След портрета на един декар на Владимир Димитров-Майстора на същия този площад, който обиколи света, след дъждовника, който "изкачи" стъпалата на Хисарлъка, след 5-те километра изрисувани гайтани край реката в града, след плаващите картини на Майстора, с които Кюстендил гостува на Европейската столица на културата - Пловдив и едно изрисувано кръстовище, сега ставаме свидетели на нова, 3Dулична провокация.
С школата „Новите майстори“ осъществихме поредния щур проект – обясни ръководителят ѝ Евгени Серафимов. – Сега, гледан от определена точка, площадът сякаш пропада надолу и се показва античната агора на древна Пауталия.
В България като че ли такъв тип изкуства по-трудно си проправят път и може би затова толкова харесвания събира този проект, обяснява (си) Евгени Серафимов. И добавя любопитния и специфичен факт, че в Кюстендил са запазени локациите и днес те съвпадат с тези отпреди векове – банята, главната улица, както и площадът.
3D рисунката се създава изключително трудно - допълва Евгени Серафимов, - защото трябва да се създаде илюзията за дълбочина и за височина. Тази любов към илюзорното изкуство ни препраща още към барока. Много художници намират вдъхновение в старите традиции от онова време.
Този 3D поглед "надолу" към римското минало на площада в Кюстендил се случва точно сега, след покана от страна на Младежката банка в града към Евгени Серафимов и неговите ученици да направят нещо по-различно и атрактивно за хилядите гости, които ще се стекат в Кюстендил за Празника на плодородието този уикенд.
А като всеки проект на Новите майстори, той ще остане дълго там, така че имате още един повод да посетите града, който е известен с минералните си води, с това, че е плодната градина на България, с художниците си, разбира се, но вече и с иновативните си градски арт проекти.
Чуйте повече по темата в разговора на Лили Големинова с Евгени Серафимов.Една от най-модерните думички през последните години е „иновации“, а градът, за който много често я използваме в Радио София, е Кюстендил. Миналата година 30 творци нарисуваха портрет на Владимир Димитров-Майстора върху площ от един декар в..
Проектът “Мама работи“ е в подкрепа на работещите жени-майки. Изпълнител на проекта е Фондация “Мама има работа“ с финансовата подкрепа на Столичната община – Програма “Европа“ 2025, в партньорство с НЧ “Мечталище 2024“ и район „Лозенец“. Проектът..
Разкрития на представители на ДБ относно продажбата на държавни имоти с отпаднала необходимост в София. Още преди месец се заговори за терени на няколко километра от сградите на БАН, както и такива в район “Лозенец”, които са предвидени за улици, а..
От началото на 2025 година напливът от туристи в София се увеличава с 11% на годишна база, това уточниха от Общинско предприятие "Туризъм" при Столичната община. Данните посочват, че за периода януари-юни столицата е посетена от над 647 хил...
Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи настоява за по-високи заплати и по-добри специализации. “Промените, които ние предлагаме и които на 14-ти внесохме като наше предложение в Министерство на здравеопазването касае освен..
За събитията и нови активности предвидени по повод 130 години от създаването на Български туристически съюз, разказа в предаването “Радиокафе“ изпълнителният секретар на БТС Лъчезар Лазаров, който не скри вълнението на екипа на..
Богат женски гроб проучва екипът на проф. Вагалински в Западния некропол на Хераклея Синтика, източно от откритата малко по-рано днес плоча със семеен портрет, съобщават от Archaeologia Bulgarica. Жената е погребана с накити - една златна обица на..
Изложбата “Гвардейският оркестър и формирането на културния и музикален живот в столицата и страната“ се откри днес, 17 юли, в градината пред Народния театър “Иван Вазов“. Тя съдържа архивни снимки и документи, чрез които посетителите ще..