Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Увеличават се случаите на морбили в София и София-област

| обновено на 24.04.19 в 15:59
Снимка: БГНЕС
Близо 500 са случаите на морбили в България, болните в София и София-област се увеличават, обяви главният държавен здравен инспектор д-р Ангел Кунчев по време на официалното откриване на Европейската имунизационна седмица. Слоганът на инициативата тази година е „Защитени заедно, #Ваксините Действат”, а основната й цел е да бъде повишена информираността относно значението на ваксинирането, особено при децата. Въпреки че държавата заплаща изцяло задължителните ваксини, 7 процента от децата у нас не са получили първата ваксинация срещу морбили, а 13 процента от децата - втората. Най-много са болните в София област - 146.

Всяка година държавата отделя 40 милиона лева за ваксини в изпълнение на Националния имунизационен календар. Въпреки че са напълно безплатни, у нас все още има две групи, които остават непокрити - част от ромското население и децата на антиваксинално настроените родители, каза д-р Ангел Кунчев. Той добави, че в социалните мрежи вече се филтрират публикации с непроверени факти.
 
Държавата преговаря с фирма-вносител за доставка на поне 200-300 ваксини срещу морбили на свободния пазар за неваксинирани възрастни, които искат да си поставят. В момента ваксината се прилага безплатно само на децата и медицински служители.

Значението на ваксинацията подчерта и д-р Сидхарта Санкар Датта - представител на Европейския офис на Световната здравна организация, ръководител на Програмата за ваксинопредотвратими заразни заболявания, който пристигна в България за откриването на Европейската имунизационна седмица:
 
Ние осигуряваме техническа помощ за справяне с всеки епидемичен взрив - за бързо откриване на огнището и за приемането на адекватни мерки за задържане и намаляване броя на болните. Срамота е в днешно време да има смъртни случаи в резултат на морбили, след като разполагаме с една отлична ваксина - абсолютно безопасна и изключително ефикасна.

Екипът от СЗО и представители на Министерството на здравеопазването ще посетят днес един от засегнатите градове в Софийска област - Самоков, посочи зам.-здравният министър Светлана Йорданова.


Последвайте Радио София в Instagram. Харесайте и страницата ни във Facebook.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Историята оживява - Радиотеатърът, части 1 и 2

Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът  е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..

публикувано на 01.02.25 в 16:00
Кино “Модерен театър”

Софийски разкази - Кино “Модерен театър”

Най-старият киносалон в България е “Модерен театър” (известно и като "Цанко Церковски" след 9 септември). Слушаме откъси от рекламен текст за откриването на Кино “Модерен театър”, както и откъси от спомените на Георги Каназирски - Верин за първия кинематограф в София и за първата кръчма, обърната в кино преди създаването на Кино “Модерен театър” в 1908...

публикувано на 01.02.25 в 15:00
Михаил и Кристина Белчеви

Адресите на любовта - Михаил и Кристина Белчеви

Кристина и Михаил Белчеви са заедно от 42 години, а са се разделяли за не повече от четири дни. Животът им е споделена нежност, изпята любов и музика, която докосва струните на душата. И предопределеност свише.  Криси чува песента на Лили Иванова “Самота” по текст на Мишо ден преди да се запознаят и си казва „Къде ли са тези сантиментални мъже, които..

публикувано на 01.02.25 в 13:55
Йосиф Аструков

Малките поколения са по-самотни

„Самотният зрител“ – огледало на обществото ли са новите сериали? Още по темата с Йосиф Аструков ,  Институт за изследване на изкуствата - БАН: "Темите не са нови, датират още от ТВ - хората са седнали заедно и гледат. Сега всеки се разцепва на малки екрани. Ако гледаш комедия и не ви е смешна, а цялата зала се тресе, и на теб ти става смешно...

публикувано на 01.02.25 в 11:46

“DEEP SEEK” ще помогне за по-добър BG GPT

Пускането на ИИ “DEEP SEEK” доведе до неочаквани реакции и събития – ЗАЩО?  Постига ли се наистина революция с този модел и повдига ли нови въпроси за надпреварата в разработването на технологията?  Събеседник по темата ни е д-р Димитър Димитров, част от Института „INSAIT” към СУ „Св. Климент Охридски“: “DEEP SEEK” е модел за разсъждение,..

публикувано на 01.02.25 в 10:53
Владимир Полеганов

Автентична емоционална палитра

Графичният роман „Mаус“ на Арт Спигелман  излиза за пръв път на български език. Представя ни го неговият преводач - Владимир Полеганов: "Комиксът е подценявана област на изкуството - смята се за явно популярна. Но чрез неочакваната форма се разказва история, която се говори и възприема много трудно. Авторът бавно е осъзнавал какво е да си син на..

публикувано на 01.02.25 в 10:15

"Форум", 31.01.25: ИИ и следващата технологична революция

В петък водещият Лъчезар Христов и гостите тази седмица  Георги Захариев – основател на Finance Academy, и  Алексей Пампоров - социолог от Института по философия и социология при БАН,  обобщиха всички теми от седмицата и коментираха в добавка: Държавната администрация и това какво се очаква от тях - бюджет, ефективност; Презастрояването в София..

публикувано на 31.01.25 в 18:35