Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Лъчезар Тодоров, председател на сдружението, което организира фестивала

Моцартовите празници в Правец са кауза, която придава цвят и смисъл на работата ни

Лъчезар Тодоров
Снимка: Луиза Лазарова
Фестивал на езерото! Такива има няколко, много шармантни, из цяла Европа. Такъв един има и в България, в Правец. При това  се провежда вече за 15-и път, което доказва, че странната може би на пръв поглед комбинация Правец - Моцарт вече си има история, изпълнена със съдържание. Музикално и емоционално. За това говорим в нашето пътешестващо Радиокафе с Лъчезар Тодоров, който е председател на УС на сдружението "Моцартови празници - Правец 2004". "Трябва да призная - казва той, - че когато преди малко повече от 10 години се включих лично в организацията на това събитие, и за мен тази комбинация беше странна. Сега знам, че имаме още да се постараем, за да може фестивалът и Правец да са свързани устойчиво в съзнанието на хората, и на нашите редовни посетители, и на новите почитатели".
Лъчезар Тодоров е в туристическия бизнес от години, софиянец е. Става съмишленик на фестивала след срещата с оперната прима Христина Ангелакова, която е негов създател и артистичен директор до момента, в който напусна този свят. "Беше човек, на когото не можеш да откажеш - споделя Лъчезар Тодоров, - отдадена, харизматична, устремена.  Аз съм ѝ благодарен и защото направи много за фестивала, но и за община Правец, за хората тук, но и защото приобщи всички нас към една кауза, която придава друг смисъл на работата ни." За госта ни е изключително важна възможността  да даде обратно нещо на общината, която "ни е позволила да правим бизнес на тяхна територия. Ние работим много добре с общината във всички сфери, но когато проектът е свързан с културата, както Моцартовите празници, той придава друг цвят на работата ни и друго удовлетворение".  

Относно публиката на Моцартовите празници, тя е в по-голямата си част от София, но има и много хора от Правец и региона. "Тази година ми прави впечатление,  че мнозина, които са отседнали наоколо, в хотели или къщи за гости и идват при нас за само за концертите" - разказва Лъчезар Тодоров. Иначе в столицата все повече хора избират дестинацията според събитията, фестивалите или концертите, които ще се случат там. И в тази насока, убеден е Лъчезар, още много може да бъде направено, за да изберат именно Моцартовите празници. Но напредъкът спрямо ситуацията преди десетина години е видим. Увеличават се и почитателите на музиката, които идват само за конкретен концерт и се връщат, без нощувка. Все пак Моцартовите дни са наистина много близо, на има-няма 45 минути. "Изключително впечатляващ и заслужаваш адмирации е фактът, един толкова малък град е решил да организира такъв фестивал, и те първите години са го правили съвсем сами, което е достойно за уважение" - добавя Лъчезар Тодоров.

Снимка: Лили ГолеминоваГоворим още за връзката между културата и туризма. Ключът, според госта ни, е в създаването на качествени събития, защото „в основата на туризма е желанието да се опознаем едни други, той обслужва нашия вътрешен интерес и желание да опознаем, да видим нещо ново, нещо интересно – което е и в основата на прогреса“. И още – за туристическия имидж на страната ни и как се променя наслагваната с години представа за България като нискобюджетна дестинация, която е създавана от големите туроператори, които са имали съвсем други интереси. Сега имиджът е променя, но ще отнеме време. „Непрестанно трябва да говорим и обясняваме за нашата хилядолетна история и за културните ни достижения“ – убеден е Лъчезар Тодоров и самият той го прави, и в личен план, и като управител на редица хотели. Убеден е, че това ще накара всеки да иска да се докосне до България. Така пак стигаме до Правец, чийто имидж и асоциациите свързани с градчето, също се променят благодарение на Моцартовите празници. И атмосферата по време на фестивала е съвсем различна от ежедневната. „Уникална е, наистина – реагира с усмивка Лъчезар Тодоров, - защото сутрин на закуска или пиейки кафе,можете да се окажете маса до маса с прочута оперна певица, например“.

Финалът, както често се случва, е за мечтите – една от тях, за плаваща сцена, на която да се играят оперни спектакли, може и да се превърне в реалност – за следващото юбилейно издание, кой знае…



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Арман Бабикян и Георги Проданов

"Форум", 09.01.25: Да имаме правителство, но какво?

Продължава седмицата, в която анализатори във "Форум" правят равносметка на 2024-та и споделят очакванията си за 2025 година. Арман Бабикян, пиар експерт и Георги Проданов, политолог днес коментираха какво се случва в момента и какви биха били последствията при възможните изходи от продължаващите преговори за редовно..

публикувано на 09.01.25 в 18:28
Карлос Контрера

Карлос Контрера: Да мислим за подобряване на обслужването там, където е огромният пътникопоток

Заради неефективност на нощния градски транспорт в София Карлос Контрера е предложил съкращаване на линии още през март 2024 година, съобщи пред БНР самият той. Контрера е общински съветник трети мандат и е зам.-председател на Комисията по транспорт в СОС. В доклад (с Ваня Григорова) той се предлага да бъдат спрени две от линиите на нощния..

публикувано на 09.01.25 в 16:57
Енчо Господинов

Една от най-големите беди на нашето време е ерозията на международното хуманитарно право

Ако трябва да търсим в американската съвременна политика два персонажа, които са диаметрално противоположни - това са Джими Картър и Доналд Тръмп, който след около седмица ще влезе в Овалния кабинет. Това заяви журналистът Енчо Господинов в ефира на Радио София. Той разказа, че е бил 27-годишен репортер, когато Джими Картър полага клетва като 39-ия..

публикувано на 09.01.25 в 16:41
Светлозар Петров

Забавяне на ръста на безработицата и на инфлацията се очаква през 2025 година

Началото на годината традиционно е време за анализи и прогнози. Обръщаме поглед към пазара на труда.  Какъв беше той през 2024-та и какви са прогнозите за 2025-а? Обявите за работа, заетостта, цената на труда  - търсенето и предлагането в различните сектори, как технологиите оформят и влияят на начина, по който работят и се развиват компаниите...

публикувано на 09.01.25 в 16:41
Богомил Николов

Богомил Николов: Внимавайте с качеството при преработените храни

Стремежът към поевтиняване е общ знаменател за много хранителни стоки и продукти , които през последните месеци и години видимо са влошили качеството си. Това обикновено става там, където технологиите позволяват използването на евтини заместители . Това коментира пред БНР-Радио София Богомил Николов от Асоциацията на активните..

публикувано на 09.01.25 в 15:50
Борис Бонев

Борис Бонев: Да развиваме системата на обществения транспорт в София, не да я съсипваме

Дали ще бъдат спрени две от линиите на нощния градски транспорт - N3 и N4, а другите две - N1 и N2 ще обслужват пътници само в петък и събота, ще реши Столичният общински съвет на следващото си заседание (16 януари), ако предложението в доклада на Ваня Григорова и на Карлос Контрера бъде прието. Противници на "орязването" на нощните..

публикувано на 09.01.25 в 15:33

Лицата на нощна София ще събере едноименна фотографска изложба

“Лицата на нощна София“ - така е озаглавена предстоящата изложба, за която разказа в предаването “Радиокафе“ музикалният журналист и фотограф Иваничка Кючукова. “Лицата на София и на музиката са важно нещо за мен, но те са важни и за самия град“, отбелязва тя и допълва, че в нейното ежедневие често среща различните лица на София - публиката и..

публикувано на 09.01.25 в 14:41