Комплексът е част от Историческия музей в града като включва два обекта - музейна част с колекция от подаръци към държавата и родната къща на Живков. Сградите са отворени за посещение целогодишно като има голям интерес към обектите както от българи така и от чужденци.
Голямата експозиционна сграда е построена през 70-те години. Там Тодор Живков е приемал гостите си от България и чужбина. Сградата е превърната в музей през 2002 г. като всички експонати са пренесени тук от Резиденция Бояна.
Подаръците, които виждаме в музейния комплекс в действителност носят духа на държавата, от която идват. Преобладават сувенири, чаени сервизи, кутии за бижута от тюленова кост, инкрустирани прибори, оръжия и музикални инструменти.Ценното при тях е, че са единствени екземпляри в света.
Само на няколко метра от голямата сграда се намира родната къща на Живков, която е построена от баба му и дядо му в типичен балкански стил. Стаите се наричат кащи, има специално помещение за работа с вретено, обща спалня със сламени одари, кухня и стая с огнище. Къщата е реставрирана през 1972 г.
В музейната част откриваме и специална зала, която проследява развитието на компютрите Правец. Тяхното производство започва в началото на 80-те години като България се нарежда на 3-то място в света по производство и използване на електронни устройства на глава от населението. През 90-те години производството е прекратено. Частна компания възражда марката компютри през 2014 г. като в момента са налични както лаптопи, така и смартфони.
Чуйте повече в репортажа на Луиза Лазарова и събеседника ѝ - Теодора Иванова, екскурзовод в Исторически музей Правец.
Всички снимки са на Луиза Лазарова
Банките осезателно вдигат лихвите по потребителските заеми . През декември 2024 г. средният лихвен процент на новоотпуснатите левови кредити за домакинствата вече е 10.03%, а с допълнителните такси годишният процент на разходите (ГПР) става 10.68%, сочат данните на БНБ. Ръстът на лихвите по потребителските заеми спрямо предходния месец (ноември)..
Вече стана ясно, че учителите са готови на протестни действия , ако не получат обещаното увеличение на възнагражденията. Според колективния трудов договор (КТД) техните възнаграждения трябва да са в размер, равен на 125% от средната брутна заплата за страната . " Не проектираме компромиси . Не сме обсъждали алтернативи. Очакваме да се..
Тази вечер (5 февруари 2025 г.), от 18.30 ч. в Литературния клуб на Столичната библиотека ще гостува Нинко Кирилов в поредицата "Поет на месеца". Той е автор на книги с поезия, проза и драматургия: “Двойници и животни” (2013 г.), “Човек сред хората” (2017 г.), “Три пиеси” (2018 г.), “По-сурово” (2019 г.), “Падане завинаги” (2021 г.), “И други..
На 06.02, точно преди сто години, в китното тогава селце Баница, Врачанска околия, се ражда писателят с уникален творчески почерк - Цветан Николов. В книгите му остават безсмъртни родното му място, което той сам е нарекъл Мала надежда, и неговите жители. Цветан Николов е артистичното име на Цвятко Николов Митов. И до днес почитатели на писателя..
Над 70 души в напреднала възраст взеха участие и се забавляваха в турнира по "ходещ футбол", организиран от Българския футболен съюз с подкрепата на Столичната община. Клубове от сдружение „Федерация спорт, здраве и активно дълголетие“ показаха, че за спорта няма граници, а най-възрастният участник бе на 93 години. С отбори участваха спортните клубове..
Керамикът Иван Кънчев беше удостоен с международната награда "Артист на годината 2025“ в италианския град Флоренция. Той беше отличен с престижната награда на церемония в Palazzo Pucci, на 25 януари 2025 г., в присъствието на колекционери, журналисти, политици и любители на изкуството. Международната награда "Артист на годината 2025" е насочена към..