Бяхме в Будапеща и в Букурещ, a сега сме в София. Ще проверим как хората ги използват и къде е най-голямото търсене. Към момента сме се фокусирали по-скоро към центъра, защото това е мястото, където трябва да се освободи трафика, използвайки по-малко автомобили. Използването им е доста лесно с всякакъв телефон. Сваляте приложението и се регистрирате, което отнема около две минути. В апликацията ти се показва най-близкия до теб скутер. Отиваш на място и сканираш QR кода, виждате и нивото на батерията. И можете да го карате. Кметът на София имаше изискване максималната скорост на тротинетките да е 20 км в час, а самият скутер може да измине 25-30 км, зависи колко бързо се движиш, по каква повърхност караш и колко тежиш. Заплащането става през телефона или пей пал акаунт или с кредитна карта.
Много такива места може да видите в града, така че когато приключите с карането, намирате най-близката локация и оставяте скутера там. Също така, за нас по този начин, е изключително лесно след това да съберем изхабените батерии.
На територията на града вече има маркирани 58 места за паркиране на тротинетките в центъра и широкия център. Локациите, на които се взимат и оставят скутерите, са около 200 и са предоставени от Столичната община. Ограничението на скоростта в града е 20 км/ч, а в парковете и пешеходните зони максималната скорост е 5 км/ч.
Чуйте още по темата в приложените звукови файлове.С д-р Йорданка Господинова – един от първите хранителни коучове у нас, говорим за здравословното хранене през зимния сезон: "Зимният сезон има своите красоти, но и предизвикателства като промяна на динамиката на живот. Обездвижване и застояване са сред особеностите му, както и малкият избор на пресни плодове и зеленчуци. Философията да прекарваме..
С урбаниста Здравко Петров говорим за някои от сградите по ул.Граф Игнатиев: "Улицата е наследник на стар сокак по направление Самоков. Затова и името ѝ е било Самоковска. Около т.н.Черна джамия (Св.Седмочисленици) е била една от най-богатите турски махали, с мегдан кафене-башъ (пл.Славейков). Улицата започва от отклонението на ул.Алабинска. Там е и..
"Рози срещу насилието“ е активистки проект, създаден с цел повишаване на информираността относно домашното и джендърното насилие. Концепцията е хората заедно да изплетат лилави рози и да ги поставят на видно обществено място в града. Това е форма на активизъм, известна като „yarnbombing“, която използва плетенето като начин да се привлече внимание към..
На 9 и 10 ноември се провежда последният за годината Фестивал на легалните графити Мостъ 3, който ще преобрази железопътния прелез на бул. "Ботевградско шосе". Това събитие събира на едно място някои от най-талантливите графити и стрийт арт артисти, които вдъхват нов живот на градската среда. Портрети на известни български спортисти като Георги..
Силата на промяната: 19 благотворителен бал на фондация „Сийдър“ обединява дарители за по-добро бъдеще на най-уязвимите. Александрина Димитрова, изп. директор на фондацията с подробностите и каузите: :"През годините съдействаме по замяната на държавните институции с центровете от семеен тип. Голяма част от децата са с физически и ментални..
Фестивал на чая FesTEAval събира на едно място любителите на ароматната гореща напитка и обединява култура, образование и изкуство. В рамките на фестивала ще бъдат представени разнообразни чаени предложения от цял свят, комбинирайки както традиционни, така и модерни вкусове. Чаят ще бъде съчетан с културни демонстрации и лекции, за здравословния..
Пътешествие в света на научните загадки и бъдещите технологии, което ще промени начина, по който виждате света около вас, обещават на любопитни зрители и участници организаторите от Ratio на форум в София Тех Парк, която ще се проведе на 9 ноември, събота, след 10:00 часа. Предвидени са завладяващи теми, представени от международни..