101 библиотеки от 44 града и села се включват през 2019-та в инициативата на Българската-библиотечно информационна асоциация. Организираните от тях срещи с писатели, премиери на книги и литературни четения, затвърждават за пореден път представата за библиотеката като съвременен културно-информационен и средищен център.
Наш гост беше писателят Марин Бодаков, който също участва в "Похода на книгите" и вчера, докато течеше предаването „Радиоприемница“ от Столичната библиотека, той имаше среща в съседната на нашата зала с деца от три столични детски градини.
Марин Бодаков ни сподели, че след срещите с децата се чувства по-жив, а децата са на все по-високо ниво. Казва, че най-много се радва на неочакваните реакции на децата, на смеха им и на култивиращото се разбиране, че четенето предизвиква промяна, удоволствие и растеж. Марин Бодаков ни разказа още, че това, което искрено го е разсмяло, е въпросът на децата известен ли е и дали е известен колкото авторката на книгата „Кратки приказки за досънуване“ - Зорница Христова, която е и негова съпруга.
Неговата най-любима приказка за досънуване пък е тази за таткото, който носи кестени в джоба на сакото си, забравени през есента, които израстват през пролетта.
Финалът на разказите пък може да е различен всеки път и различността му е провокирана от това, че самите ние се променяме постоянно и никога не можем да влезем в една и съща книга и история такива, каквито сме били предишния път, разказа ни Марин Бодаков.
Според него най-важното за една детска книга е въображението и чувството за хумор. И тайно прошумоляващата мъдрост и опит, но мъдрост, която не се натрапва и назидава.
За да ни разкаже за Маратона на четенето и мястото на библиотеките в съвременния динамично-развиващ се свят, днес при нас беше и изпълнителният директор на фондация „Глобални библиотеки“ и член на УС на Библиотечната асоциация Спаска Тарандова.
Тя обясни, че Маратонът е стартирал преди 14 години като реакция на отлив от книгите и четенето, а името се е появило спонтанно, защото инициативите са свързани с верижно четене от по-големи на по-малки деца, четене на деца пред възрастни и т.н., като в годините това се е наложило като практика.
Спаска Тарандова посочи, че освен по време на инициативата, когато фокусът е насочен към книгите, процесът на възпитаване на любов към четенето е вътрешно присъщ на библиотеките и те се стремят да изпълняват тази своя мисия, колкото и да е трудно в определени моменти.
Това, което обогатява програмите на библиотеката в Маратона, посочи Спаска Тарандова, са дните, посветени на един или друг писател. Тази година има много събития, посветени на Пушкин, Кестнер, Радичков, Елин Пелин.
Една от интересните инициативи е "Нощ в библиотеката", като такива са организирани във Варна и Враца.
Спаска Тарандова разказа, че това е много забавно за децата, които си носят спални чували, а отговорите на различни загадки ги чакат в отделни книги, които трябва да намерят. И така, децата прекарват една интересна и вълнуваща нощ в света на книгите.
В съвременните условия библиотеките, освен функцията да предоставят достъп до информация чрез различни носители, все повече изпълнява и социална функция и създават условия за по-лесно адаптиране на граждани от различни възрасти към предизвикателствата на новото информационно общество.
Все повече услуги ще стават електронни и библиотеките имат тази роля да помагат на хората да работят по-лесно с технологиите, да се чувстват по-комфортно в онлайн средата, обясни Спаска Тарандова и добави, че цифровата грамотност е важна, но тя не може да изпълнява своето предназначение без достатъчна медийна грамотност.
Още за мястото на библиотеките в обществения живот на страната ни и за добрите практики – чуйте в звуковия файл.
Последвайте Радио София и в Instagram. Харесайте и страницата ни във Facebook.В края на седмицата анализатори във "Форум" продължават да коментират последните стъпки на български политици в търсене на изход от кризата. Освен продължаващите преговори за редовно правителство, те се спряха на новината за официално полученото от Кирил Петков обвинение на прокуратурата за арестите на Борисов, Горанов и Арнаудова, можем ли..
През започналата 2025 г. общините са изправени пред три големи предизвикателства : 1. Изпълнението на проекти . Те са финансирани по три линии – от Инвестиционната програма, от Плана за възстановяване и устойчивост и от оперативните програми на ЕС. Предстои стартиране на програмата за селските райони; 2. Реформата в системата..
С настъпването на новата 2025 година една от основните храни на българската трапеза - хлябът, отчете ръст в цената си между 20 и 30 на сто. Като причина за ценовия скок се изтъква връщането на 20-те процента ДДС ставка, а според разчетите на Министерство на финансите става ясно, че завишаването на цената е с цел попълването на дупките в новият..
На 1 януари 2025 г. Полша пое председателството на Съвета на ЕС. Основен приоритет пред полското председателство ще е сигурността в Европа, каза пред Радио София посланикът на Република Полша в България Н. Пр. Мачей Шимански. "Хората искат да са сигурни от всякакви заплахи и искат да живеят добре“, посочи той. Н. Пр. Мачей Шимански..
Тя е на световно ниво във всичко, което прави – по талант, по перо, справя се добре и като драматуррг, тя е Елена Телбис – мултифункионален плеймейкър в изкуството. В нейната скромност тя не желае да я наричат драматург, редом с големите имена като Константин Илиев и Стефан Цанев, но дебютът й за спектакъла “Боклук“ печели награда в..
Липсата на приет бюджет и удължителен закон създава сериозни проблеми за небитовите потребители на електроенергия. Няма регламентиран механизъм за компенсиране на свръхвисоките цени, което води до значително напрежение сред предприятията, стана ясно на среща с медиите на работодателските организации и представители на синдикатите...
Трите партии ГЕРБ-СДС, БСП и ИТН не са достатъчни, за да се стигне до редовно правителство. Нужна е подкрепа от четвърта политическа сила , но тук се отваря поле за спекулациите. Това коментира пред БНР-Радио София политологът Георги Киряков . "Досега най-добре щеше да е, ако всяка страна от преговорите направи отстъпка. Но това не..