Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Лятото в планината на една софийска ръка разстояние

Витоша е най-посещаваната защитена територия в България
Снимка: БГНЕС
Човекът близо до природата - това е линията, която ще следваме в днешното предаване “Радиоприемница”. В предаването днес ще говорим за туристическите места, които можем да посетим, и пътеките, които водят до тайните на планината, която е защитена територия и това предполага хармония между нас и околната среда.

Витоша е не само на столичани, но близостта до София предполага по-голям брой туристи от столицата. Много чужденци имат интерес към природния парк, казва инж. Юлия Михайлова от дирекция Природен парк “Витоша”. От друга страна близостта на планината до двумилионната столица предполага огромен брой посетители и Витоша е най-посещаваната защитена територия в страната (с 3.5 млн. посетители годишно). Планината всъщност е най-старият природен парк на Балканите.

Отпадъците в последните години намаляват. Чистотата на планината зависи от възпитанието на посетителите, защото по пътеките, за разлика от хотелите и почивните станции, кошчета няма и всеки трябва да отнесе отпадъците си със себе си. Културата на посетителите се забелязва, че е променена в положителна посока, отбелязва Михайлова. С отпадъците в планината се справят, чрез доброволци. През летния сезон е важно да се спазват противопожарните мерки.

На Витоша се намира и детският екостационар “Бели брези”, изграден в едноименната местност. Той е създаден по европроект “Опазване на традиционните строителни техники, използвани в България”. Стационарът отвори врати през 2012 г. Беше обявен за сграда на годината за 2013 г. в секцията “Зелена архитектура”, защото е много красива. Изградена е само с естествени материали - камък, глина и дърво и доби голяма популярност поради това, че има организирани посещения и заради близостта до столицата, коментира инж. Галя Хаджиева от дирекция Природен парк “Витоша”. В екостационара децата се запознават с работата на лесовъдите, изучават различни дървета и горските обитатели.

В природния парк има и два музея - на мечката и совата, изградени през 2004 г. Музеят на мечката се намира преди Дендрариума и е построен на мястото на съществувал в миналото пътен кантон. Музеят на совата първоначално се е намирал в местността Ветровала, но тя не е много посещавана през лятото и са го преместили в близост до екостационар “Бели брези”. В момента обаче музеят е затворен и експозицията му е преместена в детския екостационар. Двата музея са много посещавани. Започват работа от 1 юни и са отворени до 30 септември, всеки почивен ден от 10.00 до 16.00 ч.
Планината и основните туристически обекти, разположени там, са достъпни за хора с увреждания чрез двата лифта, има и автобусни линии - 66, 63, както и зелени линии за пешеходци и за велосипедисти.

От дирекцията на Природен парк “Витоша” са изпълнили три европроекта по ОП ”Околна среда”, коментира инж. Хаджиева. От миналата година се изпълнява и проект за възстановяване и поддържане на приоритетни местообитания и видове на територията на ПП “Витоша”. Основните дейности по проекта са три.

Първата дейност е подобряване на природозащитното състояние на торфищните комплекси - на Витоша има  два резервата Бистришко и Торфено бранище. На Торфено бранище се съхранява най-значителният комплекс от високопланински торфища и в него образуването на торф е започнало още преди 1500 г. Днес торфената покривка на места достига 2 метра.

Втората дейност е подобряване на природозащитното състояние на природните местообитания на буковите гори и смесените гори в близост до Боянския водопад, като тук се предвижда изграждане на специална инфраструктура, която да отвежда хората до водопада без да пречат на природата, ще бъдат създадени и кътове за отдих.

Третата дейност е подобряване на състоянието на популацията на няколко вида птици - пернатоногата кукумявка, бухал, орел змияр, скален орел, осояд, черен щъркел и белоопашатия мишелов.
Преди няколко години ПП “Витоша” започна кампания за осиновяване на алеи и различни обекти, разположени в парка. Вече има и 25 осиновителя, които се грижат за инфраструктурата по тези алеи.

Има и голяма дарителска кампания, чиято основна цел е да се осигури достъпна среда в парка по проект “Витоша достъпна за всички”. Към днешна дата има вече реализирани три площадки в местността Игликина поляна.
Тази година ще се проведе и пешеходен поклоннически поход “Светият път”, посветен на 550 г. от връщане на мощите на Св. Йоан Рилски от Велико Търново в Рилския манастир и през последната седмица походът ще премине през ПП “Витоша”.

Последвайте Радио София и в Instagram. Харесайте и страницата ни във Facebook.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Законодателният акт за изкуствен интелект на ЕС и бъдещето на технологичните компании

Повече от месец на територията на Европейския съюз са в сила нови правила, свързани с изкуствения интелект. Причината – прилагането на вече приетия законодателен акт за ИИ, който поставя на първо място правата на европейските граждани. Извън фокуса остава ефекта, който се постига върху фирмите и по конкретно софтуерните компании. Пред Радио..

публикувано на 05.07.24 в 18:15
Георги Проданов

Георги Проданов: Политическите партии все повече се откъсват от действителността

Политическите партии все повече се откъсват от действителността. Така обобщи пред Радио София събитията от изминалата седмица политологът и преподавател в НБУ Георги Проданов. „Имам предвид концентрирането върху не толкова политика, а математика, ако щете – колко депутати са необходими, за да мине едно правителство на малцинството, колко..

публикувано на 05.07.24 в 15:47

С над 30% се увеличават разходите на НОИ за болнични

Разходите на Националния осигурителен институт за болнични се увеличават с малко над 30%, съобщиха от Института. Причината е нарастване с 15 на сто на броя на боледувалите, както и увеличаване на доходите на осигурените. През първото тримесечие на тази година изплатените суми по болнични листове нарастват с близо 70 млн. лева спрямо същия..

публикувано на 05.07.24 в 13:25

Дигиталният маркетинг и инфлуенсърството

Етиен Янев е дигитален маркетолог с над 12-годишен опит, включващ работа със стартъпи и B2B компании. Преподава в основната програма на Softuni Digital, както и в най-големия студентски кампус за предприемачество в света - RANEPA International. Автор е на обучителната Facebook общност - Дигитален маркетинг за предприемачи. Част е и от Асоциацията..

публикувано на 05.07.24 в 13:05

Да напишеш есе

Книга с особено подходящо заглавие за обществено-политическата действителност, макар и по предмета си на изследване да е рязко отдалечена от нея, вече може да бъде намерена на книжния пазар. Сборникът "Вслушвания" на писателя, литературен критик и журналист Митко Новков съдържа няколко културологични и литературоведски есета продукт на..

публикувано на 05.07.24 в 12:25

"Безцветните зелени идеи яростно спят" казва със своята изложба Наталия Йорданова

Наталия Йорданова (1991) е интердисциплинарна визуална художничка, родена в София и базирана в Амстердам. Като част от постоянно развиващото се търсене на възможни светове и широкото използване на спекулация, артистичната практика на Наталия е проекция за бъдещето, субективен синтез и материално предложение за това, което определя настоящия..

публикувано на 05.07.24 в 12:10