Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Химична вечеря, сладолед от грах и полярници на Софийския фестивал на науката

Снимка: Facebook
Тази седмица предаването ни „Радиоприемница“ е посветено на науката и научните постижения - стигат ли те до нас по достъпен начин и говорят ли ни на достъпен език.

Очакват ни срещи с български и международни учени в различни сфери, а поводът е Деветото издание на Софийския фестивал на науката. Той ще се проведе от 9 до 12 май в София Тех Парк.

Организатор на форума е Британският съвет под патронажа на МОН и в партньорство със Столичната община. Всички събития за деца са напълно безплатни.

Какви са отделните акценти в програмата тази година и кои са новостите - това беше темата на разговора ни с Любов Костова – директор на Британския съвет в София и Весела Петрова – от Институт „Сервантес“.

Хората, които идват на фестивала, са от най-различни възрасти. Подготвяме програмата така, че насочваме събития към конкретни, добре фокусирани възрастови категории, особено при децата. Установили сме, че двете най-важни възрасти, в които децата се повлияват за своето бъдеще, са съвсем в началото – от 6-7 години до 3-4 клас, когато са първите им срещи с науката и между 5-7 клас, когато са в преходния период и вземат големите решения за бъдещото кариерно ориентиране, разказа Любов Костова.

Тя обясни още, че има събития и за по-големи ученици и за възрастни, които искат да се дообогатят, да станат по-добри граждани и да разбират въпросите, в които има много наука. Има и много събития за смесена аудитория, където родителите могат да дойдат с децата си.

Оказва се, че на фестивала ще има и музикални събития - едно от тях е посветено на Питагор и музиката, а по време на  другото събитие реален звук ще бъде превърнат в алгоритъм.

Весела Петрова допълни, че Институт „Сервантес“ традиционно участва във фестивала. Едно от събитията, подготвяни от Института, е насочено към ученици от 8-12 клас – възрастта, в която им трябва мотивация и енергия, за да се насочат по пътя, който са избрали.

Едно от събитията е именно с такъв характер. У нас ще дойде Хавиер Качо – член на първата испанска експедиция на Антарктида, но и голям приятел на българските антарктици.

Той ще мотивира българските ученици, ще и разкаже какви са поуките от трудностите, защо когато имаш предизвикателство пред себе си, това те прави по-силен и как от една криза можеш да излезеш с повече опит.

Той ще разкаже за големите мечтатели – полярниците. Ще разберем какво е да станеш полярник и да постигнеш мечтата си. В събитието за възрастни пък ще предстви своята книга – „Аз, Фрам“.

Емма Уертас пък ще бъде женското присъствие на Институт „Сервантес“ по време на фестивала, а с нейното участие ще бъде отбелязано 500-ата годишнина от първото околосветско пътешествие на Фернандо Магелан и Хуан Себастиан де Елкано.

Връзката между днешната наука и днешния океан с този океан, който са прекосили Маглеан и Елкано - за това ще говори Емма Уертас. Тя ще посочи проблемите на морското биоразнообразие, какво е направил човекът за тези 500 години и какво да правим от тук нататък.

По време на фестивала ще бъдат отбелязани различни юбилеи и годишнини.

Една от тях е 500-годишнината от смъртта на Леонардо да Винчи. Ще бъдат отбелязани и 150 години от създаването на БАН, а един от зам.-председателите на Академията – проф. Васил Николов, ще говори за проучените солници на България.

Ще се отбележат и 150 години от създаването Менделеевата таблица, а интересен факт е, че Менделеев първо вижда организацията на таблицата на сън.

Кои са другите годишнини, които ще бъдат чествани по време на фестивала, какви експерименти на открито ще видим и какъв вкус има една химична вечеря, имаме ли нужда от ваксини, какво представляват те и защо са еволюционен избор, какви са пристрастяванията, в които влизаме неразумно и какво е лечението, както и за още много, много други научни постижения, които са в помощ на човечеството  – чуйте в звуковия файл. 

Последвайте Радио София и в Instagram. Харесайте и страницата ни във Facebook.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ивайло Илиев и Тодор Терзиев

"Форум", 10.01.25: Мълчанието на партийните лидери не е непременно нещо лошо

В края на седмицата анализатори във "Форум" продължават да коментират последните стъпки на български политици в търсене на изход от кризата. Освен продължаващите преговори за редовно правителство, те се спряха на новината за официално полученото от Кирил Петков обвинение на прокуратурата за арестите на Борисов, Горанов и Арнаудова, можем ли..

публикувано на 10.01.25 в 18:10
Силвия Георгиева

Предизвикателствата пред общините: проектите, системата за отпадъци, преходът към еврозоната

През започналата 2025 г. общините са изправени пред три големи предизвикателства : 1. Изпълнението на проекти . Те са финансирани по три линии – от Инвестиционната програма, от Плана за възстановяване и устойчивост и от оперативните програми на ЕС. Предстои стартиране на програмата за селските райони; 2. Реформата в системата..

публикувано на 10.01.25 в 17:06

Как производители и купувачи посрещат повишаването на цените на хляба?

С настъпването на новата 2025 година една от основните храни на българската трапеза - хлябът, отчете ръст в цената си между 20 и 30 на сто. Като причина за ценовия скок се изтъква връщането на 20-те процента ДДС ставка, а според разчетите на Министерство на финансите става ясно, че завишаването на цената е с цел попълването на дупките в новият..

публикувано на 10.01.25 в 16:53
Посланикът на Република Полша в България Н. Пр. Мачей Шимански

Сигурността в Европа ще е основният приоритет на полското председателството на Съвета на ЕС

На 1 януари 2025 г. Полша пое председателството на Съвета на ЕС. Основен приоритет пред полското председателство ще е сигурността в Европа, каза пред Радио София посланикът на Република Полша в България Н. Пр. Мачей Шимански. "Хората искат да са сигурни от всякакви заплахи и искат да живеят добре“, посочи той. Н. Пр. Мачей Шимански..

публикувано на 10.01.25 в 16:11
Елена Телбис б БНР-Радио София

Насилието над жени в моноспектакъла "Prima Facie" на актрисата Елена Телбис

Тя е на световно ниво във всичко, което прави – по талант, по перо, справя се добре и като драматуррг, тя е Елена Телбис – мултифункионален плеймейкър в изкуството. В нейната скромност тя не желае да я наричат драматург, редом с големите имена като Константин Илиев и Стефан Цанев, но дебютът й за спектакъла “Боклук“ печели награда в..

публикувано на 10.01.25 в 15:45

Защо държавата трябва спешно да компенсира небитовите потребители на електроенергия?

Липсата на приет бюджет и удължителен закон създава сериозни проблеми за небитовите потребители на електроенергия. Няма регламентиран механизъм за компенсиране на свръхвисоките цени, което води до значително напрежение сред предприятията, стана ясно на среща с медиите на работодателските организации и представители на синдикатите...

публикувано на 10.01.25 в 15:20
Георги Киряков

Георги Киряков: А върху каква проектоуправленска програма преговарят партиите?

Трите партии ГЕРБ-СДС, БСП и ИТН не са достатъчни, за да се стигне до редовно правителство. Нужна е подкрепа от четвърта политическа сила , но тук се отваря поле за спекулациите. Това коментира пред БНР-Радио София политологът Георги Киряков . "Досега най-добре щеше да е, ако всяка страна от преговорите направи отстъпка. Но това не..

публикувано на 10.01.25 в 14:54