Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

72 ученически проекта представя "ТУЕС фест"

72 са проектите в тазгодишното издание на изложението за ученически проекти "ТУЕС фест". Ученици от 8-и до 12-и клас в Технологичното училище „Електронни системи“ (ТУЕС) към Техническия университет представят свои разработки в областта на компютърните мрежи, софтуера и вградените микрокомпютърни системи и роботиката. Освен това посетителите на изложението могат да се запознаят с условията за кандидатстване и изучаваните специалности в училището, а фестивалът ще се проведе в събота, 20 април. Ще бъде демонстрирано и приложение, което благодарение на изкуствения интелект може да следи за нашето физическо и психическо здраве.

Темата, по която учениците са работили, е „Технологии за всички“, която между другото беше и тема в последния училищен хакатон Hack TUES. И макар фестът поначало да е състезание между учениците, "надпреварата между нас не се усеща", сподели единайсетокласничката Теодора Йовчева, координатор на ученическия екип, помагащ в организацията на събитието. Тя добави, че се записва в ТУЕС, защото е искала да се занимава с хакерство и създаването на игри. Предстои й да изкара стаж в ИТ компания, като е наясно, че в сферата преобладават мъжете, но все повече нараства броят на жените специалисти и не мисли, че ще усеща дискриминация.

ТУЕС фест
ТУЕС фест
Хинка Станимирова, изпълнителен директор на Асоциацията на завършилите ТУЕС, посочи:

Един от добрите примери е, че директорът на ТУЕС е жена - доц. д-р инж. Стела Стефанова, която върши невероятна работа и една от причините, учениците които завършват училището да са толкова търсени на пазара на труда, е целият труд, ентусиазъм и отдаденост, които тя влага в училището. Тя познава всеки от учениците по малко име, знае какво прави, къде се развива в момента.

Към много от разработките на учениците в Технологичното училище „Електронни системи“ проявяват интерес софтуерни и хардуерни компании. Последният пример е проектът за приложение, което чрез специална шапка може да разкаже на незрящи какво се намира около тях.

В изложение са добре дошли всички, които имат желание да се запознаят с дейността на учениците в ТУЕС, като в 10:30 и 13:30 часа ще има представяне на училището с изучаваните специалности и условията за прием. А най-важното е, че посетителите са тези, които ще изберат победителя.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Празник на община Мирково

Традицията, битът и културата се съхраняват в малките населени места

Днес предаването гостува на празника на община Мирково . Ще говорим за развитието на региона, традициите и обичаите на хората, които живеят в този красив кът на България. Пръв гост ни е кметът Цветанка Йотина : "Мирковчани са били находчиви, когато не е имало църква са закопали камък като знак, където да им се разреши изграждането. Баба е..

публикувано на 04.05.25 в 10:31
Теодор Войников

Софийски разкази - Драски по софийските работи

Теодор Войников е син на архитект Тодор Войников - автор на картата на Стара София към книгата “Драски по софийските работи”: "Идеята за картата на улицата започна преди 2 години. Баща ми е автор на тази карта, която вече е върху елтабло до сградата. Не бяхме сигурни как да реагираме - таблото имаше нелицеприятен вид. Имах идея да се изрисува от..

публикувано на 03.05.25 в 16:00
къщата на Дебелянов днес

Историята оживява - архитект Вельо Дебелянов

Борислав Виларов - историк, политолог, общественик и правнук на архитект Вельо Дебелянов, братовчед на Димчо Дебелянов, автор на повечето сгради по ул."Иван Асен Втори" от Орлов мост до пл. "Никола Гюзелев": "Имах ясни спомени от прадядо си, отраснал съм на коленете му. Беше обаятелна личност и като почваше да пее, полилеят трепереше. Разказвал ми..

публикувано на 03.05.25 в 15:00
дует Ритон

Адресите на любовта - дует Ритон

Най-непоклатимият дует в българската музика - Ритон, разкрива в Адресите на любовта тайните на дълговечното съжителство, при което работа и семеен живот се врастват един в друг. Тази година Катя и Здравко отбелязват 50 години от запознанството си в Kонсерваторията и с типичното си чувство за хумор споделят лични истории, забавни случки,..

публикувано на 03.05.25 в 14:00
Жасмина Свиленова

Гледах големите, те летят, и аз исках като тях

Жасмина Свиленова стана абсолютна световна шампионка по калистеника (стрийт фитнес) и ни гостува в студиото: "Сега вече съм трикратна абсолютна световна шампионка. Аз съм световна в моята категория, но съм взела и в другите категории. Няма значение дали си на 13 или 20. Имаше участници от цял свят. Упражненията са еднакви в цял свят. По-добрите имат..

публикувано на 03.05.25 в 11:44

Когато непотребното за едни е съкровище за други

НЧ "Христо Смирненски" кани на п ролетно почистване в жк "Лагера" - слушаме Йоана Лазарова, читалищен настоятел: "Инициативата е за пореден път, всеки път правим по едно. Идеята е какво да правим с омалелите дрехи на децата, разрастнахме се и сме за всички възрасти за всички вещи. Мотото ни е, че непотребното за едни е съкровище за други. Винаги..

публикувано на 03.05.25 в 10:55
Андрей Димитров

Скептицизмът на по-възрастните ме мотивира

Трети етап от доброволческата акция: заедно да възстановим парка зад Философския факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ (кв.Гео Милев) - Андрей Димитров, студент по политология, Софийски университет „Св. Климент Охридски“: "Прекарвам времето си във Философския факултет, разказваха ми за парка, скептицизмът на по-възрастните ме..

публикувано на 03.05.25 в 10:43