През тази година в инициативата ще се включат известните български спортисти: Евгения Раданова, Нешка Робева, Йордан Йовчев, Тити Папазов, Александра Жекова, Дойчин Боянов, Симона Пейчева, Кристина Драганова, Ренета Камберова, Ани Пейчева, Светла Иванова, Даниел Петров, Евгени Иванов, Влади Гюров, Тереза Маринова, Мария Киркова и др., които ще четат в детски градини и училища. Някои от тях, надяваме се, ще гостуват и в „Радиоприемница“.
А днес наши събеседници са Галя Дянкова - член на управителния съвет на АБК и Вал Стоева - председател на фондация за насърчаване на четенето “Детски книги”, организатор на Националния конкурс „Бисерче вълшебно“.
Любовта към четенето се възпитава от раждането, от най-ранното детство - отбеляза Галя Дянкова. - Всички ние - родители, учители и библиотекари - всички имаме отговорността и задачата да накараме децата да (за)обичат книгите – независимо дали с и заради картинките (в началото). Дори Илон Мъск в едно интервю отбелязва, че за децата, а той има пет, е много важно да четат повече, отколкото да бъдат с електронните игри.
Примерът на родителите е много важен. И не само да четем нашите книги, но да не спираме да четем с децата, дори когато те започнат да четат самостоятелно. Да споделяме общи истории, приказки, книги, поредица, автори.
Децата са любопитни и са важни посланията, които отправяме към тях, включително и с нашето четене.
Гостите в Радиоприемница цитираха международно изследване, според което пътят към успеха в училище, а и извън него, е постлан от 15 минути ченете на глас от родителя.
Звучи невероятно, лесно и просто е, но работи.
Нямам любима детска книга. Любима ми става всяка книга, споделена със сина ми - каза Вал Стоева. - Всичко тръгва от семейството. Децата четат. Понякога може да нямат достъп до книга и затова да не четат. Много хора казват, че децата с дигиталните устройства по-лесно се научават и да започват да четат. Това не е вярно. Децата имат нужда от възрастен, който да сподели емоцията от прочетената книга. И това се случва много по-лесно, когато книгите са нови и интересни.
Родителите трябва не само да искат децата им да станат програмисти, но да им позволят те да открият света на книгите.
„Походът на книгите“ тръгва на 2 април (рождения ден на Андерсен). Първата седмица инициативата и лицата ѝ е предимно в детските градини, а след това – в училищата.
В рамките на откриването ще бъде представена и инициативата „Четем всеки ден“ – част от паневропейската кампания „Европа чете“. Ще бъде показана и специална книга, която обикаля целия континент и накрая ще бъде внесена в Европарламента.
Различните събития и инициативи в програмата се съчетават, благодарение на общата кауза – насърчаване на четенето и при децата, и при по-възрастните.
Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..
Историческите сгради на БНР са темата на днешното ни предаване в деня на 90-та годишнина на Радиото с главно "Р": "Oт "Бенковски", в спомените на Кирил Разсуканов за Родно радио , през "Московска", на ъгъла с "Бенковски" заедно със Здравко Петров, до "Драган Цанков" 4 - старата сграда, с разказа на Теодор Караколев от фондация "Български архитектурен..
В Лозенец още кънти споменът от чутовните кабарета на Сирак Скитник и жена му Олга. Къщата им на ул. „Борова гора“ е създадена по съновидение Старите лозенчани и до днес си спомнят за домашното кабаре на една от най-известните двойки в София преди войната Сирак Скитник (основател на БНР) и съпругата му Олга, наричана от всички Сирачката...
Човекът в радиото и изкуствения интелект - Трябва ли да преосмислим БНР заради новите технологии и трябва ли общественото радио да има по-различен подход към използването на ИИ в сравнение с останалите медии? Събеседници : Никола Тулечки (НТ), инженер, който се занимава с работа с данни. Основател на Сдружение „Данни за добро“ и водещ на..
10 въпроса към генералния директор на БНР по повод 90 годишнината на БНР – Милен Митев и синтез на отговорите му (пълните - в звуковия файл): Винаги бъдещето – Времето се изкривява – Трябва да се опитваме да правим нещата както ще се правят утре. – Традициите са слабата и силната ни страна – Журналистите са се опитвали да бъдат близо до..
Ерсин Мустафов от "JEREMY?" споделя пред Александра Илиева и Елисавета Белеганска за своите отношения с Радиото и мястото на българския език: " Различно е усещането да слушаш музиката си по радиото. Много уютно ми е да слушам на стар приемник. Много време търсехме място за запис, където музиката ни да не звучи зле и китаристът Косьо..
В деня на 90-та ни годишнина, в "Радиокафе" си говорим за любопитни и важни части от историята на радиото. Първият час е посветен на Гласовете на радиото – назад във времето, когато една от най-важните фигури в радиото за слушателите са говорителите . Златният ни фонд припомня гласа на първата говорителка на Радио София през 1933 г., Венче Добрева:..