Те са различни при деца и възрастни. Това са вродените, или т. нар. първични имунни дефицити, при които има склонност за чести боледувания. При децата това са прекарани повече от четири ушни инфекции за година, повече от четири ангини, повече от две пневмонии в детската възраст, както и инфекции с необичайни причинители или изоставане в растежа. Често имунните дефицити са съпътствани от автоимунни заболявания и понякога повишена склонност към туморни заболявания, посочи имунологът. При вторичните имунни дефицити критериите донякъде се припокриват, но винаги има причина, която предопределя склонността към често боледуване, например диабет, бъбречни заболявания, хронични инфекции, които изтощават имунната система. За хората, които не боледуват често, е достатъчен приемът на балансирана и разнообразна храна и достатъчно нощен сън - при децата минимум 8 часа:
"Имунолозите не сме привърженици на веганството и на ограничаването на протеините и месните продукти, тъй като повечето от микроелементите и ензимите, необходими за функционирането на имунната система, се съдържат в месните продукти. И често сме свидетели на индивиди, които боледуват по-често, когато изключат някои продукти от менюто си. Така че съветът ми е: Не налагайте вашите хранителни навици на децата, тъй като те тепърва трябва да растат, да градят имунитет, структура на кости, мускули".
Клиничният имунолог съветва да се възползваме максимално от даровете на природата през есента и лятото и да прекарваме повече време на море или в планината, така че да подготвим организма за зимата.
Не бива да се прекалява със захарта
Тя се "конкурира" с витамин "С" в ензимните каскади и може да потисне функциите на някои клетки на имунната система и да компрометира имунния отговор, предупреждава специалистът. Много от родителите, а и повечето хора по време на боледуване или за профилактика приемат хранителни добавки и имуностимуланти. С тях обаче не трябва да се злоупотребява. Витамин Д, който се счита за важен за работата на имунната система, не трябва да се приема, ако няма дефицит в организма, предупреди специалистът.
Кога е необходим допълнителен прием на витамини, на антивирусни средства или на имуностимуланти, базирани на лизати на бактерии - чуйте в интервюто с доц. д-р Снежина Михайлова!
Поредна интересна теракота в гроб с кремация откриха археолозите от екипа на проф. д-р Людмил Вагалински (НАИМ-БАН) при спасителните разкопки в Западния некропол на Хераклея Синтика, съобщиха от Archaeologia Bulgarica. Бронзовата монета от ямата ориентира към погребение през III-I в. пр. Хр. Предстои уточняване на периода, след като монетата бъде..
На 26 юли, събота, с концерт в 19.30 ч. в парк “Ротонда“ ще бъде открит фестивалът “Лятно кино в Банкя: София-Запад Фест 2025“, съобщават от администрацията на столичния район Банкя. Мултимедийният концерт “Кино по ноти“ на Софийски духов оркестър (ОКИ – ДК “Искър“) с диригент маестро Юли Дамянов и гост-изпълнител Александра Александрова ще ни потопи..
През днешния ден ще бъде слънчево и отново горещо. Ще духа слаб вятър, предимно от изток. Максималните температури ще бъдат между 36° и 41°, в София – около 37°, съобщават от Националния институт по метеорология и хидрология. В планините ще бъде слънчево и топло. В следобедните часове над масивите от Западна и Централна България ще има купеста облачност,..
Повече от 20 екипа извършват текущи ремонти по пътните платна и тротоари в София - фрезоване, почистване и асфалтови дейности върху пътните настилки, както и обновяване на тротоарите, съобщиха от Столичната община. От днес започва ремонт на отделни неравности по основни и локални платна на бул. "Скобелев" в участъка от кръстовището "Петте..
Все по-често през летните месеци се отправяме на почивка и в чужбина. Важно е, когато я предприемаме, да сме организирани и предпазливи, защото винаги нещо може да се обърка. Една от защитите при пътуване извън страната е именно застраховката. Какво представлява и какво включва една такава полица, колко може да ни струва тя, какви са..
България е на 61-во място по щедрост в света, а българите са склонни да подценяват своята щедрост , сочи Световният доклад за дарителството ‘2025 (World Giving Report ‘2025) - представително проучване на британската фондация КАФ (CAF), което обхваща повече от 50 000 души в 101 държави. У нас Фондация BCause заедно с КАФ е..
Столичният общински съвет (СОС) малко изненадващо одобри доклада, с който се позволява завършването на бул. "Тодор Каблешков" . Той се внася за втори път за гласуване, като ресорната комисия по архитектура даде отрицателно становище по казуса. Според несъгласните със заложените изменения в подробния устройствен план, които ще позволят да се..