Изборите за членове на Европейския парламент вече приключиха, окончателните резултатите са ясни почти навсякъде в Eвросъюза, и все по-ярко започва да се поставя въпросът каква политика ще прокарват бъдещите ни представители в Европа. По темата, в студиото на Радио София, разсъждаваха студенти в специалност "Европеистика" на СУ "Св.Климент Охридски".
Според Александра Ваковска, на тези избори не би трябвало да има печеливши и губещи. Защото: "печеливши са гражданите, които са излезли и са гласували, и които правят промяната". Александра очаква в бъдещия Eвропарламент да има по-добро сътрудничество между представителите на отделните политически фракции, за да може Европа да стане още по-силна и по-демократична. В същото време студентката не смята, че новите евродепутати ще променят досегашните "две скорости" на Европейския съюз. Логиката на нейните разсъждения е в разбирането, че "Европа на две скорости дава време на страните в периферията да достигнат възможностите на тези в ядрото, защото различията между тях няма как да бъдат преодолени изведнъж".
Росица Лилова, също студент по "Европеистика" в СУ "Св. Климент Охридски", каза, че разпрeделението по политически групи в Европейския парламент ще покаже в каква посока ще върви Европа оттук-нататък.
- С пускането на бюлетината, вие какво послание оставихте в мислите и действията си?
Александра Ваковска: "Аз оставих призив за Еворпа на младите, Европа на можещите, Европа на демократите".
Росица Лилова: "Аз пък оставих посланието за една Европа, която не обръща гръб на постиженията, направени досега, не се връща, а върви напред и продължава да се развива обединена и силна в интерес на своите граждани".
- Кои са по-важните постижения на стария европарламент, какво трябва да довърши новият и - какви трябва да са приоритетите?
Александра Ваковска: "Постиженията на ЕП са много, но едно от най-големите, може би, е в областта на околната среда, с приетата директива за депонирането на отпадъците, взето на 30 май 2018 г. Според мен, в страните в периферията на ЕС тази директива по-трудно се налага, но с времето и това ще стане. Друго постижение е, че в присъединителния процес всяка държава приема общата законодателна рамка на ЕС".
Росица Лилова: "Двойният стандарт при храните е едно от добрите решения на предходния Европейски парламент. Сега трябва да се продължи работата по т.нар. пакет "Мобилност", в който и България се припозна. Новите ни евродепутати трябва да довършат своята мисия за защита на интереса на българските превозвачи. Друго предложение, което трябва да се гласува, е за европейската армия".
Александра Ваковска: "Всъщност, едно от постиженията на миналия парламент е гласуването да се отделят средства в европейския бюджет за армия. Досега таково нещо не беше правено. Отделянето на средства е стъпка към създаването на обща европейска армия, добро начало към по-добра защита на европейския континент. Въпросът, който, може би, стои пред новия ЕП, се състои и в това как да разберем по-добре Европейския съюз, как да не го приемаме само като източник на парични фондове, а повече като дух, култура, изкуство. Смятам за важно да приемем приемем, че ние сме нещо повече от една структура, ние сме едно семейство".
Изключителна клавирна педагожка - личност, родена да дарява знание. Виртуозна пианистка, която впечатлява с талант, техника и отношение. Прави го със замах, както в родината си, така и из цяла Европа. Тя се казва професор Панка Пелишек. С разказ за нейния 90-годишен път откриваме поредицата “Историята оживява” за Новата 2025-а година: Слушаме..
Имало ли е примитивни пивоварници в София преди фабриката на братя Прошек? По колко бурета дневно се е пило в София? Кои поети и писатели са били сред посетителите на "Дълбок зимник" и какво е свързвало кръчмата с пивоварната? Освен отговори на тези основни въпроси, напомняме и другите дела на двамата братя и кой от тях е бил личен приятел на Левски -..
Фестивалът „Сурва“ гостува в Борисовата градина на 5 януари. Подробностите от заместник-кмета на община Перник Стефан Кръстев и Борис Радев: "Очакваме да доставим голяма радост с шест от най-награждаваните групи на "Сурва Перник". Те са от област Перник, три са от община "Перник", като две от групите са носители на най-голямата награда "Златната..
СВОБОДНА ЗОНА - Гледна точка , изложба,организирана с благодарност към проф. Иван Кирков. Представя ни я Валентин Щинков: "За 4-5 поредна година организираме това събитие за човека-явление в българската действителност. Няма нещо в сферата на изкуствата, с която да не се е занимавал. Филип Зидаров го нарича "необходимият художник" - дава сили на..
Росица Кратункова представя акцията за достъп до хигиена на 5 януари 2025 г. от 11 ч, пред Дома на Киното, организирана от Фондация „За Надежда" : "Това е второ събитие, решихме, че трябва да продължи натиска. Работим с хора, загубили дома си. Разбрахме, че в София няма място с достъп до баня. Някои ходят до Панчарево, но няма решение в..
За поредна година има историческа възстановка по повод Освобождението на София в Северния парк - разказва ни я д оц. д-р инж.Георги Маринов: "Миналата година имаше хиляди хора. Пресъздаваме символичните действия на воденето на една битка - разузнаване, разпит на пленените, артилерийска подготовка, имаме 6 оръдия, които ще използваме. показваме..
За да не се отказваме бързо от планираното за започващата година, е важно да си поставим не само голямата цел, но и по-малките задачи, стъпките, които да ни доведат до нея. Това коментира пред БНР-Радио София Михаела Ангелова, психолог и семеен терапевт . "Слонът се яде на малки хапки" Иначе голямата цел може да ни уплаши,..