Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Иновативният проект „Избягай през познание“ триумфира в "Глобално училище"

Снимка: Българска платформа за международно развитие
Проект за по-ефективно образование с наименованието Escape through knowledge или „Избягай през познание“ спечели първо място в четвъртия ежегоден конкурс "Глобално училище". Зад идеята на иновативния проект стои Геновева Маркова - учител по философски дисциплини и английски език, ръководител на клуба по дебати в 1-о СУ “Пенчо П.Славейков“.

"Всичко започва от училище. Това, което липсва на нашето общество, е гражданското съзнание. Учениците не разбират, защо правата на човека са толкова важни, приемат ги теоретично. Те могат да научат кои са основните човешки права, да ги разпознаят в тест, но не се замислят, че те са нарушавани в действителност. Реших да свържа това, което им е интересно - играта, с наистина важните глобални теми и проблеми. Така дойде идеята за „Избягай през познание". Благодарна съм на цялата колегия от училището за подкрепата и съвместната работа,“ разказа Геновева Маркова.

В тазгодишното издание на конкурса “Глобално училище” взеха участие 51 училища от 33 населени места в страната. Конкурсът се организира от Българската платформа за международно развитие за четвърта поредна година в рамките на Националната конференция за глобално образование.

Йорданка Славчева, Геновева Маркова и Лилия Кръстева - Пеева„Вече 7 поредни години организираме конференцията. Глобалното образование има за цел да допринесе за личностното развитие, като отговори на потребностите на децата и младите хора да развиват социални и граждански компетентности, които да са им полезни в глобалния свят. Отговаря и на потребностите на обществото да подготвя младите граждани да посрещат адекватно предизвикателствата в граждански и политически аспект. Конференцията изгражда устойчив капацитет в българските учители, за да могат да преподават гражданско образование през призмата на глобалните предизвикателства,“ коментира Лилия Кръстева - Пеева от „Център за приобщаващо образование“

1-о СУ, което тази година празнува своя 140 годишен юбилей, също беше отличено с Международната награда на херцога на Единбург. Тя ще даде възможност на учениците практически да се обучават по избран от тях предмет. Програмата включва също пътувания и създаване на нови контакти, които ще бъдат полезни на участниците за тяхното бъдещо образование и кариерно развитие.

Повече за успеха в конкурса "Глобално училище" и приобщаващото образование - в интервюто на Луиза Лазарова с Лилия Кръстева - Пеева от „Център за приобщаващо образование“ и преподавателите от 1-о СУ Геновева Маркова и Йорданка Славчева.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 05.02.25: Рискът от даването на власт в чужди ръце няма да съществува след края на президентския мандат

Коментаторите на тази седмица във "Форум" обсъждаха следните теми: Какви трябва да бъдат приоритетите пред редовното правителство ? Абстрактна ли е темата за съдебната реформа? Когато няма стабилно правителство, държавната администрация прави... нищо. "Хората имат нужда от присъствието на държавата в техния живот, но до определени..

публикувано на 05.02.25 в 18:40
Ангел Стойков

За последните 20 г. са ремонтирани само половината студентски общежития

Какви ремонти на общежития се извършват с днешна дата в столицата и в цялата страна? Води ли това до проблеми с местата за настаняване? Променят ли се и как условията за настаняване в студентските общежития на различните университети? По тези ключови въпроси разговаряхме с председателя на Националното представителство на студентските..

публикувано на 05.02.25 в 18:25

УНСС с нови учебни програми и инициативи през 105-ата си година

Университетът за национално и световно стопанство (УНСС) през 2025-а ще отбележи своята 105-годишнина. Във връзка с честванията са предвидени различни събития. Повече за инициативите, както и за висшето образование у нас, разговаряме с проф. д-р Димитър Димитров – ректор на висшето учебно заведение . Той изтъкна, че за поредна година..

публикувано на 05.02.25 в 17:45

Дали и как биха се вдигнали лихвите по кредитите у нас?

Банките осезателно вдигат лихвите по потребителските заеми . През декември 2024 г. средният лихвен процент на новоотпуснатите левови кредити за домакинствата вече е 10.03%, а с допълнителните такси годишният процент на разходите (ГПР) става 10.68%, сочат данните на БНБ. Ръстът на лихвите по потребителските заеми спрямо предходния месец (ноември)..

публикувано на 05.02.25 в 16:24
Юлиян Петров

Юлиян Петров: Очакваме образованието да е сред приоритетите на кабинета

Вече стана ясно, че учителите са готови на протестни действия , ако не получат обещаното увеличение на възнагражденията. Според колективния трудов договор (КТД) техните възнаграждения трябва да са в размер, равен на 125% от средната брутна заплата за страната . " Не проектираме компромиси . Не сме обсъждали алтернативи. Очакваме да се..

публикувано на 05.02.25 в 15:14

Нинко Кирилов е поетът на февруари в Столичната библиотека

Тази вечер (5 февруари 2025 г.), от 18.30 ч. в Литературния клуб на Столичната библиотека ще гостува Нинко Кирилов в поредицата "Поет на месеца". Той е автор на книги с поезия, проза и драматургия: “Двойници и животни” (2013 г.), “Човек сред хората” (2017 г.), “Три пиеси” (2018 г.), “По-сурово” (2019 г.), “Падане завинаги” (2021 г.), “И други..

публикувано на 05.02.25 в 14:05