Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Аделина Банакиева:

Да помагаме с нещо реално на семействата с болно дете или човек с увреждане

Не говорим за другите, говорим за себе си

Често отказваме да говорим открито за болката, която ни заобикаля. Когато видим просещ човек се обръщаме на другата страна; срещнем ли човек с патерица бързаме да минем пред него, за да не ни бави; мине ли покрай нас майка с инвалидна количка, чукаме на дърво. Отбягваме тези хора, сякаш са различни, сякаш тази съдба си е само тяхна и на нас никога не може да ни се случи. Някои наричат това поведение безразличие, други - малодушие, трети - болест. От третите е героинята ни в "Моята история за доброто". Активен гражданин, който не се страхува ясно да заяви своята обществена позиция. Аделина Банакиева се бори с „болестта“ на нашето съвремие. Не го прави сама, има си екип. Наричат се „Лайкучка“


Аделина и колегите й по убеждение се опитват да помагат на всички. Основно на „невидимите“ майки - майките с болни деца. Онези, които ние предпочитаме да подминем на пътя, да се обърнем да ги огледаме добре, и после бързо да забравим. За достоен живот се бори Аделина. Но не за своя, а за този на безсилните. Онези, на чието място може да застане всеки от нас.

Аделина БанакиеваЗа да имаш очи за чуждите проблеми, първо трябва да имаш сърце да приемеш своите. Хора без грижи няма, но такива, които са готови да съзрат и тези на другите - има. От вторите е Аделина Банакиева. От години се опитва да облекчи ежедневието на социална прослойка, която често пренебрегваме:

Ако искате да помогнете на един човек, може да плащате водата, тока или кабелната телевизия всеки месец в продължение на една година. Това е реалният начин, защото вие пипате този човек, виждате проблемите му и създавате личен контакт. Тези хора не хапят. Да, не е приятен битът им, не е чисто обикновено, не мирише на ароматизатори. Но нищо няма да ви стане, ако отидете там за 15 минути, пиете едно кафе и се срещнете с тези хора и им изразите искрена съпричастност. Защото те имат нужда да общуват със здравите, имат нужда да разберат, че здравите ги приемат.

Нормално или не, необходимостта от взаимопомощ е голяма. Дали ще наречем нуждата на някого „кауза“ или „обща работа“ е без значение, важното е да я приемем като своя и с всеотдайност да я задоволим. Точно както правят Аделина и нейните близки. Те вярват, че единицата е сила и от всеки от нас зависи да живеем в по-добър Свят с по-малко страдащи души.


Последвайте Радио София и в Instagram. Харесайте и страницата ни във Facebook.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Историята оживява - Радиотеатърът, части 1 и 2

Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът  е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..

публикувано на 01.02.25 в 16:00
Кино “Модерен театър”

Софийски разкази - Кино “Модерен театър”

Най-старият киносалон в България е “Модерен театър” (известно и като "Цанко Церковски" след 9 септември). Слушаме откъси от рекламен текст за откриването на Кино “Модерен театър”, както и откъси от спомените на Георги Каназирски - Верин за първия кинематограф в София и за първата кръчма, обърната в кино преди създаването на Кино “Модерен театър” в 1908...

публикувано на 01.02.25 в 15:00
Михаил и Кристина Белчеви

Адресите на любовта - Михаил и Кристина Белчеви

Кристина и Михаил Белчеви са заедно от 42 години, а са се разделяли за не повече от четири дни. Животът им е споделена нежност, изпята любов и музика, която докосва струните на душата. И предопределеност свише.  Криси чува песента на Лили Иванова “Самота” по текст на Мишо ден преди да се запознаят и си казва „Къде ли са тези сантиментални мъже, които..

публикувано на 01.02.25 в 13:55
Йосиф Аструков

Малките поколения са по-самотни

„Самотният зрител“ – огледало на обществото ли са новите сериали? Още по темата с Йосиф Аструков ,  Институт за изследване на изкуствата - БАН: "Темите не са нови, датират още от ТВ - хората са седнали заедно и гледат. Сега всеки се разцепва на малки екрани. Ако гледаш комедия и не ви е смешна, а цялата зала се тресе, и на теб ти става смешно...

публикувано на 01.02.25 в 11:46

“DEEP SEEK” ще помогне за по-добър BG GPT

Пускането на ИИ “DEEP SEEK” доведе до неочаквани реакции и събития – ЗАЩО?  Постига ли се наистина революция с този модел и повдига ли нови въпроси за надпреварата в разработването на технологията?  Събеседник по темата ни е д-р Димитър Димитров, част от Института „INSAIT” към СУ „Св. Климент Охридски“: “DEEP SEEK” е модел за разсъждение,..

публикувано на 01.02.25 в 10:53
Владимир Полеганов

Автентична емоционална палитра

Графичният роман „Mаус“ на Арт Спигелман  излиза за пръв път на български език. Представя ни го неговият преводач - Владимир Полеганов: "Комиксът е подценявана област на изкуството - смята се за явно популярна. Но чрез неочакваната форма се разказва история, която се говори и възприема много трудно. Авторът бавно е осъзнавал какво е да си син на..

публикувано на 01.02.25 в 10:15

"Форум", 31.01.25: ИИ и следващата технологична революция

В петък водещият Лъчезар Христов и гостите тази седмица  Георги Захариев – основател на Finance Academy, и  Алексей Пампоров - социолог от Института по философия и социология при БАН,  обобщиха всички теми от седмицата и коментираха в добавка: Държавната администрация и това какво се очаква от тях - бюджет, ефективност; Презастрояването в София..

публикувано на 31.01.25 в 18:35