Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Студентският живот на едно друго поколение

Иво Иванов
Снимка: личен архив

Повечето от нас са слушали комичните историите на бащите си за казармата. В предаването на Радио София "Студентски град" се пренесохме малко назад във времето, а именно в периода на 80-те. Годините, през които родителите на днешното младо поколение са слушали Майкъл Джексън, "Куин" и "Бекстрийт бойс". Времето, в което учениците са чели „Война и мир“ отначало до край.  И това да слушаш музика от уокмен е било нещо велико... А притежанието на касети, които ние можем да си спомним от нашето детство са били цяло богатство. 

Наш разказвач беше авторът на "Кривата на щастието" Иво Иванов, който с умиление си спомня за студентските си години, за времената на летните студентски лагери. Спомня си за песните с послание, за студентските стачки, а след това за падането на желязната завеса и възможността му да пътува. Затова и той избира Америка - омагьосан  от бийт генерацията и автори като Джак Керуак, Уилям Бъроуз, Кен Киси и други. Мечтае да открие тяхната Америка - мястото, което е вдъхновило самите тях, и така пътуването става религия за самия него. Обича да общува и да се среща с нови хора и с техните истории. Според него всеки човек има уникална история, която може да помогне на някой друг. 

За разлика от други мнения, според Иво сегашните студенти не са по-глупави от предишните, дори напротив, сега студентите са с по-голяма обща култура и имат повече възможности.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Софийски разкази - Тръпковата галерия

В края на 1907 е открита първата самостоятелна изложба на Тръпко Василев - маслени бои от София. Изказват се противоположни мнения. Елисавета Консулова-Вазова и Александър Божинов са сред носителите им. В спомените на самия Тръпко, има търговски успех. Преди първата му изложба, работи като бояджия - попада на прочути клиенти, като д-р Васил Радославов и..

публикувано на 09.08.25 в 16:00

Историята оживява - Райна Кацарова

Райна Кацарова е първата жена етномузиколог в България. Учен от световен мащаб, който изгражда с усмивка и усърдие системата на съвременната българска фолклористика. Освен неин запис от Златния фонд на БНР, слушаме и  Гео Кукудов - музикант, краевед, изследовател на българския фолклор и родственик на Кацаровия род;  проф. Венцислав Димов -..

публикувано на 09.08.25 в 16:00
Елисавета Консулова-Вазова

Адресите на любовта - Елисавета Консулова-Вазова

Елисавета Консулова-Вазова е първата българка завършила Рисувалното училище, първата дръзнала да рисува голо тяло от натура и първата, организирала си самостоятелна изложба като художник. Със съпруга си, най-малкия брат на Иван Вазов - Борис, празнуват златна сватба - 50 години, преживени в хармония сговор и любов. Ветка, както я наричат..

публикувано на 09.08.25 в 14:00
Богой и Никола Богданови (Богой - вдясно)

Двамата братя и ИИ

Двамата братя и ИИ - Богой и Никола Богданови за  конференцията за бизнес гъвкавост - бързо адаптиране в светкавично развиващия се свят на ИИ: "Все по-популярни сме като братята дето модернизират компанията, а вече правят и конференция. Помагаме на бизнеса да работи по модерен начин. Науката за управление, мениджмънт и работа в екип също се..

публикувано на 09.08.25 в 11:54
Валя Балканска с каба гайдите

60 лета с Копривщица в сърцето

Боян Бочев ни представя от мястото на събитието Тринайсетия Национален събор на народното творчество в Копривщица: "Официалното откриване е в 11 ч., хората се въртят в различни конфигурации от снощи. Има изпълнители от цяла България, залага се на автентичното. Копривщица не е спала снощи - Валя Балканска и 100-те каба гайди са тук. В 1965, съвсем..

публикувано на 09.08.25 в 11:00

Да съчетаем естеството на природата с четенето

Зелени библиотеки – представя ни ги Мирела Иванова, поет и участник: "Парк Заимов звънти от детски гласове - бъдещи читатели. Предлагат се читателски карти на бъдещите читатели и уникална изложба за местата на Вазов в София, на която той е големият летописец. Имаме и изложба с парковете на София. Важно е да съчетаем естеството на природата с..

публикувано на 09.08.25 в 10:39

Нещо, което завладява и провокира

Цирк и театър в парка – целодневна програма в парк „Св. Троица“ на 12 август, вторник. С нас е Дамяна Коева, художествен директор на пътуващ театър „Скрин“: "Програмата е пълноцветна, от 10:30 до 21 ч. 7 спектакъла и 4 интерактивни ателиета - всички могат да навлязат в клоунадата и въртене на огнени уреди. Могат да бъдат съпричастни на..

публикувано на 09.08.25 в 10:22