Очакват ни срещи с български и международни учени в различни сфери, а поводът е Деветото издание на Софийския фестивал на науката. Той ще се проведе от 9 до 12 май в София Тех Парк.
Организатор на форума е Британският съвет под патронажа на МОН и в партньорство със Столичната община. Всички събития за деца са напълно безплатни.
Какви са отделните акценти в програмата тази година и кои са новостите - това беше темата на разговора ни с Любов Костова – директор на Британския съвет в София и Весела Петрова – от Институт „Сервантес“.
Хората, които идват на фестивала, са от най-различни възрасти. Подготвяме програмата така, че насочваме събития към конкретни, добре фокусирани възрастови категории, особено при децата. Установили сме, че двете най-важни възрасти, в които децата се повлияват за своето бъдеще, са съвсем в началото – от 6-7 години до 3-4 клас, когато са първите им срещи с науката и между 5-7 клас, когато са в преходния период и вземат големите решения за бъдещото кариерно ориентиране, разказа Любов Костова.
Тя обясни още, че има събития и за по-големи ученици и за възрастни, които искат да се дообогатят, да станат по-добри граждани и да разбират въпросите, в които има много наука. Има и много събития за смесена аудитория, където родителите могат да дойдат с децата си.
Оказва се, че на фестивала ще има и музикални събития - едно от тях е посветено на Питагор и музиката, а по време на другото събитие реален звук ще бъде превърнат в алгоритъм.
Весела Петрова допълни, че Институт „Сервантес“ традиционно участва във фестивала. Едно от събитията, подготвяни от Института, е насочено към ученици от 8-12 клас – възрастта, в която им трябва мотивация и енергия, за да се насочат по пътя, който са избрали.
Едно от събитията е именно с такъв характер. У нас ще дойде Хавиер Качо – член на първата испанска експедиция на Антарктида, но и голям приятел на българските антарктици.
Той ще мотивира българските ученици, ще и разкаже какви са поуките от трудностите, защо когато имаш предизвикателство пред себе си, това те прави по-силен и как от една криза можеш да излезеш с повече опит.
Той ще разкаже за големите мечтатели – полярниците. Ще разберем какво е да станеш полярник и да постигнеш мечтата си. В събитието за възрастни пък ще предстви своята книга – „Аз, Фрам“.
Емма Уертас пък ще бъде женското присъствие на Институт „Сервантес“ по време на фестивала, а с нейното участие ще бъде отбелязано 500-ата годишнина от първото околосветско пътешествие на Фернандо Магелан и Хуан Себастиан де Елкано.
Връзката между днешната наука и днешния океан с този океан, който са прекосили Маглеан и Елкано - за това ще говори Емма Уертас. Тя ще посочи проблемите на морското биоразнообразие, какво е направил човекът за тези 500 години и какво да правим от тук нататък.
По време на фестивала ще бъдат отбелязани различни юбилеи и годишнини.
Една от тях е 500-годишнината от смъртта на Леонардо да Винчи. Ще бъдат отбелязани и 150 години от създаването на БАН, а един от зам.-председателите на Академията – проф. Васил Николов, ще говори за проучените солници на България.
Ще се отбележат и 150 години от създаването Менделеевата таблица, а интересен факт е, че Менделеев първо вижда организацията на таблицата на сън.
Кои са другите годишнини, които ще бъдат чествани по време на фестивала, какви експерименти на открито ще видим и какъв вкус има една химична вечеря, имаме ли нужда от ваксини, какво представляват те и защо са еволюционен избор, какви са пристрастяванията, в които влизаме неразумно и какво е лечението, както и за още много, много други научни постижения, които са в помощ на човечеството – чуйте в звуковия файл.
Последвайте Радио София и в Instagram. Харесайте и страницата ни във Facebook.В днешното издание на "Форум" седмичните коментатори се спряха на следните теми: 4 организации обявиха бойкот на търговските вериги в страната заради високите цени на хранителните стоки. В деня, когато трябваше да се проведе тази своеобразна протестна акция, една от големите търговски вериги обяви големи промоции. Само символичен ли е..
Липсата на жизненоважни медикаменти са сред основните проблеми на хората с епилепсия в България, обяви Веска Събева, председател на Асоциацията на родители на деца с епилепсия.(АРДЕ) . Организацията отбеляза Световния ден за борба с епилепсията, като представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот". У нас регистър за..
Осем младежки екипа, съставени от 43 младежи от България, Сърбия, Северна Македония и Черна гора , ще представят в Международния младежки център в Перник своите предприемачески идеи за зелени иновации , насочени към устойчивото развитие на въглищните региони на Балканите. Събитието ще се проведе от 16 до 19 февруари в рамките на..
Соларните панели са на фокус в следващото издание на рубриката "Мисли в зелено", която се осъществява между Радио София и Сдружение "Соларна академия - България". Възобновяемите енергийни източници играят все по-голяма роля в домакинствата, осигурявайки устойчиви и енергийно ефективни решения за ежедневието. С нарастващата нужда от намаляване..
В международния Ден за безопасен интернет, който тази година бе отбелязан на 11 февруари, Националният център за безопасен интернет , с главен координатор Асоциация "Родители" , отбеляза 20 години от създаването си. Събитието се състоя под мотото “20 години защита на децата ни в Интернет" в присъствието на експерти от МОН, МВР, ДАЗД, общини..
Нощният транспорт в София остава. Предложението за спиране на част от линиите не събра необходимото мнозинство от 31 гласа в Столичния общински съвет (СОС). Общинските съветници в София прегласуваха днес спирането на две от нощните линии на градския транспорт. Решението беше взето с мнозинство на 16 януари - по предложение на общинските..
На 14 февруари се открива 18-тата Национална изложба "Българска археология 2024", която представя най-добрите постижения на българските археолози през изтеклата година. Изложбата и каталогът към нея проследява най-интересните събития през изминалия археологически сезон. “Това, което може да се види са многобройни находки от най-различни..