Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Иновативна БГ компания разработва голям IT проект с телеком

Много често в ефира на Радио София ви запознаваме с някои от иновативните български предприятия, които представляват не само впечатляващ пример, но и са източник на вдъхновение, повод за гордост и надежда за бъдещето. Една от тях е Microweber - софтуерна компания, която вече има своето място в Топ 10 на стартиращите компании в България и Топ 100 на стартиращите компании в Европа. Какво е отличаващото за нея? Компанията е разработила и предлага онлайн платформа с отворен код за създаване на уебсайтове, онлайн магазини и блогове, посредством drag and drop технология. Потребителите разполагат с безплатни и платени темплейти, възможност за възлагане на разработка на уебсайт, блог или е-магазин, галерия със собствени изображения с платени права.

Борис СоколовБорис Соколов, който е един от създателите и управител на компанията, разказа как още в самото начало екипът създава видео с призив за помощ за развитие на създадената собствена система. Тогава те получават дарение от 1000 долара и развълнувани отвръщат с обещание да помогнат за развитието на неговия бизнес, като това продължава и до днес. Сега данните показват над 50 хиляди инсталации на платформата по целия свят.

Соколов отбеляза, че разработената от тях система е с отворен код, което е предпоставка за постигане на добро качество, но и необходимо условие за създаване на екосистема, която да подпомага изграждането на софтуера. Иновативният елемент е заложен още в самото начало, когато компанията започва да предлага услуги в областта на уеб дизайна. Оказва се обаче, че няма подходящ софтуер и разработчиците пристъпват към създаване на собствен продукт.

Дълги години "програмиране и мислене" довеждат до желания резултат, споделя Борис. Интернет все още е скъпа и високотехнологична медия и един нов креативен инструмент винаги намира бързо своето място в световната мрежа. Подобни решения в света се броят на пръсти и те се ползват изключително масово.

В партньорски взаимоотношения с един от телекомите, в момента компанията разработва голям безплатен проект, насочен към бизнеса, организациите, който някой ден може да се превърне и в част от българската образователна система.

Microweber е сред номинираните в националния конкурс „Иновативно предприятие на годината 2019“, който навършва 15 години. Освен наградата, отличените фирми в конкурса получават и правото да използват марката за „Високи постижения в иновациите". Именно тази оценка дава стимул на Борис и неговия екип да започнат да развиват системата и в България и да работят за подобряване на интернет общността у нас. Самият той е оптимист в тази насока и е категоричен, че българският потребител вече има усет как да работи в интернет, как да го използва и как да продава в тази медийна среда.

Повече за дейността на компанията и развитието на интернет общността у нас - в интервюто на Лили Големинова с Борис Соколов.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Александър Шаламанов

Историята оживява - Добрият човек Александър Шаламанов

Днес ще се върнем назад във времето на златните години на българския спорт. Периодът на 60-те, 70-те, 80-те години, когато родните спортисти впечатляват не само сънародниците си, но широкия свят. Върховите им постижения обаче не променят човешките качества на голяма част от тях. Българските спортисти от онези години съчетават изключителен талант с..

публикувано на 02.11.24 в 16:00
С Александър Шпатов

Софийски разкази - Александър Шпатов

Александър Шпатов,  председател на Сдружение за градски читални, водач на литературни разходки, изследовател на софийското минало, верен фен на футболен клуб “Левски” и писател, автор на книгата “На живо от София”: "Останали са хората, въпреки, че се променяме вътрешно. София е един европейски град и стои по-добре на световната карта. Усещането, че..

публикувано на 02.11.24 в 15:00
Мими Иванова и Развигор Попов

Адресите на любовта – Мими Иванова и Развигор Попов

Музикантите са заедно повече от 50 години Любовта на Мими Иванова и Развигор Попов далеч не е фойерверк от пръв поглед. Те дълго работят заедно и се уважават като професионалисти преди да се погледнат с други очи. За да се съберат и двамата минават през тежки разводи – Мими с поляка Юрек Рибински, а Развигор с пианистката Теодора. Женитбата им..

публикувано на 02.11.24 в 14:00

От Франкенщайн до ИИ

Емблематичното чудовище „Франкенщайн“ на Мери Шели оживява в ново издание. Представя ни го Емил Минчев – писател и преводач:  „Беше огромно предизвикателство, езикът преди 200 години е доста различен. Франкенщайн въвежда два нови жанра – научната фантастика и хоръра. Да не забравяме, че Мери Шели като го е писала, е била само на 19! За да..

публикувано на 02.11.24 в 12:09
Петър Теодосиев

Псевдонауката е част от дезинформацията

Ролята на псевдонауката в ежедневието ни с   , гл. редактор на Българска наука : "Като ученик бях част от недобра образователна система. Идеята ни сега е да има сайт, който да дава достъпна, разбираема научна информация. За съжаление в България сме в челните три места по вяра в дезинформация и споделянето ѝ. Видяхме сериозността с коронавируса...

публикувано на 02.11.24 в 12:00
Хелиана Велинова

Пресечната точка между игрите и образованието

Game Dev Day 2 , организиран от екипа на Sofia Game Night и Сдружение "Възможности без граници". С подробностите слушаме Хелиана Велинова: "Игрите позволяват грешни решения и виждаш какъв е резултата. Игрите дават възможност да грешим на воля и да видим какво ще стана. Младите играят игри - симулации на човешки отношения.  Говорим и за..

публикувано на 02.11.24 в 11:00

Отвъд форматирането

Могат ли различията вместо да ни отдалечават, да ни събират и заедно да живеем по-добре? Представяне на детската книжа „Фигури“ от автора ѝ, психологът Слави Стоев: "Идеята за книгата дойде в една хотелска стая, където бяхме карантиниране с детето ми. Рисувахме с него комикси с геометрични фигури. Те са кардинално различни и направих аналогия към..

публикувано на 02.11.24 в 10:35