Системата за роботизирана хирургия е на стойност 6 милиона лева. От тях 2 милиона са осигурени от здравното министерство, 2 милиона - от Медицинския университет, останалите - от собствени приходи на Майчин дом.
Новата система ще позволи извършването на безкръвни гинекологични и урологични операции - обясни директорът на Майчин дом проф. д-р Иван Костов. – Машината надгражда човешкия потенциал – движения, очи…
Финансирането на дейностите, които ще се извършват с робота ще бъде чрез НЗОК, което ще се обсъди по време на преговорите за Национален рамков договор за 2020 година. С новата апаратура ще работят и уролози от Александровска болница.
Проф. Костов очаква първите пациенти да могат да бъдат оперирани по клинична пътека на здравната каса поне след около месец.
На тържествения водосвет присъстваха още патриарх Неофит, председателят на парламента Цвета Караянчева, омбудсманът Мая Манолова, кметът на София Йорданка Фандъкова, директори на столични болници и медицински специалисти.
В "Майчин дом" днес беше учредено болнично настоятелство, а сред членовете му са Западноевропейският митрополит Антоний, председателят на парламента, кметът на София и омбудсманът.
Още за възможностите на роботизираната хирургична система ще чуете в предаването "Часът на здравето" в неделя след 9:00 ч.
Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..
Най-старият киносалон в България е “Модерен театър” (известно и като "Цанко Церковски" след 9 септември). Слушаме откъси от рекламен текст за откриването на Кино “Модерен театър”, както и откъси от спомените на Георги Каназирски - Верин за първия кинематограф в София и за първата кръчма, обърната в кино преди създаването на Кино “Модерен театър” в 1908...
Кристина и Михаил Белчеви са заедно от 42 години, а са се разделяли за не повече от четири дни. Животът им е споделена нежност, изпята любов и музика, която докосва струните на душата. И предопределеност свише. Криси чува песента на Лили Иванова “Самота” по текст на Мишо ден преди да се запознаят и си казва „Къде ли са тези сантиментални мъже, които..
„Самотният зрител“ – огледало на обществото ли са новите сериали? Още по темата с Йосиф Аструков , Институт за изследване на изкуствата - БАН: "Темите не са нови, датират още от ТВ - хората са седнали заедно и гледат. Сега всеки се разцепва на малки екрани. Ако гледаш комедия и не ви е смешна, а цялата зала се тресе, и на теб ти става смешно...
Пускането на ИИ “DEEP SEEK” доведе до неочаквани реакции и събития – ЗАЩО? Постига ли се наистина революция с този модел и повдига ли нови въпроси за надпреварата в разработването на технологията? Събеседник по темата ни е д-р Димитър Димитров, част от Института „INSAIT” към СУ „Св. Климент Охридски“: “DEEP SEEK” е модел за разсъждение,..
Графичният роман „Mаус“ на Арт Спигелман излиза за пръв път на български език. Представя ни го неговият преводач - Владимир Полеганов: "Комиксът е подценявана област на изкуството - смята се за явно популярна. Но чрез неочакваната форма се разказва история, която се говори и възприема много трудно. Авторът бавно е осъзнавал какво е да си син на..
В петък водещият Лъчезар Христов и гостите тази седмица Георги Захариев – основател на Finance Academy, и Алексей Пампоров - социолог от Института по философия и социология при БАН, обобщиха всички теми от седмицата и коментираха в добавка: Държавната администрация и това какво се очаква от тях - бюджет, ефективност; Презастрояването в София..