Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Веселина Кавръкова: Все повече хора са съпричастни с "Часът на Земята"

Часът на Земята е може би най-голямата гражданска инициатива, която мобилизира милиони хора по целия свят с едно символично действие - притъмняване на знакови сгради по целия свят в последната събота на месец март от 20.30 до 21.30 часа, като заедно с това много хора гасят осветлението в домовете си. Целта на това действие не е да бъде спестена електрическа енергия, а да бъде обърнато внимание на посланието, че сме информирани за проблемите с природата и сме съпричастни с нейното опазване. Това обясни пред Радио София Веселина Кавръкова - изпълнителен директор на  "WWF България". По думите й това е кампания на хората, не само на правителствата или бизнеса, а на всеки един човек, който може да участва, както намери за добре. А големите решения стават факт именно благодарение на малките, простички стъпки, направени от много хора.
     
15-годишната ученичка от софийско училище Елена Младенова е един от посланиците на организацията. Тя изнася лекции в своето училище и предприема инициативата за поставяне на кошчета за разделно събиране там, посветена на Часа на Земята. Важна е ролята и на скаутите, като всичките им клубове в страната са планирали специални мероприятия. Децата ще бъдат навън сред природата, като ще чистят, ще садят дървета и растения, ще се учат на отговорно поведение към природата и за нейното опазване. Важно е да бъде отбелязано също, че над 60 общини от цялата страна са заявили участие в инициативата "Часът на Земята". В много от тях се провеждат и допълнителни инициативи от всякакъв характер, като по този начин България заема много сериозно място и в глобалната инициатива. 

Всичко това показва колко важен е личният пример и ангажираност с опазването на природата, изтъкна Веселина Кавръкова. И всеки от нас трябва да има активна гражданска позиция и да разбира какво може да направи сам. Когато види някакво нарушение, от типа на сеч например, да се информира как да сигнализира на институциите и да бъде сигурен, че ще бъдат предприети нужните мерки.

Природата често е нещо абстрактно за хората, живеещи в градовете. Истинската й стойност обаче за качествения живот има дори реални икономически измерения - тя се оценява на 125 трилиона долара, тъй като от нея получаваме т. нар. "услуги", които приемаме за даденост и за нещо безплатно. Това са чистият въздух, който дишаме, питейната вода, която използваме, почвеното плодородие и храната, която отглеждаме, благодарение на него, регулацията на климата и предотвратяването на катастрофални явления.

Инициативата "Часът на Земята" вече има немалко редица конкретни резултати:
   
- След подписка, подкрепена от 250 000 руски граждани, руската Дума одобрява поправка в Закона за защита на околната среда и моретата. Новият закон изисква компаниите да поемат по-голяма отговорност за предотвратяване на нефтени разливи. Ако се случи разлив, компанията, която държи лиценза за извличане на нефта, трябва да възстанови напълно засегнатата околна среда;

- Часът на Земята 2013 в Аржентина води до обявяването на защитена морска зона от 3.4 млн. хектара. Преди приемането на закона само 1% от крайбрежния район на Аржентина е бил защитен. Създаването на тази зона увеличава зоната, ограничаваща икономическата дейност, на повече от 4%;

- В Парагвай, Часът на Земята мобилизира подкрепа за удължаване на мораториума върху дърводобива. Така се спира обезлесяването на критично застрашени Атлантически гори поне до края на 2018 година.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Опакованата Триумфална арка в Париж, 2021 г.

Как с краткотрайните си творби Кристо заживя във вечността

През юни т.г. се навършиха 90 години от рождението на световноизвестния артист от български произход Христо Явашев – Кристо , а през май – 5 години от неговата кончина. Той разбира се, винаги ще бъде помнен, изучаван и разгадаван в средите на изкуството, от творци и почитатели. Инсталациите му, някои от които са правени в екип със..

публикувано на 25.07.25 в 13:21
Таня Николова и Христина Попова

Ден на съвременното българско изкуство в Нови хан

. В Нови хан подготвят ден, посветен на съвременното българско изкуство . Творческо ателие, литературно четене и брут-арт изложба са сред акцентите в програмата.  В предаването "Радиокафе" на БНР-Радио София за събитията разказаха  Таня Николова и Христина Попова . Много рядко гостува съвременно изкуство - съвременни художници, артисти..

публикувано на 25.07.25 в 11:35

Теракота в гроб с кремация откриха археолозите в Хераклея Синтика

Поредна интересна теракота в гроб с кремация откриха археолозите от екипа на проф. д-р Людмил Вагалински (НАИМ-БАН) при спасителните разкопки в Западния некропол на Хераклея Синтика, съобщиха от Archaeologia Bulgarica. Бронзовата монета от ямата ориентира към погребение през III-I в. пр. Хр. Предстои уточняване на периода, след като монетата бъде..

публикувано на 25.07.25 в 08:25

Започва фестивалът "Лятно кино в Банкя: София-Запад Фест 2025“

На 26 юли, събота, с концерт в 19.30 ч. в парк “Ротонда“ ще бъде открит фестивалът “Лятно кино в Банкя: София-Запад Фест 2025“, съобщават от администрацията на столичния район Банкя. Мултимедийният концерт “Кино по ноти“ на Софийски духов оркестър (ОКИ – ДК “Искър“) с диригент маестро Юли Дамянов и гост-изпълнител Александра Александрова ще ни потопи..

публикувано на 25.07.25 в 07:35

Топлата вълна продължава и в петък

През днешния ден ще бъде слънчево и отново горещо. Ще духа слаб вятър, предимно от изток. Максималните температури ще бъдат между 36° и 41°, в София – около 37°, съобщават от Националния институт по метеорология и хидрология. В планините ще бъде слънчево и топло. В следобедните часове над масивите от Западна и Централна България ще има купеста облачност,..

публикувано на 25.07.25 в 06:45

Текат ремонти на софийски тротоари и пътни платна

Повече от 20 екипа извършват текущи ремонти по пътните платна и тротоари в София - фрезоване, почистване и асфалтови дейности върху пътните настилки, както и обновяване на тротоарите, съобщиха от Столичната община. От днес започва ремонт на отделни неравности по основни и локални платна на бул. "Скобелев" в участъка от кръстовището "Петте..

публикувано на 24.07.25 в 18:28
Тодор Петков

Какво е добре да знаем за застраховките при пътуване в чужбина?

Все по-често през летните месеци се отправяме на почивка и в чужбина.  Важно е, когато я предприемаме, да сме организирани и предпазливи, защото винаги нещо може да се обърка. Една от защитите при пътуване извън страната е именно застраховката. Какво представлява и какво включва една такава полица, колко може да ни струва тя, какви са..

публикувано на 24.07.25 в 17:40