Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Стефани Митова -

Едно момиче само на 16 връща усмивките на деца с проблеми

За добрите дела възраст няма... Стефани Митова е на 16 години, но разсъждава и действа  като възрастен с изявена обществена позиция. Възмутена от отношението към хората с увреждания у нас, тя създава първият лонгборд, приспособен за деца с двигателни проблеми. Това е приспособление, наподобяващо скейтборд, ограден с железа, за които децата могат да се закрепят.

Детето е дете, независимо дали може да ходи, говори или мисли като останалите. Всяко дете може да се забавлява. Чрез своето творение Стефани иска да дари усмивка на повече такива деца, които са истински борци и заслужават много повече от това, което държавата им осигурява.

Когато доброто си струва и подкрепата идва. Към идеята на Стефани се присъединяват мнозина. Лонгбордът, който е част от конструкцията, е дарен Мартин Раднев - собственик на шоурум. Боядисан е от роднина на момичето, а за сбруята се свърза с нея рехабилитаторът Георги Петлешков, който предоставя правилен модел за хора с увреждания.

В семейството на Стефани Митева са гледали двама възрастни с увреждания. Всичките грижи, които родителите й са полагали за достойните им старини, са изисквали доста средства. За да спести тези средства на родителите на българските деца с увреждания, Стефани организира непознати за нея хора, за да помогнат на деца с проблеми. Като активен млад човек, тя е добре запозната с удоволствието, което носи спортуването. Затова предоставя лонгборда на абсолютно всеки, който я потърси. И усеща удовлетворението от живот в помощ на другия...

Щастието се постига в мига, в който човек постигне целите си. Стефани сега е щастлива, но мечтае за още лонгонборди, които ще са в полза на повече деца. Защото всички те могат да се забавляват и заслужават да им осигурим това.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Историята оживява - Радиотеатърът, части 1 и 2

Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът  е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..

публикувано на 01.02.25 в 16:00
Кино “Модерен театър”

Софийски разкази - Кино “Модерен театър”

Най-старият киносалон в България е “Модерен театър” (известно и като "Цанко Церковски" след 9 септември). Слушаме откъси от рекламен текст за откриването на Кино “Модерен театър”, както и откъси от спомените на Георги Каназирски - Верин за първия кинематограф в София и за първата кръчма, обърната в кино преди създаването на Кино “Модерен театър” в 1908...

публикувано на 01.02.25 в 15:00
Михаил и Кристина Белчеви

Адресите на любовта - Михаил и Кристина Белчеви

Кристина и Михаил Белчеви са заедно от 42 години, а са се разделяли за не повече от четири дни. Животът им е споделена нежност, изпята любов и музика, която докосва струните на душата. И предопределеност свише.  Криси чува песента на Лили Иванова “Самота” по текст на Мишо ден преди да се запознаят и си казва „Къде ли са тези сантиментални мъже, които..

публикувано на 01.02.25 в 13:55
Йосиф Аструков

Малките поколения са по-самотни

„Самотният зрител“ – огледало на обществото ли са новите сериали? Още по темата с Йосиф Аструков ,  Институт за изследване на изкуствата - БАН: "Темите не са нови, датират още от ТВ - хората са седнали заедно и гледат. Сега всеки се разцепва на малки екрани. Ако гледаш комедия и не ви е смешна, а цялата зала се тресе, и на теб ти става смешно...

публикувано на 01.02.25 в 11:46

“DEEP SEEK” ще помогне за по-добър BG GPT

Пускането на ИИ “DEEP SEEK” доведе до неочаквани реакции и събития – ЗАЩО?  Постига ли се наистина революция с този модел и повдига ли нови въпроси за надпреварата в разработването на технологията?  Събеседник по темата ни е д-р Димитър Димитров, част от Института „INSAIT” към СУ „Св. Климент Охридски“: “DEEP SEEK” е модел за разсъждение,..

публикувано на 01.02.25 в 10:53
Владимир Полеганов

Автентична емоционална палитра

Графичният роман „Mаус“ на Арт Спигелман  излиза за пръв път на български език. Представя ни го неговият преводач - Владимир Полеганов: "Комиксът е подценявана област на изкуството - смята се за явно популярна. Но чрез неочакваната форма се разказва история, която се говори и възприема много трудно. Авторът бавно е осъзнавал какво е да си син на..

публикувано на 01.02.25 в 10:15

"Форум", 31.01.25: ИИ и следващата технологична революция

В петък водещият Лъчезар Христов и гостите тази седмица  Георги Захариев – основател на Finance Academy, и  Алексей Пампоров - социолог от Института по философия и социология при БАН,  обобщиха всички теми от седмицата и коментираха в добавка: Държавната администрация и това какво се очаква от тях - бюджет, ефективност; Презастрояването в София..

публикувано на 31.01.25 в 18:35