Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ралица Енева - боец и майка на победител

В "Моята история на доброто" ви срещнахме с една майка - боец, родила дете, което е победител. 
За да разбере човек колко е силен, първо трябва да се изправи срещу най-големите си слабости. Да премине през драматични битки, да погледне страха директно в очите и да му се усмихне. С широка, искрена и заразяваща усмивка се бори с живота героинята ни Ралица Енева. Горда майка на Радо, детето - боец.

Радо е умно и лъчезарно момче на 8, което от 7 години се бори с коварна болест. Когато е на една годинка, го диагностицират със Спинална мускулна атрофия /СМА/, лекарите му "дават" максимум 7 години живот. С усмивка и размах Радо и неговата слънчева майка разбиват на пух и прах всички прогнози. Оборват очакванията, защото получават огромна подкрепа от познати и непознати. 

Съдбата на Радо отвежда Ралица до интернет платформа, която връща вярата й в доброто. Попада там още в началото на идеята за нея.
Понякога проблемите ни са болезнени - буквално. И в повечето случаи за потушаването им са необходими много пари. Пари, които със средния стандарт у нас трудно можем да съберем. И тогава идва крещящата нужда - някой да ни даде, да помогне, да ни спаси. Това, за жалост, става трудно, защото по природа сме недоверчиви, а и често лъгани. С дейността си, обаче, Ралица изцяло променя нагласите за чиста взаимопомощ у нас. 

При кампаниите има прозрачност. Всяка кампания се проверява, знае се кой събира средства и за какво точно. Знае се колко са събрани и по какъв начин се изхарчени. Вече много хора предпочитат да даряват чрез "HelpKarma" именно заради прозрачността, която осигурява. Много хора, които преди не са дарявали, днес вече го правят.

Светът се променя от имащите нужда от кардинална промяна. Оказва се, че тези хора никак не са малко. А промяната идва от взаимопомощта, която си оказваме, без да чакаме закон и държава. 
Често чуваме, че българинът е егоист. Че се интересува единствено от собствената си угода и пренебрегва чуждите нужди. С обратното убеждение живее героинята ни днес. Ралица Енева преди време получава подкрепа от непознати наши сънародници в борбата на сина ѝ с коварна болест.  Освен средства, им дават надежда.

„Всичко ще бъде наред“ - от тези думи има нужда всеки, чул най-тежката новина, свързана с болестта. От това е имала нужда Ралица, получила го е и днес го казва на всеки, който се обърне към нея и платформата с призив за помощ. 
Трудно е човек да се бори сам. Почти невъзможно дори. Борбата е по-поносима, ако е споделена.

Прозрачността връща вярата на хората. Дава път на мечтите. 
Набирането на средства не е лека задача, защото, за да даряват, хората трябва да имат пълно доверие в дадена кауза. Да виждат прозрачност. Ралица и колегите ѝ активно работят, за да има прозрачност. Има я и резултатите са явни. Помагат и спасяват десетки страдащи деца.

Докато има такива хора и надежда ще има, а цялата история - чуйте в звуковия файл.

Последвайте Радио София и в Instagram. Харесайте и страницата ни във Facebook.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Историята оживява - Радиотеатърът, части 1 и 2

Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът  е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..

публикувано на 01.02.25 в 16:00
Кино “Модерен театър”

Софийски разкази - Кино “Модерен театър”

Най-старият киносалон в България е “Модерен театър” (известно и като "Цанко Церковски" след 9 септември). Слушаме откъси от рекламен текст за откриването на Кино “Модерен театър”, както и откъси от спомените на Георги Каназирски - Верин за първия кинематограф в София и за първата кръчма, обърната в кино преди създаването на Кино “Модерен театър” в 1908...

публикувано на 01.02.25 в 15:00
Михаил и Кристина Белчеви

Адресите на любовта - Михаил и Кристина Белчеви

Кристина и Михаил Белчеви са заедно от 42 години, а са се разделяли за не повече от четири дни. Животът им е споделена нежност, изпята любов и музика, която докосва струните на душата. И предопределеност свише.  Криси чува песента на Лили Иванова “Самота” по текст на Мишо ден преди да се запознаят и си казва „Къде ли са тези сантиментални мъже, които..

публикувано на 01.02.25 в 13:55
Йосиф Аструков

Малките поколения са по-самотни

„Самотният зрител“ – огледало на обществото ли са новите сериали? Още по темата с Йосиф Аструков ,  Институт за изследване на изкуствата - БАН: "Темите не са нови, датират още от ТВ - хората са седнали заедно и гледат. Сега всеки се разцепва на малки екрани. Ако гледаш комедия и не ви е смешна, а цялата зала се тресе, и на теб ти става смешно...

публикувано на 01.02.25 в 11:46

“DEEP SEEK” ще помогне за по-добър BG GPT

Пускането на ИИ “DEEP SEEK” доведе до неочаквани реакции и събития – ЗАЩО?  Постига ли се наистина революция с този модел и повдига ли нови въпроси за надпреварата в разработването на технологията?  Събеседник по темата ни е д-р Димитър Димитров, част от Института „INSAIT” към СУ „Св. Климент Охридски“: “DEEP SEEK” е модел за разсъждение,..

публикувано на 01.02.25 в 10:53
Владимир Полеганов

Автентична емоционална палитра

Графичният роман „Mаус“ на Арт Спигелман  излиза за пръв път на български език. Представя ни го неговият преводач - Владимир Полеганов: "Комиксът е подценявана област на изкуството - смята се за явно популярна. Но чрез неочакваната форма се разказва история, която се говори и възприема много трудно. Авторът бавно е осъзнавал какво е да си син на..

публикувано на 01.02.25 в 10:15

"Форум", 31.01.25: ИИ и следващата технологична революция

В петък водещият Лъчезар Христов и гостите тази седмица  Георги Захариев – основател на Finance Academy, и  Алексей Пампоров - социолог от Института по философия и социология при БАН,  обобщиха всички теми от седмицата и коментираха в добавка: Държавната администрация и това какво се очаква от тях - бюджет, ефективност; Презастрояването в София..

публикувано на 31.01.25 в 18:35