Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

“Походът на книгите” към детските сърца

Зад инициативата този път застават известни български спортисти

Симона Пейчева
Предаването “Радиоприемница” в Деня на детската книга повежда “Походът на книгите” в Столичната библиотека. Осмото издание на кампанията за насърчаване на интереса на децата към книгите и четенето започва днес от Столичната библиотека. Организатори са асоциация “Българска книга” в партньорство със Столичната община и Регионалното управление на образованието, София - град. Зад инициативата този път застават и известни български спортисти.

Любимата детска приказка на бившата състезателка и настоящ треньор по художествена гимнастика Симона Пейчева е “Малката кибритопродавачка”, с която тя свързва упоритостта и усилието всеки път да превъзмогнеш себе си, както и способността дори и в трудностите да се намира красивата страна на живота.
Пейчева разказа, че се опитва и с децата в залата, и със собствения си син да разговаря за трудните предмети в училище и ако имат въпроси, да питат, а не да учат по задължение. Велизара Добрева

“Походът на книгите” се превърна в традиция. Много хора и институции ни подкрепят и в днешното издание това са спортистите, казва Велизара Добрева от асоциация “Българска книга”. Инициативата е “Известни хора четат на деца” и през годините имаше и писатели, и илюстратори, а тази година са спортисти. 23 български спортисти ще подкрепят инициативата и през следващите 20 дни ще четат приказки в училища и детски градини.

Изборът на спортистите не е случаен, защото спортът изгражда тялото и духа, а книгите изграждат интелекта и въображението, казва Добрева. Освен това спортистите са разпознаваеми и обичани от децата. Според нея децата четат, но има особености - едно дете, за да чете трябва да е отгледано като четящ човек и тук е ролята на родителите и семейството. Освен това трябва да има и книги, които детето да харесва, както и достъп до тези книги.

Децата четат, но четат това, което ги вълнува и и когато им го дадем те са най-прекрасните читатели
. Инициативата е концентрирана в София и окръга, но благодарение на МОН има и преплитане с подобни инициативи и в други градове от страната. Добрева цитира и Айнщайн, който казва: "Ако искате децата ви да бъдат интелигентни, четете им приказки, ако искате да бъдат по-интелигентни, четете им много приказки. За нея това е простичко решение, което е с дълбока цел, защото четенето на книги води до израстване на интелекта, а от нивото на интелекта на всеки зависи развитието и най-вече бъдещето на обществото. Целта ни е колкото може повече читатели от малки да имаме.
Адриана Гайдарова
През последната година се забелязва увеличение на децата до 7-годишна възраст, които са наши читатели, посочи Адриана Гайдарова - началник сектор “Детска литература” към Столичната библиотека. Този ръст на младите читатели е и заради различните инициативи и кампании на библиотеката като “Часът на приказката”, който се организира всяка събота.  

Детският отдел на Столичната библиотека се радва на над 50 хил. читатели. Нашата цел е да поканим децата в библиотеката и да им разкажем повече за книгите и за непознатите за тях писатели, казва Гайдарова.

Другата голяма инициатива на библиотеката е клуб “Летящо прасе или четящ тийнейджър”. За щастие имаме и четящи тийнейджъри като отново партньо е писателката Юлия Спиридонова - Юлка, която основно води срещите на този клуб с известни писатели, влогъри, преводачи, които помагат на децата да споделят своите впечатления от книгите, които са прочели. Снимка

Тъй като ролята на родителите е много важна, от тази година ще им бъде обърнато по-голямо внимание. С тях ще бъдат провеждани срещи, на които ще се дискутира как да се насърчи детското четене и т.н.  

Детската литература е много важна, защото изгражда характера и възприятията на едно малко дете. Гайдарова дори препоръчва на възрастните да четат детски книги, защото всеки трябва да бъде запознат, а не да бъде предубеден за някои от книгите за деца, които излизат в момента на българския пазар. Освен това според нея съвременната българска детска литература не е достатъчно популяризирана, а има много хубави книги.

Чуйте предаването с водещ Катя Василева в звуковия файл.

Последвайте Радио София и в Instagram. Харесайте и страницата ни във Facebook

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Третото издание на "Нова българска типография" демонстрира постиженията на българските дизайнери

Третото издание на Нова българска типография демонстрира постиженията на българските дизайнери, работещи в областта на калиграфията, летеринга, шрифтовия дизайн и типографията след 2019 година. Повишеният интерес към изкуството на шрифта през последните години създаде поле за изява на много автори и повиши критериите и очакванията на широката..

публикувано на 23.05.25 в 17:06

Най-добре платената индустрия в България остава IT сектора, други отрасли с остра нужда от кадри

Сериозно разминаване между желанията за професионална реализация на завършващите училище и реалните нужди от кадри на пазара на труда, отчитат от една от големите компании в областта на HR решенията. Наблюденията са направени сред над 300 български и международни компании от различни сектори. През последните години сред най-желаните..

публикувано на 23.05.25 в 16:48

БАН чества 24 май с инициатива за академични проповеди

Тържествено събрание по повод 24 май се проведе през днешния ден в Българската академия на науките.  Заместник-председателят на БАН проф. Емануел Мутафов откри празника в зала “Проф. Марин Дринов“ с откъс на старобългарски език от “За буквите“ на Черноризец Храбър.  Председателят на Академията чл.-кор. Евелина Славчева поздрави учените и гостите за..

публикувано на 23.05.25 в 16:32
Рада Бонева

Искам да разчупя стереотипите за вещите и дрехите втора употреба

"Живот с нулев отпадък" – философия, която цели да се намали максимално отпадъкът, който произвеждаме. Друга свързана тема, която също набира популярност, е пазаруването на дрехи втора употреба – не само като стилен и икономичен избор, но и като сериозна алтернатива на бързата мода и нейното въздействие върху планетата. “В началото на 2017 г. се..

публикувано на 23.05.25 в 16:22

Внасят законопроект за намаляване на лихвите на студентските кредити от 7% на 3%

От БСП внасят законопроект за намаляване на лихвите на студентските кредити от 7% на 3%. В момента лихвите по кредитите са 7% – таван, който е заложен от държавата. Преди дни председателят на МО в БСП и председател на комисията по младежта и спорта в парламента Габриел Вълков заяви, че "няма как банките да печелят още повече пари на гърба на..

публикувано на 23.05.25 в 15:54

Кампанията "Облечи дете в нужда" е в разгара си

Кампанията “Облечи дете в нужда“ осигурява тоалети на абитуриенти в неравностойно положение. Кампанията ще облече зрелостници, които ще празнуват бала си в президентството на 29 май. Организатор на кампанията е Димитрина Помакова. Чрез нея се осигуряват рокли, костюми, обувки и аксесоари за децата, които ще празнуват своя бал в президентството на..

публикувано на 23.05.25 в 15:45

Sofia Graffiti Tour отива в Перник за джем заедно с “Перник на Младите”

Изкуството на буквите - графити джем в Перник Този уикенд екипът на Sofia Graffiti Tour отива в Перник за джем заедно с “Перник на Младите” . В рамките на три дни ще преобразят пешеходния подлез на жп. спирка “Метал” - Перник. Графити джемът "Изкуството на буквите" кани артистите да влязат в диалог с буквите – да ги изрисуват, преплетат, измислят..

публикувано на 23.05.25 в 15:09