Въпреки че нараства броят на учениците, които пишат текст на последната задача на държавния зрелостен изпит по БЕЛ, все още има и такива, които само преписват зададения текст. Намалява и броят на зрелостниците, които се справят с резюметата. Тези изводи само открояват проблема с функционалната неграмотност сред българските деца.
Евгения Костадинова, директор на Дирекция „Съдържание на предучилищното и училищното образование“ в МОН подчерта, че трябва да се внимава със сравнението с миналогодишните резултати.
В тазгодишната 23 поредна изпитна сесия, средната оценка на зрелостниците от матурата по БЕЛ е добър 4.06. На втория държавен зрелостен изпит, обобщаващ 13-те предмети, по които можеха да се явят учениците, оценката е добър 4.67, каза зам.-министърът на образованието и науката Таня Михайлова.
Данните на МОН показват още, че през тази година със 100 точки са 226 зрелостници, а през 2018 г. са били 215. През миналата година четирима зрелостници са имали 0 точки, а сега са 29 ученици. С по две пълни шестици пък са 17 зрелостници, докато през 2018 г. са били 59. С по две отлични оценки са 3065 зрелостници, а през миналата година са били - 5178.
Сред училищата с най-добър резултат от изпита по БЕЛ отново се нареждат тези от столицата, като в челната десятка се включват и от Пловдив и Варна. В топ 3 са 91 НЕГ „Проф.Константин Гълъбов“, 73 СУПЧЕ „Владислав Граматик“ и 164 ГПИЕ „Мигел де Сервантес“.
Сред тези с най-добър резултат по втория държавен зрелостен изпит, обаче, има изненада - това е СУ „Христо Ботев“ в смолянското село Чепинци, чиито ученици са постигнали среден успех от 5,66. От министерството посочиха, че резултатите се дължат на последователната работа на учителя по “Биология и здравно образование” от последните 10 г., тъй като повечето от зрелостниците са избрали да се явят на втората матура именно по тази предмет.
Чуйте подробностите в звуковия файл.
Последвайте Радио София и в Instagram. Харесайте и страницата ни във Facebook.
Специалният приз „Рицар на истината”, който се връчва от Българския хелзинкски комитет и е част от наградите “Човек на годината”, беше присъден на Антикорупционен фонд поради приноса им в изобличаването на действията и бездействията на прокуратурата по разследването „Осемте джуджета“ и за дългогодишната си дейност по осветляване на мащабни корупционни..
Фалшива Фейсбук страница, използваща логото на Софийския зоопарк предлага неправомерни промоции, томболи и награди, включващи плюшени играчки и разходки с гид. За това сигнализираха пред "Хоризонт" от зоопарка. Оттам подчертават, че фициалната им страница е "Зоологическа градина-София/Sofia Zoo" и тя не предлага подобни услуги ...
Не се знае кога точно ще приеме България еврото. Това е събитие, за което сме в някакво очакване, но нямаме все още никаква сигурност за него. Ако гледаме практиката в други държави, които са минали през този етап, то се вижда, че цените продължават да растат . Това посочи в “Събуди се, София” Ирена Перфанова , член на борда на директорите на..
Легендарната треньорка по художествена гимнастика и хореографка Нешка Робева се сбогува с публиката с последния си спектакъл "Шампионите", който бе представен пред зрителите в Зала 1 на НДК, съобщава БГНЕС. "Шампионът се ражда! Шампионът не е привилегия на спорта. Шампионът няма възраст - той е вечен. Както е вечен човешкият стремеж към върховете:..
Положеният труд по време на официални празници се заплаща с минимум двойно увеличение. За това информират от пресцентъра на изпълнителна агенция "Главна инспекция по труда". По повод предстоящите празнични дни от агенцията припомнят, че положеният труд по време на официални празници се заплаща с минимум двойно увеличение. Ако трудът е и извънреден,..
През днешния ден времето над по-голямата част от страната ще се изясни. В Северна България ще продължи да духа слаб и умерен западен вятър. В южните райони вятърът ще отслабне. Минималните температури ще бъдат между минус 3° и 2°, за София - около минус 3°, съобщават от Националния институт по метеорология и хидрология. В западните и централните..
С научна конференция днес бе отбелязана 120-годишнината на музейно дело в Етрополе. В нея специалисти, историци, университетски учени изнесоха интересни доклади и презентации, свързани с миналото на този край, присъствието на града в османски документи, образованието и архитектурното и културно-историческо наследство, разказа пред..