Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Една загадка на 3000 години

Храмът-кладенец в с. Гърло
Снимка: Венета Николова

Една загадка на повече от 3000 години - това е храм-кладенецът при село Гърло. Мястото се намира много близо до столицата, в брезнишкия край.  Мистиката, която витае около него, разпалва фантазията на историци и изследователи, но те така и не могат да постигнат единодушие какво е било предназначението му.

Разпространените в мрежата снимки и разкази за мегалитното съоръжение в Гребен планина предизвикват любопитство и откривателска тръпка сред пътешественици и хора с приключенски дух. Една от тях е блогърът Венета Николова, разказва повече за храм-кладенеца при село Гърло.

Кладенецът е обозначен на картите, но е много трудно достижим, защото, за да се стигне до него много дасе правят дълги проучвания. Интересното за този храм-кладенец е, че той е много древен и дори предполагат, че е по-стар от тракийските храмове. Той е много по-примитивен и според различни теории, когато са го открили през 70-те години на XX век, са го датирали много трудно. Според едни учени, храмът е датиран от XII век пр. Хр., други учени смятат, че е още по-древен от ХIV век пр. Хр. Интересното е, че друг такъв храм няма по земите ни. Този градеж нама аналог в България. Открити са само няколко подобни монумента в Палестина, Крим, Гърция и в Сардиния.

Монументът е подземен храм, слизащ до 15 м. под земята. Около 15-20 стъпала отвеждат посетителя в кръгла куполна зала, в центъра на която има един кладенец, а над него има съвършено кръгъл отвор, който е точно над кладенеца.

Предполага се, че това може да е била древна обсерватория или че е използван за календар. Има и хипотеза, че съоръжението е използвано като ревен телескоп, защото се е смятало, че на дъното на кладенеца е имало медно или златно огледало, върху което е рефлектирало небето и може да бъдат наблюдавани звездите. Никоя от тези теории обаче не е потвърдена до момента. Латинското гробище

Истината обаче е, че това е едно много мистично място, казва Николова и обяснява, че минаването през тунела, който води до куполната зала е като преход назад във времето. Блогърката обяснява и една от теориите, според, които храмът-кладенец е създаден от нурагите, които са живели някога в Месопотамия и са наследници на древните шумери. Предполага се, че са дошли по земите ни в търсене на цветни метали като ценния тогава бронз. Смята се, че този народ е стигнал до Сардиния и се е заселил там и това е причината най-много такива храмове да има именно там. 

В село Гърло храмът-кладенец не е единственото мистериозно място, там има и едно много интересно и много старо гробище, за което се твърди, че е на 500 г.. Гробището в момента е една поляна, осеяна със счупени и килнати на една страна кръстове, които са вписани кръстове в окръжност. Някои ги оприличават на тамплиерски гробища, според други гробището е от времето на богомилите, а местните хора го наричат Латинското гробище. 

Последвайте Радио София и в Instagram. Харесайте и страницата ни във Facebook.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Качеството на топлоснабдяването е един от основните проблеми, за които гражданите на София сигнализират

Институцията на омбудсмана изпрати писмо до председателя на Комисията за енергийно и водно регулиране доц. Иван Иванов и до изпълнителния директор на столичната топлофикация Петър Петров, в което настоява хилядите жители на София в жк. “Младост-1”, жк. “Студентски град“”, жк. “Дървеница”, кв. “Витоша” и кв. “Малинова долина” да получат компенсации..

публикувано на 12.02.25 в 09:13

Вече имаме опит в такива ситуации. Учениците излязоха в дистанционно обучение

Ние вече имаме опит, за да реагираме в такива ситуации, така че учениците излязоха в обучение от разстояние, в електронна среда. Обучаваха се онлайн в рамките на вчерашния ден. От днес топлоподаването в сградите на училището е възстановено, така че нашите ученици отново са на училище. Това заяви Таня Пенчева - директор на 55 СУ "Петко Каравелов"..

публикувано на 12.02.25 в 08:51

Отбелязваме Световния ден за борба с епилепсията

През днешния ден отбелязваме Световния ден за борба с най-разпространеното хронично неврологично заболяване - епилепсията. Тази година инициативата се провежда под мотото: „Заедно за подкрепа и осведоменост“. Националният дворец на културата и сгради в още четири областни града у нас ще бъдат осветени в лилаво тази вечер – цветът на хората с..

публикувано на 12.02.25 в 08:33

В цялата страна ще бъде предимно слънчево

През днешния ден сутринта на места в равнините и котловините ще има намалена видимост. Минималните температури ще бъдат между минус 10° и минус 5°, в отделни котловини - до минус 14°, за София - около минус 10°, съобщават от Националния институт по метеорология и хидрология. През деня над Източна България облачността ще се разкъса и намалее и в..

публикувано на 12.02.25 в 07:15

Форум, 11.02.25: Професионалното образование и ролята му на трудовия пазар

Коментатори във "Форум" тази седмица са зам.-председателят и член на Управителния съвет на Българската асоциация по информационни технологии доц. д-р Наталия Футекова и образователният иноватор Ангел Георгиев. Заедно с водещата Елена Пъневска, част от темите, които дискутираха бяха: - Проучване на Института за пазарна икономика - професионалното..

публикувано на 11.02.25 в 18:55

Глоба между 2000 и 5000 лева при установено нерегламентирано изгаряне на отпадъци в София

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

публикувано на 11.02.25 в 17:48

Стартира 17-ото издание на Програма "Европа" на Столичната община

На 17 февруари 2025 г., стартира 17-ото издание на Програма "Европа“ на Столичната община. За поредна година целта е сътрудничеството между гражданското общество и местната власт в София в прилагането на добри европейски практики на местно ниво. Пет са одобрените приоритетни области, като тяхното финансиране е по 250 000 лв., каза пред Радио..

публикувано на 11.02.25 в 16:41