Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Алек Алексиев: Да си добър е дълг към самия себе си

Снимка: Фондация „Сийдър“
Следващата ни история е една емоционална, обогатяваща, полезна и запомняща се среща. В нея героите са много, но чувството е едно - щастие.

Един от участниците е Александър Алексиев, по-известен като актьорът Алек Алексиев. Той изживява щастие, когато посещава децата с увреждания от Казанлък. Те не знаят и не му са радват толкова за неговия артистичен талант, колкото от усещането, че е общуват с един искрен и добър човек.

Да, тези хора имат проблеми, имат нужда от подкрепа. Някои изглеждат по-малко от физическата им възраст. Не съществува бариара между тях, директно има прегръдка и поздрав… И за тях се грижат прекрасни хора – разказва Алек.

Проектът, който актьорът подкрепя, цели набиране на средства за дофинансиране на комплекс от терапии за децата с увреждания, настанени в един от центровете в Казанлък (физиотерапия, рехабилитация, сензорни терапии, арт терапия), 24-часово присъствие на социални терапевти и медицински сестри, транспорт, материали и медикаменти, които фондация „Сийдър“ ежедневно обезпечава. Държавното финансиране покрива само основните нужди без оглед на специфичните социални и здравни потребности, които са много и разнолики. Проектът „Дари Усмивка“ цели да осигури средствата за тези толкова необходими терапии, така че детските усмивки да продължават да греят.

Хората сме еднакви. Понякога просто потребностите ни са различни. Малчуганите, с които Алек се е срещнал са приемани за необикновени, защото имат по-голяма нужда от внимание и по-силно изразено чувство за справедливост и правота. Повечето от тях са невербални и трудно подвижни. Крехки са и често боледуват. Тяхното ежедневие не е като на повечето деца - те не тичат, не скачат на ластик, не ритат топка. Едно обаче е безспорно - те са безкрайно усмихнати. Александрина Димитрова вече години се бори за тяхната социализация и е напълно наясно с  възприятията и необходимостите им.

Те наистина усещат, когато човек иска по-бързо да си тръгне или когато ги съжалява. Не от съжаление, а от приемане имат нужда.Както всички деца, и те имат нужда от някой, който да ги обича.

Срещата с другия, различния е обогатяваща. Тя е време за равносметка. Минутите, които Алек споделя с децата  от дома в Казанлък, водят до изводи за цял живот.

Тези срещи дават и на теб самия. Човек научава още нещо за себе си…

Когато искрено вършим добро и мислим, че даваме, всъщност ние най- много получаваме. Получаваме уроци, прозрения, достигаме до истини. Срещаме хубава енергия, която е редно да бъде споделена отново и отново.

Често се случва да забравяме за ценностите, които според Алек Алексиев трябва да са нещо нормално. Дали заради забързаното ежедневие или стресът, на който сме подложени. Но когато от отношението ни са зависими деца, оправданията е редно да бъдат оставени в заличимото минало.

Чуйте репортажа за подробности по темата.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Историята оживява - Радиотеатърът, части 1 и 2

Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът  е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..

публикувано на 01.02.25 в 16:00
Кино “Модерен театър”

Софийски разкази - Кино “Модерен театър”

Най-старият киносалон в България е “Модерен театър” (известно и като "Цанко Церковски" след 9 септември). Слушаме откъси от рекламен текст за откриването на Кино “Модерен театър”, както и откъси от спомените на Георги Каназирски - Верин за първия кинематограф в София и за първата кръчма, обърната в кино преди създаването на Кино “Модерен театър” в 1908...

публикувано на 01.02.25 в 15:00
Михаил и Кристина Белчеви

Адресите на любовта - Михаил и Кристина Белчеви

Кристина и Михаил Белчеви са заедно от 42 години, а са се разделяли за не повече от четири дни. Животът им е споделена нежност, изпята любов и музика, която докосва струните на душата. И предопределеност свише.  Криси чува песента на Лили Иванова “Самота” по текст на Мишо ден преди да се запознаят и си казва „Къде ли са тези сантиментални мъже, които..

публикувано на 01.02.25 в 13:55
Йосиф Аструков

Малките поколения са по-самотни

„Самотният зрител“ – огледало на обществото ли са новите сериали? Още по темата с Йосиф Аструков ,  Институт за изследване на изкуствата - БАН: "Темите не са нови, датират още от ТВ - хората са седнали заедно и гледат. Сега всеки се разцепва на малки екрани. Ако гледаш комедия и не ви е смешна, а цялата зала се тресе, и на теб ти става смешно...

публикувано на 01.02.25 в 11:46

“DEEP SEEK” ще помогне за по-добър BG GPT

Пускането на ИИ “DEEP SEEK” доведе до неочаквани реакции и събития – ЗАЩО?  Постига ли се наистина революция с този модел и повдига ли нови въпроси за надпреварата в разработването на технологията?  Събеседник по темата ни е д-р Димитър Димитров, част от Института „INSAIT” към СУ „Св. Климент Охридски“: “DEEP SEEK” е модел за разсъждение,..

публикувано на 01.02.25 в 10:53
Владимир Полеганов

Автентична емоционална палитра

Графичният роман „Mаус“ на Арт Спигелман  излиза за пръв път на български език. Представя ни го неговият преводач - Владимир Полеганов: "Комиксът е подценявана област на изкуството - смята се за явно популярна. Но чрез неочакваната форма се разказва история, която се говори и възприема много трудно. Авторът бавно е осъзнавал какво е да си син на..

публикувано на 01.02.25 в 10:15

"Форум", 31.01.25: ИИ и следващата технологична революция

В петък водещият Лъчезар Христов и гостите тази седмица  Георги Захариев – основател на Finance Academy, и  Алексей Пампоров - социолог от Института по философия и социология при БАН,  обобщиха всички теми от седмицата и коментираха в добавка: Държавната администрация и това какво се очаква от тях - бюджет, ефективност; Презастрояването в София..

публикувано на 31.01.25 в 18:35