Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Стоян Лазаров: Всяка бременна жена трябва да бъде прегледана за сърдечни малформации на плода

Причините за тези малформации са различни, някои от тях все още са неизвестни, посочи детският кардиохирург

Снимка: БГНЕС
Двама утвърдени специалисти от Германия оперираха заедно с екипите на Националната кардиологична болница шест деца с вродена малформация на клапите на сърцето. Проф. Герардус Бенинк, началник на Детската сърдечна хирургия в Кьолн, и детският кардиолог проф. Шрирам идват в България повече от 10 години, за да обменят опит с нашите детски кардиолози.

Причините, които предизвикват сърдечните малформации, въздействат още в първите 15-30 дни на бременността, когато се формира сърдечно-съдовата система на плода. Рискът за развитие на малформации се увеличава, ако в семейството вече има дете или някой от родителите със същото заболяване. За възможностите на медицината за диагностициране и лечение на вродените сърдечни малформации разговаряхме с д-р Стоян Лазаров, завеждащ звеното по детска кардиохирургия в Националната кардиологична болница:

"Причините са различни, някои от тях са неизвестни. Някои от тях са свързани с генетични фактори, с наследственост - някъде в рода е имало такива малформации. Някои от причините за тях са свързани с работа в замърсена среда, в много ранната фаза на бременността, или заболяване. Част от тези болести са толкова невинни, че майката ги пропуска като факт и само след щателно разпитване, се установява, че е карала грип или настинка на крака и е взимала някакво лекарство. Независимо от това какви са причините тези заболявания в момента са лечими, практически на 100 процента".

Снимка: НКБД-р Стоян Лазаров посочи сред възможните лекарства, коитомогат да повлияят плода кортикостероидите, антибиотиците, антивирусни лекарства, хормонални заместители. Но специалистът уточни, че въздействието им е индивидуално. Всяка необходимост за приемане на медикаменти трябва да бъде консултирана от гинеколог.

"Всяка една бременна жена трябва да бъде прегледана в периода между 16-ата и 20-ата гестационна седмица, специално за сърцето на плода. Тогава може да се разбере дали има структурна промяна в сърцето и дали тази промяна ще изисква преоценка на това дали майката да износи плода и след това да се търси решение на проблема или може да се наложи прекъсване на бременността в тази много ранна фаза. Понякога малформацията е толкова тежка, че решението за детето е серия от операции, което не всяко семейство би искало".


Все още обаче сърцето остава една неясна зона, заради миниатюрните размери, които има по време на бременността. Но ако във фамилната история на едно семейство е имало такива проблеми, семейството трябва да направи и генетични изследвания.

Една от най-сложните малформации, с които бебето може да се роди, е т. нар. транспозиция на големите артерии (размяна на местата на аортата и белодробната артерия), посочи хирургът. Ако тя бъде диагностицирана по време на бременността, тази малформация подлежи на операция още в първата седмица след раждането, а децата след това са практически здрави.

"Когато сме подготвени, транспортът е осигурен и екипите са на място, за да се предприемат съответните действия, можем да гарантираме чудесни резултати и здрави деца след операцията, които могат да се занимават и със спорт".

Д-р Стоян Лазаров добави, че София това лято ще бъде домакин на Световния конгрес по детска кардиохирургия. Проблем обаче има с осигуряване на средства за провеждане на мероприятие на нашите специалисти по време на форума. За момента детските ни кардиолози са получили финансова подкрепа единствено от семейство бизнесмени.

Още за операциите при другите сърдечни малформации и за съвместната работа с германските специалисти - чуйте в звуковите файлове!



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 28.11.24: Седмият неуспешен опит за избор на председател на НС разтърси коалицията ПП-ДБ

Коментатори във "Форум" тази седмица са икономистът и политически анализатор Георги Вулджев и дългогодишният журналист Едуард Папазян. Заедно с водещия Лъчезар Христов, част от темите, които дискутираха днес бяха: - ПП поиска оставките на Явор Божанков и Даниел Лорер - Либерализмът в Европа и САЩ - Футболен обзор в края на годината Подробности по..

публикувано на 28.11.24 в 19:05

Незаконно сметище тормози жителите на гр. Елин Пелин

Битови отпадъци, строителни материали и автомобилни части - съставът на едно от нерегламентирано образувалите се сметища в град Елин Пелин. Местоположението на изхвърлените ненужни материали се оказва в покрайнините на обработваема площ. В близост до сметището има съмнителни постройки, с охраняващи ги кучета. Пред Радио София кметът на община..

публикувано на 28.11.24 в 17:55

Младежи ще се борят с фалшивите новини в новаторския проект MediaWise

Как да различаваме фактите от фалшивите новини е целта на новаторския проект за дигитална медийна грамотност MediaWise. Той се изпълнява от платформата prepodavame.bg. Един от ключовите компоненти на MediaWise е Тийн мрежата за проверка на факти (Teen Fact-Checking Network / TFCN). Проектът е насочен към ученици от 8 до 12 клас, които имат..

публикувано на 28.11.24 в 16:56
Продуцентът Дилян Калчев и режисьорът Даниел Ненов

"Чистота или смърт" - историята за живота и пътя на шестима резиденти в терапевтична общност

Документалният филм  "Чистота или смърт“ представя историята за живота и пътя на шестима резиденти в терапевтична общност за зависими в България. Въпреки че много хора са чували за такива общности, малцина знаят как всъщност изглеждат и какво се случва в тях.  На 6 декември, в кино „Люмиер“ е премиерата в София, а прожекции има в Бургас,..

публикувано на 28.11.24 в 16:55

Защо Младежкият конкурс за нова песен е нужен на младите музиканти и публиката?

Второто издание на "Младежкия конкурс за нова песен", организиран от сдружението на автори и композитори "Музикаутор" и проведен в Националния студентски дом в София, преди броени дни раздаде наградите на най-добрите .  Група "Scarlet" от Бургас спечели първо място с песента си "Слънчоглед". Второ място взе Хюго (Теодор Кисьов) с песента..

публикувано на 28.11.24 в 16:07
Албена Ненкова с книгата(-те) в ръце

900 страници за подаръците е "книгата на живота" на Габриела де Лука

Габриела де Лука от дете обича цветята. И до днес им се възхищава и ги отглежда с любов, наследена от майчиния и род. Произходът ѝ  може да впечатли всеки биограф. Родена и израснала е в София. Прадядо и Карл Бец идва в България по покана на княз Александър Батенберг като дворцов градинар. Той е създателят на първата овощна градина в София с..

публикувано на 28.11.24 в 14:54

Евгения Кринчева-Jenyka представи нови песни, записва без умора

В предаването “Радиокафе“ гостува певицата Евгения Кринчева-Jenyka, за да разкаже за новите си песни "When I Leave" и "A Devil Won’t Change". Евгения учи в Гимназия за сценични изкуства "Акатамус". В музикалния свят е позната под артистичния си псевдоним Jenyka- певица, текстописец и автор на музика, изразяваща емоции и вдъхновение чрез съвременен поп..

публикувано на 28.11.24 в 13:36