Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Близо 200 паметници на културата в столичния район „Възраждане“ трябва да станат безопасни и да запазят духа и красотата си

За сградите на училищата грижата е на общината, но има проблеми при паметници на културата с много собственици
Снимка: Георги Нейков
Столичният район „Възраждане“ се слави с красиви сгради, но много от тях са стари, на възраст, надхвърляща дори 100 години.

197 от зданията са паметниците на културата и районната община полага усилия да убеди техните собственици да ги поддържа в добро състояние.

Преди два дни при строеж на ул. „Софроний Врачански“ бе срутена съседна сграда, построена през далечната 1910 година. Хубавото е, че подкопаната и съборила се стена е от необитаема част от постройка (не е паметник на културата) и пострадали хора няма.

Инцидентът на ул. „Софроний Врачански“  Снимка: btvКазусът е типичен пример за авария по време на строителство, обясни пред Радио София кметът на район „Възраждане“ Савина Савова. И допълни, че по разпореждане на ДНСК обектът е спрян.

Наскоро пред собственици и представители на етажна собственост на сгради паметници на културата кметът на района и главният архитект на София арх.Здравко Здравков са представили Програмата на Столичната община за опазване паметниците на културата. Тя е разработена от експерти и общински съветници и дава възможност собствениците на такива сгради да кандидатстват пред Столичната община за проект, по който да се възстанови. Едва при наличие на проект може да се търси финансиране.

Наистина много от старите постройки са в недобро състояние, призна Савова. Една от причините за по-трудното поддържане на паметниците на културата е, че често пъти собствениците са много, дори десетки.

На срещите със собственици на такива сгради се дават разяснения, указания и предписания с цел те да бъдат да бъдат безопасни, сигурни и да бъдат възстановени така, че да показват на града това, което носят като културна, историческа и архитектурна стойност.

След 2015 г., когато е подписан Меморандум за сътрудничество между кметовете на София и на 3-ти арондисман на Париж – историческия централен квартал „Маре”, за район „Възраждане“ настъпва нов етап. С помощта на общински програми („Европа“ и „Култура“) е обменен опит с френски специалисти.
От тях българите са приели съвета по всеки случай да се работи конкретно със собствениците, както и да се съобразяват проектите не само като самостоятелна сграда, но и с околното пространство, независимо дали е публично или частна собственост.

В репортажа чуйте повече по темата.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Досю Амуджев

Историята оживява: Досю Амуджев

Днес ще ви разкажем за занаят, изпълнен със знания, специално отношение към детайлите и научен подход.  Това е професията реставратор на книги. А главният герой на историята ни дава пример колко безграничен може да бъде човешкия стремеж за развитие.  Срещаме се с Досю Амуджев. Дълги години познат от предаванията по радиата RFI и Jazz FM, и..

публикувано на 06.07.24 в 16:00

Софийски разкази - Хора и улици. Град като град

Разговорът за предстоящата разходка по Царя с Павлина Делчева - Вежинова.  Събитието  е тук: ."Навремето, по левия тротоар, по посока Орлов мост е вървяла аристокрацията, за простолюдието е бил десният. Може би защото по-хубавите сгради са били отляво. Нашата сегашна разходка ще е по сянката. Започваме от пл. "Батенберг". През 50-те е трябвало да..

публикувано на 06.07.24 в 15:00
Христо Смирненски

Адресите на любовта - Христо Смирненски

За поета, Женя Дюстабанова е „най-нежната муза и най-огнената отрова“ Голямата любов на  „момичето с тъмните бръшлянени очи“, както я нарича в стихотворението „Пролетно писмо“, остава с поета и след смъртта му.  Тя се затваря в себе си,  дълги години пази пълно мълчание за техните чувства и никога не се омъжва. Емоциите им са споделени, но..

публикувано на 06.07.24 в 14:00

Въздушни целувки на всички приятели

Световен ден на целувката е обявен от ООН през 1988 г. Колегите ни от програма "Христо Ботев " подхождат научно по въпроса. Стажант-репортерът ни Надежда Герова пита столичани защо целувката ни прави щастливи: "Знак на близост, може би на обич. Споделяне, приятелство, щастие, радост. Начин да покажеш на партньора си колко го обичаш. Знаеш, че имаш..

публикувано на 06.07.24 в 11:50
Десислава Иванова

Има много красиви, не толкова популярни места

Най-атрактивните летни дестинации с бюджет под 1000 лв. – интервю с травъл влогъра, Десислава Иванова : "Почнах да пътувам преди 10 години, когато не беше толкова популярно. Нямаше толкова полети. Днес бюджетът ми е малко по-висок. Не спирам да пътувам. Има много начини да се пътува бюджетно, с нормален за българин бюджет, всичко е в..

публикувано на 06.07.24 в 10:59

Законодателният акт за изкуствен интелект на ЕС и бъдещето на технологичните компании

Повече от месец на територията на Европейския съюз са в сила нови правила, свързани с изкуствения интелект. Причината – прилагането на вече приетия законодателен акт за ИИ, който поставя на първо място правата на европейските граждани. Извън фокуса остава ефекта, който се постига върху фирмите и по конкретно софтуерните компании. Пред Радио..

публикувано на 05.07.24 в 18:15