Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Филмът "Петя на моята Петя" - разказ за съзерцателната Петя Дубарова

На 6 май, когато заедно с нас празнува и цялата природа, ще си спомним и за едно момиче, което остана завинаги на 17 години - Петя Дубарова. На 10 март 1979 г., десет месеца преди трагичния си край, написа стихотворението “Пролет”, в което взривява зимната броня на дните с момичешки устни, с момчешки ръце.

Днес почитатели и литературни специалисти наричат Петя Дубарова слънчевото момиче на българската поезия. Въпреки краткия си живот, Петя Дубарова остави след себе си 200 стихотворения, разкази и др.

По един от нейните разкази озаглавен “Петя на моята Петя” в момента се снима нов български игрален филм с това заглавие. Така неговите автори отдават почит към паметта на младата поетеса, тъй като през декември тази година се навършват 40 години от нейната трагична кончина.

Не можем да наречем филма биографичен, но със сигурност злрителите ще разберат коя е Петя Дубарова и какво е станало с нея, разказва Петя Накова от копродуцентския екип на филма.

Целта на сценаристите е да направят такава история, която да хване съвременните тийнейджъри и затова главният герой е един съвременен тийнейджър - една друга Петя, която също като Петя Дубарова обича да пише и има проблеми със системата, въпреки че сега системата е друга. Във филма Петя Дубарова е погледната от днешна гледна точка - помъдряла и съзерцателна, каквато е направена във филма.

Реализирането на филма ще стане с допълнително финансиране от краудфъндинг кампания, въпреки отпуснатите средства от Националния филмов център и подкрепата на Община Бургас, защото такава е съдбата на повечето български филми - парите, които получават като финансиране, стигат само за снимачния период, т.е. заснемането на филма, а след това има скъп и дълъг процес на монтаж, копродукция, обработка на звука, запис на музика, за които няма пари.

Има сайт, в който се събират средствата, които могат да бъдат дарени с онлайн плащане. Срещу съответната дарена сума, хората могат да получат и малки подаръци в знак на благодарност, като част от сториборда на филма или двуезични стихосбирки на Петя Дубарова.

Сценаристи на филма са Нели Димитрова и, Валинтина Ангелова. Режисьор е Александър Косев - познат от много сериали. Ще участват артистите Албена Павлова, Александра Костова, Васил Банов, както и много млади актьори - тийнейджъри, сред които е и дъщерята на актьора Юлиан Вергов - Алена. Филмът ще бъде заснет през лятото в София и Бургас и се очаква премиерата му да бъде за годишнината на поетесата.

Повече за филма и за предстоящата среща с екипа на филма на 9 май в столичен бар - чуйте в звуковия файл.

Последвайте Радио София и в Instagram. Харесайте и страницата ни във Facebook.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Невена Николова и Данаил Конов

Невена Николова и Данаил Конов пред и зад микрофон

Невена Николова и Данаил Конов са имена от екипа на радио София - той идва от Враца в София в 2015, тя идва от радио Шумен. Още за техния път към и в радиото - в звуковия файл: Може ли по обява да намериш призвание и има ли значение какво казват родителите? Кои са най-сладките позиции, каква е разликата между новинар и водещ, както и репортер -..

публикувано на 16.02.25 в 12:00

Кукленият театър бе най-подходящ за мен

Гостува ни актрисата Маргарита Костова. Надежда Герова разговаря с нея относно призванието актьор и всичко, което заобикаля един човек на изкуството. За работата на актрисата в куклени и драматични постановки и как предава занията си на деца и младежи нека чуем повече сега.

публикувано на 16.02.25 в 11:20
Мирослав Цеков

Нерешените проблеми в младежката политика се превръщат в проблеми на цялото общество

Какви са предизвикателствата пред младите хора в България? Каква е ролята на активните граждани за преодоляване на разделението в обществото? По темата ни гостува Мирослав Цеков, председател на Форум гражданско участие: "Отвореното ни писмо до НС бе провокирано от насочени срещу НПО призиви от политически сили в НС. Това е откровена заплаха и опит..

публикувано на 16.02.25 в 10:38

За пети път "Станция Иновация" в АУБ

Албена Димитрова от Американския Университет в Благоевград представя състезанието по социално предприемачество "Станция Иновация": "Аз съм втори семестър в първи курс, следвам два бакалавъра. Клубът ни за по-добро общество организира благотворителни базари и в "Станция Иновация" парите също ще отидат при лица в неравностойно положение. То се..

публикувано на 16.02.25 в 10:03
Темз Арабаджиева и Антон Биров

Кажи ми какво четеш за да ти кажа кой си

В месеца на любовта търсим формулата за здрава връзка в примерите около нас. Книгите събират ли хората?  Събеседници: Темз Арабаджиева и Антон Биров: "Вчера вечерта много исках да затворя вратата и да си чета книга. Любовта не е един конкретен ден. Нямам нищо против празника, стига малките прояви на любов да не са само един ден. Същото е с..

публикувано на 15.02.25 в 20:00
Борис Илиев

Учениците с удоволствие четат Оруел

Как интересът на децата към книгите оформя читателските нагласи в бъдеще и какво има и трябва да има в списъка с книги до 12 клас?  Събеседникът ни Борис Илиев е учител по български език и литература в Националната природоматематическа гимназия (НПМГ) „Акад. Любомир Чакалов“, която завършва като ученик: "Моите ученици много обичат да четат, но..

публикувано на 15.02.25 в 19:35

Историята оживява - Боян Трайков, предаване първо и второ

Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..

публикувано на 15.02.25 в 16:00