НАУКА
Във Френския културен институт ще се проведе интерактивен спектакъл „Дългият път към звездите“ - мултимедийна пърформанс-лекция, която запознава публиката с последните научни теории за произхода на Слънчевата система и на живота.
КОНЦЕРТВ Клуб 1 на НДК, от 19.30 ч. актрисата Катерина Евро „Катерина Евро...И още нещо“ ще представи автобиографичната си книга. На премиерата ще присъстват и едни от главните персонажи в живота и книгата на актрисата - приятелите и колеги като Мартина Вачкова, Виктор Калев, Камен Воденичаров, Любен Чаталов, Георги Мамалев и Диляна Ценова Гогова.
По същото време в Централен военен клуб ще бъде и премиерата на книгата на Иван Костов "Свидетелства за прехода" на издателство "Сиела". В представянето ще участват писателят и главен редактор на издателство "Сиела" Захари Карабашлиев и проф. Калин Янакиев. Иван Костов е министър-председател на България(1997-2001), бивш лидер на партиите "Съюз на демократичните сили" и "Демократи за силна България", бивш депутат и настоящ директор на Центъра за анализ и управление на риска. В книгата споделя своите спомени за периода 1989 - 1999 г.
КИНО
Днес ще се проведе гала премиерата на филма „Лошо момиче“, продукция на Българската национална телевизия. Сценарист и режисьор е Мариан Вълев. Изпълнителен продуцент е Нина Алтъпармакова.
ДИСКУСИЯ
В Институт Сервантес ще се проведе лекция-разговор с испанския политолог и журналист Хосе Игнасио Торебланка на тема „Състоянието на ЕС: интеграция, криза, дезинтеграция“. Тя ще се проведе в рамките на инициативата "Фестивал на идеите за Европа", организирана от центъра за култура и дебат "Червената къща". Торебланка ще говори за състоянието на Европейския Съюз и възможните последствия от резултатите на предстоящите европейски избори.
Последвайте Радио София и в Instagram Харесайте и страницата ни във Facebook.

Радиоразходката днес е посветена на последните месеци на Яворов - малко след смъртта на Лора Каравелова и вторият успешен опит за самоубийство. Началото на края е в дома на сем.Тихови в края на 1913 г. Сградата сега не съществува. Освен спомените на Яворов, цитираме в-к "Утро" и в-к "Мир". Убийство или самоубийство? Всеки вестник споделя история -..
В Деня на будителите, но и на журналистиката, обръщаме внимание на списание "Любословие" и неговия издател - Константин Фотинов. Славейко Докузов от Историческия музей в Самоков е наш събеседник и един от съставителите на изложбата, посветена на 240-та годишнина от рождението на Константин Фотинов: На откриването, директорът на музея казва, че "не е..
Името на първата българска дипломирана лекарка и една от най-големите дарителки от началото на ХХ век тъне в незаслужено забвение. Освен в родното ѝ Габрово, където окръжната болница носи нейното име. А д-р Тота Венкова Чехларова се посвещава на бедните и на страдащите, за да потисне травмата от трагично завършила любов. За споделените ѝ..
Бояна Гяурова и Марта Москова в аванс ни представят Международният форум за графичен дизайн "Мелба дизайн" - очаквайте ни на 8 на живо от там: "Всяка година фестивалът расте. Основният фокус е лекционният симпозиум със 7 дизайнера от Европа. Винаги да има от всичко за всеки. Куратори, организатори на подобни събития. На 6 откриваме изложбата..
"Танцът на епохите" е зрелищен спектакъл от Турция. Продуцентът Георги Радев представя националното му турне в България: "Двигателят на това пищно шоу поставя мост между народите чрез културата. Танците през вековете се сравняват с "Огъня на Анадола", но тук всеки танц е етюд от различна епоха. Чак до елементи на хип-хоп. По официални данни..
Представяне за България на новата платформа „ Female Film Club (FFC) ” - глобална общност за жени, които се занимават с кино. Представя ни я Красимира Белев - актриса, продуцент и сценарист, която живее и работи в Лос Анджелис: "Платформата е създадена преди 4 години по време на КОВИД. В момента има над 3000 души от 66 държави. Сега я направихме и..
Забравената история на сестрата на Иван Шишман – Кера Тамара – оживява в пищния исторически роман "Корона за княгинята" от Ангелина Ангелова, която ни гостува по този повод: "С времето Денят на будителите придоби по-голямо значение за мен. А като превърнеш езика в професия денят е още по-важен. Романът е определян и за исторически, но за мен е и..