Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Втората книга на Николай Терзийски "Хроники на неведомото" е роман за създаването

Снимка: Георги Нейков
След успеха на първия си роман "Отлъчване" (с голямата награда за дебютна проза на Националния литературен конкурс „Южна пролет“), младият автор Николай Терзийски издаде и кани на среща читателите за своята втора книга "Хроники на неведомото".

На Пролетния базар на книгата на 29 май (сряда) след 18 ч. ще можете да вземете автограф (и новата книга, изд. "Жанет 45", 2019)

Идеята на "Хроники на неведомото" дойде при среща с читатели и представяне на "Отлъчване" – разказа пред Радио София Николай Терзийски. – При тези срещи се създава топла атмосфера, взаимно се зареждаме. Аз не чакам вдъхновението. То е налице още с възникването на идеята. Книгата сама тръгва да се пише.

Първоначално Терзийски не е възнамерявал да пише сложна книга – като структура, като преплитане на различните съдби на героите и голям времеви обхват. В крайна сметка се получил голям и сложен роман.

Книгата има допирни точки с "Отлъчване", но не е нейно продължение.

Докато в първата книга героите следваха съдбите си и това, което им е предначертано, в "Хроники…“ те по-скоро успяват да преодолеят проклятията си.

Романът започва с едно случайно убийство на дете в Родопите през ХVІІІ  век и след това тръгва по следите на кръвта. На кръвта на убийците, на техните деца и внуци, проследява ги през времето и историята на България. Стига се до спасяване на друго дете, до появата на дете спасител…

Действието се развива в утопично село, в София, в Чикаго…
Една от частите на книгата е в жанра на антиутопията, през 2088 г. – три века след първия момент-събитие, където и когато хората са превърнали света в едно неочаквано място.

Това е роман за създаването. За зачатието като един магичен, неведом акт, като нещо, което не познаваме изцяло. И създаването на изкуството, което също човек не познава напълно като процес…
Именно децата е обединяващото, общото между историите, героите и времето.

"Хроники на неведомото" вече е представяна пред читателска публика в някои градове. Поканата за срещата утре вечер остава. Възползвайте се.

Чуйте целия разговор на Гергана Пейкова с Николай Терзийски.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Зала

Изборните протоколи на 3 МИР ще се предават на 2 места в София

В края на изборния ден в София протоколите и изборните книжа ще се предават на две места. В "Арена - София" - за 23-ти и 25-и многомандатни избирателни райони и в "Асикс - Арена" - за 24-ти многомандатен избирателен район. Заради гласуването за Европейски и за Български парламент очакването е процесът по предаване на протоколите да забави..

публикувано на 09.06.24 в 07:21

Изборите за национален и за европейски парламент започнаха в цяла България

Днес България отново гласува. Този път за национален и за европейски парламент. Гласуването отново ще е с машини и с хартиени бюлетини , като номерата на партиите са еднакви и за двата вида избори. Изборният ден започна в 7.00 часа и ще приключи в 20.00 часа. Ако пред секциите има още желаещи, те ще могат да гласуват, но не по-късно от 21.00 часа...

публикувано на 09.06.24 в 07:06

Историята оживява - професор Иван Дуйчев - хроника първа

Мъдрите хора казват “Познаването на историята е ключът към доброто бъдеще за един народ.”  А когато говорим за българската история през вековете, има една личност, която излъчва светлина в тъмата и ни дава самочувствие. Тази личност е професор Иван Дуйчев.  За неговите живот и работа ще ни сподели друг дългогодишен учен, филолог, експерт в..

публикувано на 08.06.24 в 16:00

Софийски разкази - София в минало време

Виктор Топалов за изложбата с фотографии от периода 1910-1915 г.: Разказът започва със сградата-домакин на събитието и хората,и историите около култовите сгради, останали и до днес. Коя е точната година на започването на строежа на Халите, каква е връзката им с Айфеловата кула, какво и къде е бил "Слугинския пазар" и каква е ролята му за получаване на..

публикувано на 08.06.24 в 15:00

Илюстрации и графики в неконвенционална форма

Започна поредното четвърто издание на Фестивал на илюстрацията и графиката. Говорим с Васил Владимиров от организацията на ФИГ: "Това е и съкращение на фигура, но тази година се заиграваме с мъглата. Обръщаме внимание на размитите граници между фигуративното и абстрактното. Темата не ограничава авторите, но им дава посока. Участниците хем се вписват в..

публикувано на 08.06.24 в 11:45

Модата е визия, концепт, начин на мислене, емоция

Специалност „Моден дизайн“ на НХА в София и Филиала ѝ в Бургас представя дипломно ревю на студентите от Випуск 2024 година, на тема: „Трансформация“.  Проф. Д-р Яна Костадинова - р-л на катедра Моден дизайн в НХА,  проф. Майа Богданова и доц.Александър Гергинов ни въвеждат в събитието: На 13 юни представяме ревюто "Трансформация". Не беше лесно,..

публикувано на 08.06.24 в 11:10

Бяхме млади, стигнахме до дъното на най-дълбоката пещера тогава

40 години от българския подземен Еверест. Красимир Петков, спелеолог, за премиерата на филма за събитието: "Това беше експедиция в пещерата Жан Бернар в Савойските Алпи. Тогава бе най-дълбоката пропаст в света. Бяхме млади, стигнахме до дъното, снимахме чисто любителски филм. 1358 м бе дъното. В момента е седма в света. Спелеологията е изследване на..

публикувано на 08.06.24 в 10:06