Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Повече от 210 ценни находки на Перперикон за този сезон

Над 210 са ценните находки, открити до момента, от настоящия археологически сезон на Перперикон. Сред тях са кръстове, накити, монети, каменна пластика и други. До края на теренните проучвания ръководителят на разпоките проф.Николай Овчаров очаква още уникални артефакти. В момента екипът изследва средновековните пластове на скалния град.

Вече четвърта поредна година археологическите екипи на Перперикон работят в жилищни квартали около най-голямата открита църква в Родопите, функционирала от 4-5 до 14 век. И през този сезон археолозите проучват средновекoвните пластове на скалния град. 2019 г. се оказва особено резултатна по отношение на откритите редки монети - месец след началото на теренните проучвания беше намерена монета на цар Иван Асен II, която свидетелства за първото българско монетосечене. Друга интересна монета, която също свидетелства за важен момент, но от историята на Византия е златно-сребърна монета, бележеща икономическата и политическа криза през 11 век, съобщи проф. Овчаров:

Това е така нареченият хистоменон. Тези монети са сечени в края на 11-и век, преди 1092 година. Тогава Византия преживява една голяма криза - политическа и икономическа, след разгрома от селджукските турци през 1071 година. Тази монета е пикът на кризата. Златната единица, каквато тя трябва да бъде, е паднала на 5-6 карата, всичко останало в нея е сребро. Но император Алексий Комнин, който е изобразен на нея, през следващите години успява да стабилизира политически и икономически страната и през 1092 година той създава новата монетна единица хиперперон, която е със стойност 21-22 карата. 


Проф. Николай Овчаров се похвали и с открит напълно запазен и затворен двоен кръст, наричан още реликварий:

Над 30 реликвария, или по-скоро части от тях, вече имаме за 20 години проучвания, но четири са затворени, тоест успяхме да видим какво е тяхното съдържание. Този, който е даден на църквата на Боян Саръев, е с парченце от кръст, за който се е вярвало, че е от Светия кръст. Има и един с части от кост, явно мощи на светец. Тук е четвъртият, който в момента представям. Видимо, преди да са извършени спектралните анализи, става ясно, че има части от текстил и вероятно разложена кост.

Тази година археологическите разкопки на Перперикон ще продължат до 10 септември. Част от най-уникалните находки през 2019 г. ще бъдат изложени през февруари следващата година на традиционната изложба за постиженията на българската археология, провеждаща се в столицата. А иначе артефакти, намерени  през последните 20 години на Перперикон, има и в Регионалния исторически музей в Кърджали.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Над 600 бездомни получиха храна от Столичната община и Българската хранителна банка

Близо 600 бездомни, които са настанени в трите центъра за временно настаняване в София, получиха основни хранителни продукти, благодарение на съвместната инициатива на Столичната община и Българската хранителна банка (БХБ). “Тази инициатива не е само за осигуряване на храна, а и за създаване на усещане за грижа и внимание“, казва зам.-кмета Надежда..

публикувано на 20.02.25 в 14:27
Доц. Антоанета Петрова с усмивка разказва за цъфналите видове

Орхидеите в Ботаническата градина на БАН са разцъфтели неистово

Когато денят започне да расте, колекцията от орхидеи в Ботаническата градина на БАН започва обилно да цъфти. Именно затова вече 17-а година специалистите организират изложба през този сезон. Сегашното издание на цветната експозиция ще продължи до 1 март, разказа пред БНР-Радио София доц. д-р Антоанета Петрова от Сектор „Тропически и..

публикувано на 20.02.25 в 13:36

НМФ представи анализ на планирането и изпълнението на държавната политика за младежта

Предварителен анализ на планирането и изпълнението на държавната политика за младежта в България, за периода 2010-2024 г., беше представен от Националния младежки форум. Данните сочат системни пропуски, липса на прозрачност и ефективност, както и опасно нисък приоритет на младежките въпроси в държавната политика. Анализът е изготвен на..

публикувано на 20.02.25 в 13:16

Георги Дачев представи музиката си и своята група "Do Sho band"

Представяме младия музикант Георги Дачев , който пристига при нас от българската рок столица Каварна. Георги Дачев вече е по-известен като вокалист, китарист и бендлидер на групата "Do Sho band". За него музиката е призвание. Казва, че тя е негово препитание през целия му съзнателен живот. А иначе… "Пропях преди да проходя, още от..

публикувано на 20.02.25 в 12:47

Какво трябва да знаем, преди да купим електромобил?

Електромобилите са на фокус в следващото издание на рубриката "Мисли в зелено", която се осъществява между Радио София и Сдружение "Соларна академия - България". Електромобилите са нова вълна в автомобилите, които коренно промениха начина на ползване и на зареждане, коментира пред Радио София Наталия Петрова – "Развитие пазар..

публикувано на 20.02.25 в 11:55

"Топлофикация-София" ползва 1/3 от цялото количество газ, което циркулира в България годишно

"Грийнпийс“ – България се обръща към институции и дружества от сектора с призив за модернизиране на централното отопление. В серия от срещи и разговори те споделят добрия опит от света и настояват този сектор от енергетиката да започне да навлиза в 21 век. Експертите от "Грийнпийс“ изтъкват като нужда от оптимизация постоянните аварии,..

публикувано на 20.02.25 в 10:56