Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Стоян Лазаров: Всяка бременна жена трябва да бъде прегледана за сърдечни малформации на плода

Причините за тези малформации са различни, някои от тях все още са неизвестни, посочи детският кардиохирург

Снимка: БГНЕС
Двама утвърдени специалисти от Германия оперираха заедно с екипите на Националната кардиологична болница шест деца с вродена малформация на клапите на сърцето. Проф. Герардус Бенинк, началник на Детската сърдечна хирургия в Кьолн, и детският кардиолог проф. Шрирам идват в България повече от 10 години, за да обменят опит с нашите детски кардиолози.

Причините, които предизвикват сърдечните малформации, въздействат още в първите 15-30 дни на бременността, когато се формира сърдечно-съдовата система на плода. Рискът за развитие на малформации се увеличава, ако в семейството вече има дете или някой от родителите със същото заболяване. За възможностите на медицината за диагностициране и лечение на вродените сърдечни малформации разговаряхме с д-р Стоян Лазаров, завеждащ звеното по детска кардиохирургия в Националната кардиологична болница:

"Причините са различни, някои от тях са неизвестни. Някои от тях са свързани с генетични фактори, с наследственост - някъде в рода е имало такива малформации. Някои от причините за тях са свързани с работа в замърсена среда, в много ранната фаза на бременността, или заболяване. Част от тези болести са толкова невинни, че майката ги пропуска като факт и само след щателно разпитване, се установява, че е карала грип или настинка на крака и е взимала някакво лекарство. Независимо от това какви са причините тези заболявания в момента са лечими, практически на 100 процента".

Снимка: НКБД-р Стоян Лазаров посочи сред възможните лекарства, коитомогат да повлияят плода кортикостероидите, антибиотиците, антивирусни лекарства, хормонални заместители. Но специалистът уточни, че въздействието им е индивидуално. Всяка необходимост за приемане на медикаменти трябва да бъде консултирана от гинеколог.

"Всяка една бременна жена трябва да бъде прегледана в периода между 16-ата и 20-ата гестационна седмица, специално за сърцето на плода. Тогава може да се разбере дали има структурна промяна в сърцето и дали тази промяна ще изисква преоценка на това дали майката да износи плода и след това да се търси решение на проблема или може да се наложи прекъсване на бременността в тази много ранна фаза. Понякога малформацията е толкова тежка, че решението за детето е серия от операции, което не всяко семейство би искало".


Все още обаче сърцето остава една неясна зона, заради миниатюрните размери, които има по време на бременността. Но ако във фамилната история на едно семейство е имало такива проблеми, семейството трябва да направи и генетични изследвания.

Една от най-сложните малформации, с които бебето може да се роди, е т. нар. транспозиция на големите артерии (размяна на местата на аортата и белодробната артерия), посочи хирургът. Ако тя бъде диагностицирана по време на бременността, тази малформация подлежи на операция още в първата седмица след раждането, а децата след това са практически здрави.

"Когато сме подготвени, транспортът е осигурен и екипите са на място, за да се предприемат съответните действия, можем да гарантираме чудесни резултати и здрави деца след операцията, които могат да се занимават и със спорт".

Д-р Стоян Лазаров добави, че София това лято ще бъде домакин на Световния конгрес по детска кардиохирургия. Проблем обаче има с осигуряване на средства за провеждане на мероприятие на нашите специалисти по време на форума. За момента детските ни кардиолози са получили финансова подкрепа единствено от семейство бизнесмени.

Още за операциите при другите сърдечни малформации и за съвместната работа с германските специалисти - чуйте в звуковите файлове!



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Столичният район "Красно село" с осезаем недостиг на места в детските заведения

Един от най-осезаемите проблеми в„Красно село" е недостигът на места в детските заведения, каза пред Радио София кметът на района Цвета Николаева. Тя добави, че предстои разширение на единствената детска градина в кв. „Борово“. „Още януари месец стартирахме подготовката на документи за възлагане на инженеринг за построяването на разширението на..

публикувано на 28.06.24 в 09:24

Слънчево, на места с краткотрайни валежи и гръмотевици

През деня, главно в Югозападна България, ще има краткотрайни валежи и гръмотевици. Остават условията за градушки, съобщиха от НИМХ. Ще има локални интензивни явления. В Източна България през нощта ще бъде предимно ясно, а през деня – предимно слънчево, след обяд на места с купеста облачност. Ще духа слаб, в източните райони – умерен вятър от..

публикувано на 28.06.24 в 07:35
Евро 2024

"Форум", 27.06.24: Светът е футбол

Коментатор във "Форум" в четвъртък беше спортният журналист Теодор Борисов. Заедно с водещия Лъчезар Христов, коментираха Евро 2024. - След края на груповата фаза и преди директните елиминации – големите изненади дотук - Очаквания и прогнози за осминафиналите, фаворитите за шампион - Защо Англия и Франция разочароват дотук за сметка на домакина..

публикувано на 27.06.24 в 19:11

Храната, която разказва истории

Храната освен да засити глада ни, може да разказва истории и да сплотява хората от различна националност. В кампанията „Храна за размисъл“ се включват бежанци, които живеят в България и вече са обикнали културата и хората тук. Един от двигателите на каузата „Храна за размисъл“ е Боян Петров. Пред Радио София той и Халед Мераджудин, който е..

публикувано на 27.06.24 в 18:15

"Булевард 2044" - първото делово събитие у нас с елементи на шоу

В "Интер експо център" в София днес се проведе първото делово събитие у нас с елементи на шоу. "Булевард 2044" е иновативен формат от футуристичната поредица "Преди утрешния ден", в който лидери от различни сфери разгръщат вижданията си за тяхното развитие с 20-годишна перспектива. Сред темите на “Булевард 2044” днес бяха "Краят на бъдещото" в..

публикувано на 27.06.24 в 17:12

България генерира 100 000 тона текстилен отпадък годишно

Всички държави-членки на Европейския съюз трябва да въведат задължително разделно събиране на текстилен отпадък от 1 януари 2025 г. За всеки текстилен продукт, който се предлага на пазара, предстои да бъде въведена и еко такса. През последните години се наблюдава увеличаване на потреблението на текстилни артикули и производство на не толкова..

публикувано на 27.06.24 в 15:52
Благовест Георгиев прави изявление преди заседанието на Столичния общински съвет (СОС) на 27 юни 2024 г.

Искане на оставки и напрежение на днешното заседание на Столичния общински съвет

Искане на оставки, напрежение по теми, които са във фокуса на общественото внимание вече няколко седмици и дори месеци - така премина днешното заседание на Столичния общински съвет. Благовест Георгиев, бившият общински съветник от групата на "Продължаваме Промяната - Демократична България" ("Спаси София"), сега независим, излезе с официална..

публикувано на 27.06.24 в 14:56