Александровска болница съвместно с онлайн платформата "Портал на пациента" продължават стартиралата през миналата година кампания за профилактика на внезапната сърдечна смърт„За всеки един удар на сърцето“.
В рамките на инициативата, от днес до края на седмицата (от 8.00ч. до 16.00 ч.) в Центъра за електрокардиостимулация към Кардиологичната клиника на болницата се провеждат безплатни профилактични прегледи.
Направления по НЗОК не се изискват, но е необходима предварително записване на тел. 02/ 9230 339.
От прегледите могат да се възползват и пациенти с ритъмни нарушения, рецидивиращо предсърдно мъждене, камерна тахикардия и сърдечна недостатъчност, които се нуждаят от имплантация на кардиостимулиращо устройство.
На специален щанд студенти медици раздават информационни материали за риска и превенцията на сърдечно-съдовите инциденти.
Над 70 000 българи годишно умират от сърдечно-съдови заболявания, като 70% от фаталните случаи са причинени от внезапна сърдечна смърт. По този показател страната ни е на първо място в ЕС, посочват специалистите от Александровска болница.
Информираността за тези заболявания е недостатъчна, а често те могат да преминат и без симптоми, коментира пред Радио София доц. д-р Кирил Карамфилов, началник на Отделението по инвазивна кардиология.
При близо половината от пациентите в риск сърдечният инцидент може да бъде предотвратен с поставянето на кардиовертер дефибрилатор - специално устройство, което следи сърдечния ритъм и спасява живота при настъпване на тежка аритмия. У нас обаче пациентите трябва да доплащат за интервенцията от 2500 до 5000 лева, защото НЗОК финансира частично имплантирането на устройството на част от пациентите, които вече са преживели внезапна сърдечна смърт, за да се предотврати повторен инцидент.
Още за симптомите, за тежестта на ритъмните нарушения и за поставянето на кардиовертер дефибрилатор - очаквайте в интервю с доц. Кирил Карамфилов в предаването "Часът на здравето" в неделя след 9:00 ч.
Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..
Най-старият киносалон в България е “Модерен театър” (известно и като "Цанко Церковски" след 9 септември). Слушаме откъси от рекламен текст за откриването на Кино “Модерен театър”, както и откъси от спомените на Георги Каназирски - Верин за първия кинематограф в София и за първата кръчма, обърната в кино преди създаването на Кино “Модерен театър” в 1908...
Кристина и Михаил Белчеви са заедно от 42 години, а са се разделяли за не повече от четири дни. Животът им е споделена нежност, изпята любов и музика, която докосва струните на душата. И предопределеност свише. Криси чува песента на Лили Иванова “Самота” по текст на Мишо ден преди да се запознаят и си казва „Къде ли са тези сантиментални мъже, които..
„Самотният зрител“ – огледало на обществото ли са новите сериали? Още по темата с Йосиф Аструков , Институт за изследване на изкуствата - БАН: "Темите не са нови, датират още от ТВ - хората са седнали заедно и гледат. Сега всеки се разцепва на малки екрани. Ако гледаш комедия и не ви е смешна, а цялата зала се тресе, и на теб ти става смешно...
Пускането на ИИ “DEEP SEEK” доведе до неочаквани реакции и събития – ЗАЩО? Постига ли се наистина революция с този модел и повдига ли нови въпроси за надпреварата в разработването на технологията? Събеседник по темата ни е д-р Димитър Димитров, част от Института „INSAIT” към СУ „Св. Климент Охридски“: “DEEP SEEK” е модел за разсъждение,..
Графичният роман „Mаус“ на Арт Спигелман излиза за пръв път на български език. Представя ни го неговият преводач - Владимир Полеганов: "Комиксът е подценявана област на изкуството - смята се за явно популярна. Но чрез неочакваната форма се разказва история, която се говори и възприема много трудно. Авторът бавно е осъзнавал какво е да си син на..
В петък водещият Лъчезар Христов и гостите тази седмица Георги Захариев – основател на Finance Academy, и Алексей Пампоров - социолог от Института по философия и социология при БАН, обобщиха всички теми от седмицата и коментираха в добавка: Държавната администрация и това какво се очаква от тях - бюджет, ефективност; Презастрояването в София..