява поправка в Закона за защита на околната среда и моретата. Новият закон изисква компаниите да поемат по-голяма отговорност за предотвратяване на нефтени разливи. Ако се случи разлив, компанията, която държи лиценза за извличане на нефта, трябва да възстанови напълно засегнатата околна среда;

- Часът на Земята 2013 в Аржентина води до обявяването на защитена морска зона от 3.4 млн. хектара. Преди приемането на закона само 1% от крайбрежния район на Аржентина е бил защитен. Създаването на тази зона увеличава зоната, ограничаваща икономическата дейност, на повече от 4%;

- В Парагвай, Часът на Земята мобилизира подкрепа за удължаване на мораториума върху дърводобива. Така се спира обезлесяването на критично застрашени Атлантически гори поне до края на 2018 година.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нова музика за стари филми

Киноконцерт: Романтичните неволи на Чаплин, Кийтън, Линдер - прожекция с музика на живо. Слушаме Еви Карагеоргу – координатор на събитието: "Това е много специална програма с три неми филма с музика на живо, рядко имаме такава възможност да ги видим" Повече подробности за автора на музиката и други неща, които ще ви заведат на прожекцията - в..

публикувано на 22.02.25 в 16:39
Лесничеят Васил Попов

Историята оживява - Лесничеят Васил Попов, част първа

Разказът е на Снежана Маринова - краевед, изследовател на историята на Стара Загора и съавтор на книгата “Мозайка от миналото на Стара Загора”: Къде са секвоите в България? Откъде идват тези в Борисовата градина? Кой е В.В.Попов, чийто постамент за паметник откриваме до секвоите там? "Каква е цената, ако иска един човек като родения в Стара..

публикувано на 22.02.25 в 16:00

Софийски разкази - Софийска хроника. София след Освобождението (1878-1885)

Разговорът е със Здравко Петров -  урбанист и създател на проекта “Исторически маршрути”: "София никога не е била изостанала, минава през много животи. Била е много различна от това, което можем да си представим - с кьорсокаци и малко черкви, някои, като Света София, превърнати в джамии."  Какво е съдържал първия градоустройствен план, кои са..

публикувано на 22.02.25 в 15:00
Вивиа Ники

Северът със скритите му красоти

Прожекции на документалния филм „Скритата красота на Севера“ - повече за филма, заснет с дрон от неговия автор Вивиа Ники: "Северът за моето усещане е много мистично място с изключително много култура, оято е неразкрита." Разказът продължава като филм във филма или като изложба за филма - преценете сами в звуковия файл.

публикувано на 22.02.25 в 14:49

Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство

Започва третото издание на „Форум за съвременно изкуство и култура WIDE ARТ“ – за него ни разказва Радослав Механджийски: "Представяме съвременното изкуство през най-различни перспективи. Търсят се пресечни точки между технология и изкуство, психоанализа и изкуство и т.н. Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство." Още за поредното..

публикувано на 22.02.25 в 13:40
Мария Маринова и Евгения Селвелиева

Мечталище - културен хъб

Визулен тур в изкуствата – Мария Маринова и Евгения Селвелиева от настоятелството на „Читалище-мечталище“ – на живо в студиото: "Това е гражданска инициатива, която събра съвсем случайно единомишленици. Оказа се, че има страшно много хора, които искат да видят културен хъб, а не прашасали и оставени на командно дишане места.  Реално има супермного..

публикувано на 22.02.25 в 11:35

Жажда за чаена култура

Festeaval  – фестивал на чая, представен ни от Илиана Елиас: "Много чай от цял свят, български билки, богата палитра от вкусове - това вече е осма поредна година. Имаше различни събития в различни браншове и в България много чай не се пие - само когато сме болни. Има жажда за култура." Още любопитни неща за чая и културно-образователната им..

публикувано на 22.02.25 в 09:36