Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

След "Анна и планината" излиза "Дарът"

Вторият роман на Невена Митрополитска търси своите читатели

| обновено на 18.06.19 в 15:28
Невена живее във френска Канада (по-точно в Монреал) вече 17 години. Детството ѝ преминава в Пловдив, после – в София, тук е завършила руска и английска филология, работила  като журналист в печатни медии, превеждала е книги. Откакто е в Монреал, животът ѝ продължава да е все сред книги - поредното висше образование, този път свързано с библиотеките, работа по различни проекти. Съпругът ѝ е университетски преподавател (също българин), има четири деца. Първата си книга написва преди 5 години, озаглавена е "Анна и планината", издадена е през 2015 г. от Жанет 45. Оценена е високо от критика и читатели, а сред българите в Канада предизвиква истински фурор. Но докато действието там преминава от двете страни на океана, в новия роман на Невена Митрополитска всичко се случва в България. Тя самата сега е тук за неговото представяне - първо в София, после на Пловдив чете, накрая - в Стара Загора. Междувременно успява да гостува на сутрешното ни Радиокафе и да разкаже за четирите линии, които се преплитат в книгата, за деликатната, но актуална основна тема, свързана с инвитро процедурите и с една грешка, която променя живота на главните герои.

На корицата на книгата се загатва за балетно изкуство и оттук тръгва разговорът ни с Невена Митрополитска. Оказва се, че една от основните героини е именно балерина. Както и преди Анна и планината, така и преди Дарът, Невена прави много детайлни проучвания, така стига и до света на балета (а сега при представянията на книгата в Пловдив и Стара Загора водещата се оказва именно... балерина).

Невена се надява, че хората ще харесат книгата и вече е почти готова със следващата, при която тематиката е коренно различна. Иначе е много впечатлена от София, и то в положителен аспект - вижда ѝ се променена, по-европейска, с много събития, креативни и усмихнати хора.

"Може би това е и защото аз гледам с доброжелателност" - допълни тя. Деликатна, склонна да вижда доброто, тя е интересен събеседник, Но книгите ѝ далеч не са само деликатни, напротив, героите са пълнокръвни, историите - богати и многопластови, широкоспектърни. Обича целия процес на създаване на една книга - като се колебае дали любими са ѝ проучванията, интервютата, срещите с хората (които много обича) или раждането на героите. Специално за Дарът, тъй като разказът се редува от името на четиримата главни герои, си имах по една тетрадка за всеки, тъй като са твърде различни и всеки ден нямах търпение да свърши денят ми, за да мога вечерта да се потопя в техния свят. На молбата ми да довърши фразата прочете Дарът, защото..., тя семпло добавя ... защото може би ще намерите себе си.

Чуйте разговора.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Арман Бабикян и Георги Проданов

"Форум", 09.01.25: Да имаме правителство, но какво?

Продължава седмицата, в която анализатори във "Форум" правят равносметка на 2024-та и споделят очакванията си за 2025 година. Арман Бабикян, пиар експерт и Георги Проданов, политолог днес коментираха какво се случва в момента и какви биха били последствията при възможните изходи от продължаващите преговори за редовно..

публикувано на 09.01.25 в 18:28
Карлос Контрера

Карлос Контрера: Да мислим за подобряване на обслужването там, където е огромният пътникопоток

Заради неефективност на нощния градски транспорт в София Карлос Контрера е предложил съкращаване на линии още през март 2024 година, съобщи пред БНР самият той. Контрера е общински съветник трети мандат и е зам.-председател на Комисията по транспорт в СОС. В доклад (с Ваня Григорова) той се предлага да бъдат спрени две от линиите на нощния..

публикувано на 09.01.25 в 16:57
Енчо Господинов

Една от най-големите беди на нашето време е ерозията на международното хуманитарно право

Ако трябва да търсим в американската съвременна политика два персонажа, които са диаметрално противоположни - това са Джими Картър и Доналд Тръмп, който след около седмица ще влезе в Овалния кабинет. Това заяви журналистът Енчо Господинов в ефира на Радио София. Той разказа, че е бил 27-годишен репортер, когато Джими Картър полага клетва като 39-ия..

публикувано на 09.01.25 в 16:41
Светлозар Петров

Забавяне на ръста на безработицата и на инфлацията се очаква през 2025 година

Началото на годината традиционно е време за анализи и прогнози. Обръщаме поглед към пазара на труда.  Какъв беше той през 2024-та и какви са прогнозите за 2025-а? Обявите за работа, заетостта, цената на труда  - търсенето и предлагането в различните сектори, как технологиите оформят и влияят на начина, по който работят и се развиват компаниите...

публикувано на 09.01.25 в 16:41
Богомил Николов

Богомил Николов: Внимавайте с качеството при преработените храни

Стремежът към поевтиняване е общ знаменател за много хранителни стоки и продукти , които през последните месеци и години видимо са влошили качеството си. Това обикновено става там, където технологиите позволяват използването на евтини заместители . Това коментира пред БНР-Радио София Богомил Николов от Асоциацията на активните..

публикувано на 09.01.25 в 15:50
Борис Бонев

Борис Бонев: Да развиваме системата на обществения транспорт в София, не да я съсипваме

Дали ще бъдат спрени две от линиите на нощния градски транспорт - N3 и N4, а другите две - N1 и N2 ще обслужват пътници само в петък и събота, ще реши Столичният общински съвет на следващото си заседание (16 януари), ако предложението в доклада на Ваня Григорова и на Карлос Контрера бъде прието. Противници на "орязването" на нощните..

публикувано на 09.01.25 в 15:33

Лицата на нощна София ще събере едноименна фотографска изложба

“Лицата на нощна София“ - така е озаглавена предстоящата изложба, за която разказа в предаването “Радиокафе“ музикалният журналист и фотограф Иваничка Кючукова. “Лицата на София и на музиката са важно нещо за мен, но те са важни и за самия град“, отбелязва тя и допълва, че в нейното ежедневие често среща различните лица на София - публиката и..

публикувано на 09.01.25 в 14:41