Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Даниела Валдемар - от Балчик, през София до Кондофрей

Как се отглеждат яребици и фазани на 40 минути от София

Започваме с историите от село Кондофрей, където спря пътуващото ни неделно "Радиокафе". На 40 минути от София, на 16 километра от Радомир, до селото, кръстено на белгийския благородник Конт (тоест граф) дьо Фрей, се намира най-голоямата в България ферма или по-точно казано, дивечовъдна станция за яребици и фазани. Гостува ни дамата, която е един от управителите, името й е Даниела Валдемар. Всъщност Валдемар е името на баща й, който е имал за кръстник немец. Но това е друга история.

Даниела е родена на морето (в Балчик), където татко й е изпратен на работа, когато е 12-годишна, семейството се връща в София. А сега, от 5 години, живее със семейството си в Кондофрей и всички се занимват с фермата. Причината - липсата на добри работници. Затова се захващат сами да правят всичко. В работата си включва и двамата си синове - така се научават на труд и че не всичко "идва наготово".

Даниела ВалдемарНо за фермата - тя съществува от 1997 година, в момента отглеждат по 6000 от яребиците и фазаните на година. Иначе капацитетът е за по 10 хиляди. Работят по заявки, с всички ловни дружинки в страната, но и с хора, които си купуват фазани "за колорит". Оказва се , че яребицата е по-трудна за гледане, докато фазанът е доста непретенциозен. "За яребицата периодът до едномесечна везраст е ключов - ако не се отглеждат правилно, много от тях умират. Тогава има различни ваксини, дават им се витамини - защото не е като в природата, сами да си ги набавят, хранят се със специален фураж" - изрежда Даниела Валдемар.

Не сме свикнали много да поглеждаме насам, към тази част от България, а е много красиво - вмятам аз. "Даже прекалено!" - възкликва гостенката ни и добавя, че въздухът е чист, има простор, не е презастроено. "Далеч сме от градовете и това е добре", смята тя. От София с новите магистрали стигат до Кондофрей за има-няма  40 минути - двойно повече са й били необходими, докато е живеела в центъра на София, а синът й е учел в Банкя.

Така че, ако решите да преокриете региона, разходете се и до тази ферма - добър пример за предприемчивост, с лека нотка на екзотика.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Арман Бабикян и Георги Проданов

"Форум", 09.01.25: Да имаме правителство, но какво?

Продължава седмицата, в която анализатори във "Форум" правят равносметка на 2024-та и споделят очакванията си за 2025 година. Арман Бабикян, пиар експерт и Георги Проданов, политолог днес коментираха какво се случва в момента и какви биха били последствията при възможните изходи от продължаващите преговори за редовно..

публикувано на 09.01.25 в 18:28
Карлос Контрера

Карлос Контрера: Да мислим за подобряване на обслужването там, където е огромният пътникопоток

Заради неефективност на нощния градски транспорт в София Карлос Контрера е предложил съкращаване на линии още през март 2024 година, съобщи пред БНР самият той. Контрера е общински съветник трети мандат и е зам.-председател на Комисията по транспорт в СОС. В доклад (с Ваня Григорова) той се предлага да бъдат спрени две от линиите на нощния..

публикувано на 09.01.25 в 16:57
Енчо Господинов

Една от най-големите беди на нашето време е ерозията на международното хуманитарно право

Ако трябва да търсим в американската съвременна политика два персонажа, които са диаметрално противоположни - това са Джими Картър и Доналд Тръмп, който след около седмица ще влезе в Овалния кабинет. Това заяви журналистът Енчо Господинов в ефира на Радио София. Той разказа, че е бил 27-годишен репортер, когато Джими Картър полага клетва като 39-ия..

публикувано на 09.01.25 в 16:41
Светлозар Петров

Забавяне на ръста на безработицата и на инфлацията се очаква през 2025 година

Началото на годината традиционно е време за анализи и прогнози. Обръщаме поглед към пазара на труда.  Какъв беше той през 2024-та и какви са прогнозите за 2025-а? Обявите за работа, заетостта, цената на труда  - търсенето и предлагането в различните сектори, как технологиите оформят и влияят на начина, по който работят и се развиват компаниите...

публикувано на 09.01.25 в 16:41
Богомил Николов

Богомил Николов: Внимавайте с качеството при преработените храни

Стремежът към поевтиняване е общ знаменател за много хранителни стоки и продукти , които през последните месеци и години видимо са влошили качеството си. Това обикновено става там, където технологиите позволяват използването на евтини заместители . Това коментира пред БНР-Радио София Богомил Николов от Асоциацията на активните..

публикувано на 09.01.25 в 15:50
Борис Бонев

Борис Бонев: Да развиваме системата на обществения транспорт в София, не да я съсипваме

Дали ще бъдат спрени две от линиите на нощния градски транспорт - N3 и N4, а другите две - N1 и N2 ще обслужват пътници само в петък и събота, ще реши Столичният общински съвет на следващото си заседание (16 януари), ако предложението в доклада на Ваня Григорова и на Карлос Контрера бъде прието. Противници на "орязването" на нощните..

публикувано на 09.01.25 в 15:33

Лицата на нощна София ще събере едноименна фотографска изложба

“Лицата на нощна София“ - така е озаглавена предстоящата изложба, за която разказа в предаването “Радиокафе“ музикалният журналист и фотограф Иваничка Кючукова. “Лицата на София и на музиката са важно нещо за мен, но те са важни и за самия град“, отбелязва тя и допълва, че в нейното ежедневие често среща различните лица на София - публиката и..

публикувано на 09.01.25 в 14:41